Yardım kuruluşu raporlarına göre, Birleşik Krallık’taki okullardaki Yahudi karşıtı olaylar 2023’te hızla arttı | Antisemitizm

Kasım ayında Hertfordshire’daki bir Yahudi okulunun müdürünün masasına düşen isimsiz mektup etkisini göstermedi.

“Dikkatli olun” diye başladı. “Cihatla mücadele ediliyor ve bizim tarafımızdan boğazınız kesilecek.” Listelenen nedenler arasında “İslami olmayan müziği sevdiğinizi görüyoruz”; “Kravat takıyorsun ve batılısın” ve “Yahudi aşığısın”. Mesaj şu sözlerle bitiyordu: “Nehirden körfeze kadar özgür olacağız, seni Siyonist.”

Mektup, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği ve yaklaşık 1.200 kişinin ölümüne neden olan, Gazze’deki savaşı tetikleyen ve Birleşik Krallık’ta Yahudi karşıtı nefretin artmasına neden olan saldırıdan birkaç hafta sonra gönderildi. Community Security Trust’ın (CST) bu haftaki raporuna göre, antisemitizm vakaları 7 Ekim’den sonra keskin bir şekilde arttı; 2022’nin aynı dönemine kıyasla %589 arttı.

Hedef alınanlar arasında Yahudi öğrenciler ve öğretmenler de vardı. CST, 2023 yılında okul sektöründe bir önceki yıla göre %232 artışla 325 olay kaydetti. Olayların büyük çoğunluğu (%70) 7 Ekim’den sonra meydana geldi.

Çoğu kötü niyetli davranış içeriyordu, ancak aynı zamanda 32 saldırı vakası ve 10 mülke zarar verme veya saygısızlık vakası da vardı. Olayların 24’ü genel (Yahudi olmayan) ilkokullarda meydana geldi.

Manchester’daki bir Yahudi okulu olan King David Lisesi’nin müdürü John Dalziel, “Çocukların hedef alındığını görmek çok üzücü” dedi. “Sürekli aklımızda.”

Yahudi olmayan Dalziel, üç yıl önce okula geldiğinden beri, örneğin diğer okullarla yapılan spor müsabakalarında çocuklara yönelik “Yahudi karşıtı yorum ve jestlerin arka planının” farkındaydı. 7 Ekim’den sonra durumun önemli ölçüde kötüleştiğini söyledi.

Hamas’ın zulmünün ve İsrail’in askeri tepkisinin hemen ardından, ebeveynlerin saldırı korkusuyla çocuklarını evde tutması nedeniyle birçok Yahudi okuluna devam oranı dramatik bir şekilde düştü. Yahudi çocuklara okula gidip gelirken yarmulke’ları ve Davud Yıldızı takılarını çıkarmaları tavsiye edildi. Devriyelerin artması ve bariyerlerin güçlendirilmesiyle güvenlik artırıldı. Bazı okullar ölüm tehditleri ya da binalarını bombalama tehditleri aldı.

Bir CST sözcüsü, “Geçen yıl Yahudi karşıtı nefretteki artışa ilişkin tüm şaşırtıcı istatistikler arasında, okullardaki olayların üç kat artarak rekor seviyeye ulaşması gerçeği belki de en endişe verici olanı” dedi.

“Bazı Yahudi çocukların, genellikle okullarda yeri olmaması gereken, Orta Doğu ile ilgili basit ve bölücü siyasi aktivizm bağlamında zorbalığa maruz kalması ve sosyal olarak dışlanması son derece rahatsız edici.”

King David kampüsü, yaklaşık 200 personelin hizmet verdiği bir anaokulu, 400 öğrencili bir ortaokul ve 800 kişilik bir liseden oluşmaktadır. Okul topluluğunun yüzde doksan beşi Yahudidir. Dalziel, “Bu bizi hedef haline getiriyor” dedi.

Önceliği, okulu çocuklar ve personel için güvenli bir yer haline getirmek ve daha geniş toplulukta hoşgörü ve anlayışı savunmaya devam etmek olmuştur.

“Çocuklara kim olduklarıyla, inançları ve değerleriyle gurur duymalarını söylüyoruz” dedi. “Ama aynı zamanda CCTV kurduk, 2,5 metre yüksekliğinde güvenlik ekranları koyduk, altı tam zamanlı güvenlik görevlisi görevlendirdik ve yüksek görünürlüklü ceketler giyen gönüllü ebeveynlerimizin devriyelerini artırdık. Polis ve CST ayrıca okul çevresinde düzenli devriye geziyor.

“Çocuklar için etrafının çitlerle ve korumalarla çevrilmesi normal bir durum.”

Yahudi okullarındaki çocuklar en azından okul günleri boyunca antisemitizme daha az maruz kalıyor, oysa inanç dışı okullardaki Yahudi çocuklar daha savunmasız durumda. 2023’te okullarda CST’ye bildirilen 214 antisemitik olaydan yaklaşık %40’ı Yahudi okulları ve %60’ı Yahudi olmayan okullarla ilgiliydi.

Öğretmen sendikaları istismarın artması karşısında alarma geçti. Öğretmenler sendikası NASUWT’nin genel sekreter yardımcısı Jane Peckham şunları söyledi: “Hem Yahudi karşıtlığının hem de Müslüman karşıtı ırkçılığın artmasından üzüntü duyuyoruz. Okullarımızdaki her çocuk, genç, öğretmen veya personelimiz ırkçılığın, korkutmanın ve nefretin olmadığı bir ortamda öğrenmeli ve çalışabilmelidir.”

Okul ve Üniversite Liderleri Derneği genel sekreteri Geoff Barton, antisemitizmdeki artışın “son derece endişe verici ve iğrenç” olduğunu söyledi. “Okullar ve kolejler, uyumlu ve çeşitlilik içeren bir toplumun önemli bir parçası olarak saygı ve anlayışı öğretmeye çalışırlar ve kendi ortamlarındaki herhangi bir olayı önleme ve bunlarla başa çıkma konusunda çok iyidirler” dedi.

Bir Yahudi yardım kuruluşu olan Maccabi GB, iki eğitim projesi yürütüyor: Kişisel güvenlik konusunda tavsiyelerde bulunan Streetwise; ve Ayağa kalkın! Yahudi ve Müslüman karşıtı nefret üzerine atölye çalışmaları yürüten Ayrımcılığa Karşı Eğitim.

Maccabi Büyük Britanya’nın baş işletme sorumlusu Nathan Servi, “CST bizi okullardaki olaylar hakkında bilgilendiriyor ve biz de proaktif olarak bu okullara gidip onlarla etkileşime geçiyoruz” dedi. “Genç bir Yahudi’nin genel okullarda açıkça ve gururla Yahudi olması zordur. Öğretmenlere antisemitizmle nasıl başa çıkılacağı konusunda donanım kazandıran bazı öğretmen eğitimleri düzenledik.

“Gençlere, antisemitizm ve Müslüman karşıtı nefretin ne olduğunu ve nefret suçuna dönmeden insan hakları konusunda nasıl dürüst konuşmalar yapabileceklerini öğretiyoruz.”

Eğitim Bakanı Robert Halfon, 7 Ekim’den bu yana antisemitizmin yükselişinden derin endişe duyduğunu söyledi. “Bu tür nefretin eğitimde de yer alması kabul edilemez. Her türlü Yahudi karşıtı taciz ve ayrımcı söylemle mücadele etmek için hızlı bir şekilde harekete geçmeleri için ihtiyaç duydukları araçlara sahip olmalarını sağlamak amacıyla okullar, kolejler ve üniversitelerle iletişim kurmaya devam ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir