Yargıç, Filistinli mültecilerin vize davasında İçişleri Bakanlığı’nın hatalarını eleştirdi | Ev ofisi

İçişleri bakanı, Filistinli bir mülteciden öğrenci vizesi başvurusuyla ilgili yaptığı “ciddi hatalar” nedeniyle “kayıtsız ve koşulsuz bir özür” diledi.

Kendisini vatansız bir Filistinli olarak tanımlayan prestijli Chevening bursu mezunu Amena El Ashkar’ın, London School of Economics’te (LSE) doktora eğitimi almak üzere tam burs aldıktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından öğrenci vizesi reddedildi.

Üst mahkemenin verdiği kararda İçişleri Bakanlığı, vize başvurusunu “şok edici derecede zayıf” ve “ciddi şekilde hatalı” ele aldığı için eleştirildi.

Yargıç, İçişleri Bakanlığı’nın, Ashkar’a vize reddinin dönemin içişleri bakanı Suella Braverman tarafından onaylandığını bildirmeme yönündeki “kasıtlı” ve “yasadışı” kararı da dahil olmak üzere, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir “hatalar dizisi”ni tanımladı. Bu durum hukuki itirazın yanlış mahkemeye götürülmesine yol açtı.

Lübnan’daki bir Filistin mülteci kampında doğup büyüyen Ashkar, “hayatımın paramparça olduğunu hissettiğini” söyledi.

Ashkar, Ağustos 2019’da Dışişleri Bakanlığı tarafından Chevening bursuyla ödüllendirildikten sonra Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’nda (SOAS) yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Lübnan’a döndü ve Ağustos 2022’de LSE’de doktora eğitimi almak üzere vize başvurusunda bulundu ve İçişleri Bakanlığı, Ashkar’ın Birleşik Krallık’taki varlığının “kamu yararına elverişli olmadığı” gerekçesiyle başvuruyu reddetti.

Akademisyen, İçişleri Bakanlığı’nın kararına adli incelemeyle itiraz etti ancak daha sonra içişleri bakanı Braverman’ın vize reddini onayladığı ortaya çıktı. Bu, yasal itirazın Özel Göçmenlik İtiraz Komisyonu’nun önüne getirilmesi gerektiği anlamına geliyordu.

Hakim, şu anda içişleri bakanı olan James Cleverly’nin, mahkemeye sertifikasyon kararını bildirmemesi nedeniyle içinde bulunduğu “ciddi durumu” anlattı. Mahkeme sonuçta “gerekli veya orantılı olmadığı” gerekçesiyle mahkemeye saygısızlık davasını başlatmamaya karar verdi.

Ashkar, Braverman’ın kararı bizzat onayladığını keşfettiğinde “haksızlığı hissettiğini” söyledi.

Şöyle söyledi: “Filistinli biri olarak… Bunun neden olduğu konusunda gerçekten şaşkına dönmüştüm. Bunun sebebinin Lübnan’dan gelen Filistinli bir mülteci olmam dışında hiçbir şey aklıma gelmiyordu çünkü biri neden herhangi bir sebep bile göstermeden böyle bir şey yapsın ki.”

Ashkar’ın Gold Jennings Solicitors’tan avukatı Alexander Hogg, vize reddinin temelinde “temel bir çelişki” olduğunu söyledi.

Şöyle dedi: “Bir yanda Amena’ya Chevening bursu veren FCDO (Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi) var; kendi web sitesinde ‘gelişmekte olan liderler’ için olduğu söyleniyor… Diğer yanda ise Home Ofis, Amena’nın vizesini, Birleşik Krallık’taki varlığının kamu yararına olmayacağı ve herhangi bir gerekçe sunmadığı gerekçesiyle reddediyor.”

Akıllıca, Ashkar’ın vize başvurusu konusunda yeni bir karar vermeye istekli olduğunu söyledi.

İddialara yanıt olarak İçişleri Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi: “Bireysel vakalar hakkında rutin olarak yorum yapmamamız uzun süredir devam eden hükümet politikasıdır.”

Şu anda Katar’da araştırma görevlisi olarak çalışan Ashkar şunları söyledi: “Umarım vizeyi alıp LSE’ye giderim, sadece doktorama başlamak istiyorum. Bilmek istiyorum: bu neden oldu? O bursu kazandım, o pozisyonu kazandım. Ve nedenini bile bilmeden bu ödülü alamamam adil değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir