Zavallı Şeyler, Saltburn, Hepimiz Yabancılar: 2024’te ekranda sekse hazırlanın | Entler ve Sanat Haberleri

Emma Stone’un son filmi Poor Things hakkında herhangi bir şey okuduysanız, büyük çıkarımı bilirsiniz: çok fazla seks var.

Taş Ölmeden önce hamile olan ve bir bilim adamının onu hayata döndürmesi ve beynini hala yaşayan bebeğin beyniyle değiştirmesi için Bella Baxter’ı canlandırıyor. (Evet, doğru okudunuz). Bella bir bebeğin zihnine sahiptir ancak hayatın ne olduğunu keşfeden genç bir kadının ihtiyaçları vardır.

Frankenstein’dan ilham alan bir seks takıntılısının hikayesi kulağa çok tuhaf gelebilir ama film dünya çapında eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandı ve şimdiden ödüller kazanmaya başladı. Stone, Altın Küre’de en iyi kadın oyuncu seçildi haftasonunda. Ve şu anda NSFW seks sahneleriyle manşetlere çıkan tek film bu değil (ya da çoğu kişinin Noel’de zor yoldan öğrendiği gibi ebeveynlerinizle izlemeye uygun değil).

Resim:
Barry Keoghan ve Emma Stone

Film yapımcısı Zümrüt RezeneSaltburn’ün sınıf hicivinde önden çıplaklık, sansasyonel seks ve suskun kalmanızı sağlayacak bir banyo suyu sahnesi yer alıyor; ayrıca bu ay Andrew Scott ve Paul Mescal’in hem hassas hem de açık bir film olan Hepimiz Yabancılar filmi de vizyonda.

Peki tüm bunlar genç izleyiciler için bir engel mi? Yaş sınıflandırması (bir filmin mümkün olduğu kadar çok göz tarafından izlenmesi arzusu) ve değişen sinema zevkleri, günümüzde beyazperdede seksi nadir hale getirdi.

Hepimiz Yabancılar'da Andrew Scott ve Paul Mescal.  Resim: Parisa Taghizadeh/Projektör Resimleri
Resim:
Andrew Scott ve Paul Mescal, All Of Us Strangers’ın başrollerini paylaşıyor. Resim: Parisa Taghizadeh/Projektör Resimleri

Zavallı Şeyler'deki Emma Stone.  Resim: Yorgos Lanthimos/Projektör Resimleri
Resim:
Emma Stone, Poor Things’de Bella Baxter’ı canlandırıyor. Resim: Yorgos Lanthimos/Projektör Resimleri


Zavallı Şeyler kesinlikle gözlerini iri iri açan eleştirmenlerin Stone’un karakterinin bu konuya ne kadar çok giriştiği konusunda kendi şehvetli meraklarını sorgulamalarına neden oldu.

Oscar ödüllü yıldız Sky News’e şunları söyledi: “Filmin yapımcısıyım, bu yüzden kesinlikle bunun hakkında çok konuştuk.” “Bunun gerekli olduğu başından beri benim için çok açıktı çünkü (Bella) ona olanlardan utanmıyor. Peki neden BİZ olalım ki?”

Stone, seksin Bella’nın deneyiminin yalnızca bir unsuru olduğunu söylüyor. “İlk kez her şeyi özümsüyor: yemek, politika, felsefe, dans, seyahat ve evet seks. Sadece her şeyi keşfediyor ve onun için neyin işe yaradığını görüyor… bana göre bu, öğrendiklerini ilerletiyor.”

Zavallı Şeyler'deki Emma Stone.  Resim: Yorgos Lanthimos/Projektör Resimleri/20. Yüzyıl Stüdyoları
Resim:
‘İlk kez her şeyi içine çekiyor’. Resim: Yorgos Lanthimos/Projektör Resimleri/20. Yüzyıl Stüdyoları

Devamını oku:
Ekrandaki seks neden daha iyi hale geliyor?
Televizyonlarda çıplaklık uyarıları ve zorbalığa karşı eğitim

Günümüzün kültürel perspektifinden bakıldığında, erkekler tarafından çekilen ve erkeklerin arzularına odaklanan Temel İçgüdü veya Ölümcül Cazibe gibi filmler tam olarak eskimedi. Ve 2011’deki ilk diziden bu yana sekse, özellikle de kadınlara ve sekse yönelik tutumların nasıl değiştiğini görmek için Game Of Thrones’un her sezonu boyunca giderek azalan çıplaklık seviyelerine bakmanız yeterli.

Baxter’ın aşk (veya seks) ilgisini canlandıran Stone’un rol arkadaşı Mark Ruffalo, beyazperdedeki seksin eskisine göre daha az gereksiz olduğunu söylüyor ancak Poor Things’teki seks sahnelerinin gerekli olduğunu savunuyor.

“Bu hayatımızın büyük bir parçası” diyor. “Artık pek görmüyorsunuz. Bir bakıma biraz Viktorya dönemi havası veriyor.”

Zavallı Şeyler'de Emma Stone ve Mark Ruffalo.  Resim: Atsushi Nishijima/Projektör Resimleri
Resim:
Mark Ruffalo, Stone’la birlikte seks ilgisini canlandırıyor. Resim: Atsushi Nishijima/Projektör Resimleri

Ve son 12 ayda ekrandaki seks biraz geri dönüş yaptı. Özellikle Christopher Nolan, hikayenin bunu gerektirdiğini düşünerek Oppenheimer’daki ilk seks sahnesini yazdı.

Bu arada Saltburn eleştirmenleri ikiye böldü; bazıları sansasyonel seks sahnelerinin olay örgüsündeki boşlukları telafi etmediğini söyledi.

Özellikle banyo suyu sahnesi, ekrandaki seksin doğası gereği sorunlu olduğunu, izlemek istemeyenler için tetikleyici, canlandırmak zorunda kalanlar için ise sömürücü olduğunu iddia eden, çoğunlukla genç izleyicilerden oluşan çevrimiçi hararetli tartışmalara yol açtı.

Yakın zamanda yapılan bir UCLA (Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles) Z Kuşağı araştırması, katılımcıların neredeyse yarısının çoğu TV şovu ve filmde olay örgüsü için sekse gerek olmadığını düşündüğünü, yarıdan fazlasının ise daha fazla platonik hikaye görmek istediğini ortaya çıkardı.

Barry Keoghan, Emerald Fennell'in sınıf, güç ve cinsiyeti araştıran ve Brideshead Revisited'a modern bir yorum getiren Saltburn filminde başrol oynuyor.  Resim: MGM/Amazon Stüdyoları
Resim:
Ailenizle izlemeyin: Barry Keoghan’ın Emerald Fennell’in Saltburn filminde bazı sansasyonel sahneler var. Resim: MGM/Amazon Stüdyoları

Geçen yıl Sky News’e konuşan Fennell bu bulgulara karşı çıktı: “Sanırım bu orantısız bir şekilde abartıldı… Bunun oldukça küçük bir çalışma olduğunu düşünüyorum ve bunun doğru olduğundan emin değilim.”

#MeToo hareketi Hollywood’un seksin nasıl tasvir edildiğine dair daha temkinli bir yaklaşım sergilemesine yol açsa da, bir düşünce ekolü şu anda gördüğümüz şeyin Bu yüz maskelerini sökme arzusundan doğan salgın sonrası filmler.

Fennell, “Kesinlikle COVID sonrası bir dünyaya benziyor” dedi. “Bedendeki şeylere dokunulmasına izin verilmediğini. Bunun hakkında ne kadar çok düşünürsem, onun nereden geldiğini o kadar iyi anlıyorum.”

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Backstage’e abone olmak için tıklayın

Bir film yapımcısı olarak Fennell, bunun uğruna çıplaklık yerine, hikayelerinde söyleyebileceklerinin merceğini genişletmek için seksi kullanmakla ilgili olduğuna inanıyor.

“Kürek kemiklerinin altı gibi bir şeyi nadiren görürsünüz (Saltburn’de), dolayısıyla bu filmdeki seks sahnelerinin tamamı aslında bizim hayal gücümüzdür.”

Ekrandaki seks sizi kızdırıyorsa, kendinizi toparlamanın zamanı geldi; çünkü 2024’te filmler tüm hızıyla devam ediyor.

Poor Things şimdi 26 Ocak’tan itibaren All Of Us Strangers adıyla sinemalarda gösteriliyor. Saltburn Amazon Prime Video’da yayınlanıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir