Yeni araştırmaya göre neredeyse her 10 ergenden biri diyet hapları, takviyeleri veya diğer kilo verme ürünlerini kullanıyor | Dünya Haberleri

Yeni bir küresel araştırmaya göre, 20 ergenden birinden fazlası geçtiğimiz yıl diyet hapları veya müshil gibi reçetesiz kilo verme ürünleri aldı.

Çalışmaya göre, genel ergen nüfusu arasında bu oran, yaşamları boyunca diyet yardımcıları almış olan yaklaşık 10 genç çocuktan birine yükseldi ve kızların bunları alma olasılığının “önemli ölçüde” daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya göre ergenler tarafından en sık kullanılan kilo verme ürünü diyet haplarıydı, bunu müshil ve idrar söktürücüler takip ediyordu.

Araştırma, Amerikan Tabipler Birliği tarafından yayınlanan aylık açık erişimli tıp dergisi JAMA Network Open’da yayınlandı.

Bu, 18 yaş ve altındaki 604.552 çocuk üzerinde yapılan 90 çalışmanın bir özetiydi ve aşağıdaki araştırmaları içeriyordu: Birleşik Krallık, AvrupaKuzey Amerika, Karayipler ve Asya.

Zayıflama ürünlerinin kullanımının en yaygın olduğu bölge Kuzey Amerika, ardından Asya ve ardından Avrupa oldu. Yazarlar, diğer alanların daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Melbourne’deki Monash Üniversitesi Kamu ve Önleyici Sağlık Okulu liderliğindeki çalışmanın yazarları şunları söyledi: “Çocuklarda reçetesiz kilo verme ürünleri, işe yaramadığı ve tehlikeli olduğu için sağlıklı kilo kontrolü için tıbbi olarak önerilmez. yetişkinlikte sağlıksız kilo alımıyla ilişkilidir ve kullanıma başladıktan sonraki birkaç yıl içinde yeme bozukluğu tanısı alma riskini artırır.

“Ayrıca, çocukluk çağında reçetesiz kilo verme ürünlerinin kullanılması, düşük özgüven, depresyon, yetersiz beslenme ve madde kullanımıyla ilişkilendirilmiştir.”

Bulguları bir “kamu sağlığı sorunu” olarak tanımladılar çünkü kilo verme ürünlerinin kullanımı ile özgüvenleri düşük olan veya ebeveynlerden, akran gruplarından veya sosyal medyadan kilo verme konusunda baskı gören kızlar arasında korelasyonlar bulundu.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
İspanya hastanelerde maske takma zorunluluğunu yeniden uygulamaya koyacak
Şişelenmiş su ‘ortalama çeyrek milyon nanoplastik parçası’ içeriyor

Yeme bozukluğu yardım kuruluşu Beat’in dış ilişkiler direktörü Tom Quinn de reçetesiz ilaçların yeme bozukluğu davranışlarını kötüleştirdiği ve iyileşmeyi zorlaştırdığı konusunda uyardı.

“Bu kadar çok çocuk ve gencin diyet haplarına ve müshil ilaçlara erişebildiğini görmek bizi inanılmaz derecede üzdü ve alarma geçirdi” dedi.

“Gençlerin üzerinde kilo verme konusunda çok büyük bir baskı var ve sıklıkla yeme bozukluklarının bir parçası olarak düşük özgüven ve vücut imajı ile mücadele eden insanlardan haber alıyoruz.

“Kilo verme ilaçları, özellikle reçetesiz alınırsa çok tehlikelidir, ancak ‘hızlı sonuç’ vaadi, sağlıklarına zarar verse bile yeme bozukluğu olan kişiler için genellikle çok çekicidir.”

Bay Quinn, kilo verme ürünlerinin “asla yeme bozukluğu olan veya yeme bozukluğu olan kişilere satılmamasını” sağlamak için daha katı yasaların olması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir