Yarış komiseri Şah BBC’ye başkanlık edecek | İş haberleri

Onlarca yıldır televizyon programcılığı yapan eski bir BBC yönetim kurulu üyesi, şirketin bir sonraki başkanı olacak adaylar arasında yer alıyor.

Sky News, mevcut görevleri Irk ve Etnik Eşitsizlikler Komisyonu’nda görev yapmak da dahil olmak üzere Samir Shah’ın, geçen baharda istifa eden Richard Sharp’ın yerine geçecek kısa listedeki isimlerden biri olduğunu öğrendi.

Televizyon kariyeri 1970’lerin sonunda LWT’de başlayan Bay Shah, hükümet ve kültür çevrelerinde tanınmış bir isim olup aynı zamanda V&A’nın mütevelli heyeti ve Holokost Komisyonu üyesidir.

Bay Sharp’ın halefi aranıyor Nisan ayında istifa etti İçeriden kaynaklara göre, eski başbakan Boris Johnson’a altı haneli bir kredi verilmesine yardımcı olmadaki rolüyle ilgili tartışmaların ortasında, henüz ileri bir aşamada değil.

İngiliz medya endüstrisindeki en prestijli görevlerden birini almak için bir avuçtan fazla adayın hala hazır olduğu bu görev için röportajlar yakın zamanda başladı.

Resim:
Dr Samir Shah, Irk ve Etnik Eşitsizlikler Komisyonu’nun komisyon üyesidir

Dr Shah başlangıçta katıldı BBC 1987’de siyasi programlarını Westminster’dan yürütmeden önce TV’deki güncel olayları denetlemek için.

Bağımsız bir TV yapım şirketi olan Juniper’ı yönetmek üzere 1998 yılında Şirket’ten ayrıldı ve halen genel müdür olarak görev yapıyor.

2007 ve 2010 yılları arasında BBC’nin yönetim kurulunda icracı olmayan direktör olarak yer aldı.

Sektörün önde gelen isimlerinin bu göreve başvurmamayı tercih etmesi nedeniyle BBC başkanlığına aday olan diğer adayların kimlikleri belirsiz.

BBC’nin ticari kolu başkan yardımcısı ve başkanı Sir Damon Buffini’nin bu iş için öncü olması bekleniyordu, ancak ringe şapka çıkarmadığı bildirildi.

Eski ITV başkanı Sir Peter Bazalgette de dahil olmak üzere diğer önde gelen medya yöneticileri kendilerini açıkça dışladılar.

Oyunculuk başkanı Dame Elan Closs Stephens’ın da görevi kalıcı olarak devralması düşünülüyor.

Bay Sharp’ın uzun vadeli halefinin atanması, bu yıl aralarında haber spikerinin de bulunduğu mevcut ve eski sunucuların dahil olduğu bir dizi krize giren BBC için oldukça hassas bir zamana denk gelecek. Huw Edwards Ve Russell Markası.

Aynı zamanda uzun süredir devam eden bir sorunla da boğuşuyor tarafsızlık kuralları Günün Maçı sunucusu Gary Lineker gibi yayıncılarının da buna uymasını bekliyor.

Bu hassasiyetlerin önümüzdeki yıl ufukta genel seçim olmasıyla birlikte daha da şiddetli hale gelmesi muhtemel.

BBC genel müdürü Tim Davie de şirketin gelecekteki finansman modeliyle ilgili uzun vadeli sorularla boğuşuyor; Nadine Dorries gibi yakın zamandaki kültür sekreterleri lisans ücretinin 2027’den sonra sona ereceğinin sinyalini verdi.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Akaryakıt sağlayıcıları arasındaki rekabete ilişkin endişeler
Shell, Greenpeace’e 1,7 milyon sterlinlik dava açtı
Enerji firmaları akıllı sayaç açığı için 10,8 milyon £ ödemeyi kabul etti

Şirket, BBC 2’nin Newsnight programı gibi uzun süredir devam eden programlar da dahil olmak üzere, haber ve güncel olay çıktılarının bir kısmını etkileyen önemli maliyet kesintileri uygulamak zorunda kaldı.

Rishi SunakBaşbakan’ın, Şirketin yeni başkanının kimliğini imzalaması gerekecek.

Kelle avcısı Saxton Bampfylde, BBC başkanının aranmasını yönetiyor.

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Dairesi sözcüsü ve BBC Perşembe günü yorum yapmaktan kaçındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir