Yatmadan önce bir muz iyi bir gece uykusunun anahtarı olabilir mi? | Sıradışı Haberler

Uyku desteği konusunda uzmanlaşmış bir hayır kurumuna göre, akşam yemeğinde muz yemek, iyi bir gece uykusunun anahtarı olabilir.

Sleep Charity, 2024’te nasıl daha kaliteli uykuya sahip olunabileceğine dair en önemli beş ipucunu yayınladı; listenin başında yatmadan kısa bir süre önce meyve tüketimi yer alıyor.

Özellikle muzların kasları gevşetmeye yardımcı olan yüksek magnezyum ve potasyum seviyeleri nedeniyle sürüklenmenize yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Muzların ayrıca beyin sakinleştirici hormonların üretimini uyaran amino asit triptofan içerdiğini de ekliyor.

Meyve ayrıca vücudunuzda doğal olarak oluşan ve ne kadar iyi uyuduğunuzda büyük rol oynayan bir hormon olan melatonin üretimini de teşvik eder.

Antioksidantlar Sağlık ve Hastalık dergisinin özel sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre üzüm, vişne ve çilek meyveler arasında en iyi melatonin kaynaklarıdır.

Resim:
Yatmadan önce meyve yemek uyku kalitenizi artırabilir. Resim: iStock

İhtiyacınız olan dinlenmeyi sağlayabilecek tek yiyecek meyve değildir.

Sleep Charity ayrıca, uykuya dalmanıza yardımcı olmak için badem, balık, tam tahıllı tahıllar ve peynirli yulaflı kekleri de öneriyor. Aynı zamanda marmitin uykuyu tetiklemeye yardımcı olan doğal maddeler içerdiğini de söylüyor.

Ne yerseniz yiyin, yatmadan önce yemeğinizi hafif tutmak önemlidir.

Yardım kuruluşu, yatmadan hemen önce büyük bir yemek yemenin rahatsızlığa ve hazımsızlığa yol açabileceği konusunda uyarıyor ve özellikle baharatlı yiyeceklerin uyku felaketinin reçetesi olduğunu ekliyor.

Benzer şekilde, ekmek, makarna ve pirinç gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler asit üretiminizi uyarabilir ve sizi daha uzun süre ayakta tutabilir; çok fazla çikolata ise aşırı kafein yüklemesine neden olabilir.

İpuçları listesinde başka neler var?

Diyetiniz uykunuzu etkileyen tek yaşam tarzı seçimi değildir.

İşte The Sleep Charity’nin diğer ipuçları:

• Ekranları kapatın – Ekranlar vücudun melatonin üretimini baskılayabilir
• Okumak gibi rahatlatıcı aktiviteler yapın. Yatmadan kısa bir süre önce banyo yapmak da yardımcı olabilir
• Meditasyon yapmayı deneyin
• “İdeal yatak odası ortamını” yaratın – Yardım kuruluşu, dağınıklığı gözden uzak tutmanın yanı sıra odanızı serin, karanlık ve sessiz hale getirmenin de önemli olduğunu söylüyor.

Devamını oku:
‘Erkeklerin ellerini yıkama olasılığı kadınlara göre daha az’
Kırmızı şarap içmek neden baş ağrısına neden olabilir?

Sleep Charity’nin CEO yardımcısı Lisa Artis şunları söyledi: “Uyku, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için son derece önemlidir ve herkesin bu duyguyu paylaşmasını ve dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olarak uykunun önemini anlamasını istiyoruz.

“İyi bir uyku rutini oluşturmak ve buna bağlı kalmak, pozitifliği artırmaya ve stres düzeylerini azaltmaya yardımcı olacak, bu da insanların Yeni Yıla yenilenmiş hissederek başlayabileceği anlamına geliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir