‘Zorba’: Claudine Gay’in Harvard’dan ayrılması çağrılarına öncülük eden milyarder | Harvard Üniversitesi

CClaudine Gay’in Harvard Üniversitesi rektörü olarak istifasını kutlayan kampanyacıların başında, Harvard’ın ilk siyah başkanı Gay’i kapı dışarı etmek için tartışmasız en çok şey yapan adam vardı: milyarder hedge fon yöneticisi ve Harvard mezunu Bill Ackman.

Gay’i antisemitizm ve intihalle suçlayan Ackman, kendisine yönelik saldırıların çoğunun “ırksal düşmanlıktan beslendiğini” söyleyen Harvard başkanına karşı giderek sağcı bir kampanyaya dönüşen kampanyanın önemli bir oyuncusuydu.

Yalnızca geçen ay 57 yaşındaki adam, 1 milyon takipçisine Gay, Harvard veya her ikisi hakkında 100’den fazla tweet attı. Salı günü bunu zirveye taşıdı 4.000 kelimelik başıboş bir X yazısı “beyazlara karşı ırkçılık” hakkında; üniversitelerin çeşitliliği artırma çabaları; ve öğrenci gruplarının “teröre destek verdiği” yönündeki suçlamalar.

Ackman’ın kampanyası “yıllarca süren kırgınlığın” ardından geldi. New York Times bildirdiBunun nedeni kısmen Harvard’a yaptığı bağışların ona üniversite üzerinde daha fazla nüfuz sağlamamasıydı.

Demokrat partiye daha önce bağış yapanlardan biri olan Ackman, sağcı siyasete sahip olduğunu inkar etmişti. Ancak kampanyası, uzun süredir sözde liberal önyargılara ve üniversite kampüsleri ve diğer yerlerdeki olumlu ayrımcılık çabalarına kızan muhafazakarlar ve Cumhuriyetçi bir parti tarafından benimsendi; bu, Gay’in istifasının ardından yorumcuların işaret ettiği bir şeydi.

Sivil haklar lideri ve Ulusal Eylem Ağı’nın kurucusu Al Sharpton, Ackman’ı Gay’in ayrılışından sorumlu tutanlar arasında yer aldı ve finansörün “Başkan Gay’e karşı amansız kampanyasını, onun liderliği veya referanslarından dolayı değil, onun bir DEI olduğunu düşünmesi nedeniyle” dile getirdi. kiralamak”.

“Başkan Gay’in istifası bir kişi ya da tek bir olaydan çok daha fazlasıdır. Sharpton, “Bu, bu ülkedeki cam tavana çatlak açan her Siyah kadına yönelik bir saldırıdır” dedi. Bir açıklamada.

Sharpton, Ulusal Eylem Ağı’nın Ackman’ın Manhattan’daki ofisinin önünde grev yapmayı planladığını söyledi.

Sharpton, “Eğer o (Ackman) Siyah Amerikalıların üst düzey yöneticilere, Ivy League’e veya diğer kutsal salonlara ait olduğunu düşünmüyorsa, ofisinin dışında kendimizi evimizdeymiş gibi hissedeceğiz” diye yazdı Sharpton.

Yale Üniversitesi’nden epidemiyolog Gregg Gonsalves, X’e yazdı: “Bill Ackman Amerikan eğitimi üzerinde zararlı bir etkiye sahip. Parasının bilgeliğe eşit olduğunu düşünüyor ve öyle olmasa bile bunun kendisine istediği zaman zorbalık yapma hakkı verdiğini düşünüyor. Onun gibilere karşı çıkmanın zamanı geldi. O iğrenç biri.

Gay’in ayrılışı, Cumhuriyetçi kongre üyesi Elise Stefanik’in Gay ile MIT ve Pensilvanya Üniversitesi başkanlarını kampüslerindeki iddia edilen antisemitizm konusunda sorguya çektiği Aralık ayında Kongre huzuruna çıkmasının ardından geldi.

Üç başkan, Stefanik’in öğrencilerin Yahudi soykırımına yönelik çağrılarının okulların davranış kurallarına göre taciz teşkil edip etmeyeceği sorusuna kampüs içi İsrail-Gazze savaşıyla ilgili antisemitizm iddialarıyla ilgili soruları yanıtladı. Duruşmanın görüntüleri kısa sürede viral oldu.

Klipler, Stefanik’in daha önce Arapça’da ayaklanma anlamına gelen “intifada”yı soykırımla birleştirdiği bağlamı büyük ölçüde göz ardı ediyordu, ancak duruşma Gay ve meslektaşları üzerindeki baskıyı artırdı. UPenn’in başkanı Elizabeth Magill dört gün sonra istifa etti.

Stefanik, iddia edilen antisemitizme karşı harekette beklenmedik bir kahraman gibi görünüyor: 2022’de, New York’lu Cumhuriyetçi arkadaşı Carl Paladino’ya verdiği desteği, onun Yahudi karşıtlığı yaptığı ortaya çıktıktan sonra iptal etmeyi reddetti. bir radyo muhabirine söyledi Adolf Hitler’in “bugün ihtiyacımız olan türde bir lider” olduğunu söyledi.

Stefanik ayrıca politikacıların beyaz Amerikalıları beyaz olmayan göçmenlerle değiştirmeye çalıştıklarını iddia eden ırkçı bir komplo teorisi olan “büyük ikame teorisi” fikriyle uğraştığı için de eleştirildi. Mehdi Hasan, bir MSNBC sunucusu, Ackman’ın davranışına değinirken buna değindi.

“Liberal üniversiteler sağcı, kötü niyetli zorbaların eline geçtiğinde olan şey budur. Herhangi bir yerdeki herhangi biri bir zorbayı yatıştırmaya çalıştığında olan şey budur. Onlar yatıştırılmıyor. Sadece daha fazlası için geri geliyorlar,” diye yazdı Hasan, Ackman’ın mektuplarına yanıt olarak X’e.

Ackman “sağcı olmadığını” söyleyerek yanıt verdi ve kampüslerde Yahudilere karşı soykırım çağrıları yapıldığı iddiasını yineledi.

Hasan şöyle cevap verdi: “Kimse Yahudilere soykırım çağrısı yapmıyordu. Stefanik’in yalanlarını ve numaralarını tekrarlıyorsun ki bu da onun gibi neden sağda olduğunu hatırlatıyor. Stefanik’in açık antisemitizmini (büyük bir değişim, Trump’a destek vb.) bu arada hiç eleştirdiniz mi? Değilse neden olmasın?”

Gay, istifa mektubunda “ırkçı düşmanlığın körüklediği kişisel saldırılara ve tehditlere maruz kalmanın korkutucu olduğunu” söyledi, ancak görünen o ki Ackman akademisyeni yalnız bırakmaya hazır olmayabilir.

Gay’in istifasının ardından fakülte kadrosunda kalacağının bildirilmesinin ardından Ackman, tweet attı: “Bu anlamlı değil. Fakülte üyesi olarak nasıl devam edebilir?”

Ackman’ın Gay’e karşı yürüttüğü kampanyanın siyasi motivasyona sahip olmadığı yönündeki iddiasına rağmen, Ackman’ın sözlerini öven kişilerde onun mücadelesine kimlerin ilgi duyduğuna dair bir fikir görülebiliyordu.

Sağcı hesaplardan gelen çok sayıda destekleyici tweet arasında Virginia Projesi“eleştirel ırk teorisi”, “queer teorisi” ve “eşitlik”i hedef alan “Amerikan karşıtı faaliyetlere ilişkin bir program” yürüten Cumhuriyetçi bir örgüt; Cumhuriyetçi aktivist ve George Santos’un yakın arkadaşı; ve daha önce CNN tarafından tespit edilen eski Fox News yazarı ve Trump yönetim çalışanı Monica Crowley birden fazla kaynaktan çalıntı 2012 yılında yazdığı bir kitapta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir