WeWork’un yükselişi ve düşüşü – bir zamanlar piyasadaki en sıcak start-up’lardan biri olarak kabul ediliyor | İş haberleri

Bir zamanlar 47 milyar dolarlık bir değerlemeye sahip olan esnek çalışma alanı sağlayıcısı WeWork’un sonu yaklaşıyor gibi görünüyor.

Wall Street Journal, şirketin gelecek hafta gibi erken bir tarihte iflas korumasına başvurmayı planladığını bildiriyor.

Bu, bir zamanlar övülen ve daha iyi günlerde Amerika’nın en popüler teknoloji şirketlerinden bazılarıyla ve 2010’ların sonundaki risk sermayesi patlamasıyla eşanlamlı olarak görülen bir iş için yüz kızartıcı bir son olacak.

Journal, WeWork’un 2 Ekim’de tahvil sahiplerine olan borcu olan faiz ödemelerini kaçırdığını, bunun da ödemeleri yapması gereken veya temerrüde düşmüş sayılacağı 30 günlük ödemesiz dönemi başlattığını bildirdi.

WeWork, borsa değerlemesi düştü Salı günü yaptığı açıklamada, tahvil sahipleriyle, temerrüt tetiklenmeden önce müzakere için yedi gün daha süre veren bir anlaşmaya vardığını söyledi.

Lüks salonlar ve ücretsiz fıçı kahve ve bira

Bu, 2019’da WeWork’un piyasadaki en sıcak start-up’lardan biri olarak karşılandığı günlerden çok uzak.

İşletme, 2010 yılında New York’ta, daha işbirlikçi çalışma yönündeki mali kriz sonrası ruhundan faydalanan İsrailli girişimci Adam Neumann tarafından kuruldu.

Resim:
Kurucu ortak ve eski CEO Adam Neumann

Bunu 2011 yılında New York Daily News’e verdiği bir röportajda şöyle özetledi: “1990’lar ve 2000’lerin başı ‘ben’ on yılıydı. iPhone, iPod; her şey benimle ilgiliydi. Bakın bu bizi nereye getirdi? korkunç durgunluk.

“Gelecek on yıl, işbirliğinin yeniliğin geleceği olduğu ‘Biz’ on yılıdır.”

“Bu nesil büyük şirketlerin çöküşünü izledi. Facebook sayfaları tarafından rejimlerin devrildiğini gördüler. Yakından bakarsanız zaten bir devrimin içindeyiz. Bunu olumlu hale getirmek istiyoruz.”

Bu amaçla WeWork, aydınlık, havadar, servisli çalışma alanlarını lüks salonlar ve ücretsiz fıçı kahve ve birayla donatarak özellikle teknoloji sektöründeki genç çalışanları hedef aldı.

Her şey, kurumsal sloganda özetlenen, insanlara çalışırken eğlenme şansı sunmakla ilgiliydi: “Sevdiğiniz Şeyi Yapın”.

Bazen ticari mülkiyetin sıkıcı dünyasında, WeWork bir yenilikçi olarak görülüyordu ve hızla finansal destek alıyordu.

Temmuz 2017’deki G Serisi finansman turunda değeri 20 milyar dolar olarak belirlendi.

WeWork, başta yeni kurulan şirketler olmak üzere işletmelere zemin alanı kiralayan bir paylaşımlı ofis sağlayıcısıdır

O zamana kadar Bay Neumann kurnazca şirketteki hisseleri satıyor ve elde ettiği geliri konut mülküne dönüştürüyordu.

2014 gibi erken bir tarihte, New York’un Greenwich Village’ında 10,5 milyon dolarlık bir şehir evi satın almıştı; bunu 2016’da New York’un kuzeyindeki Westchester’da 60 dönümlük bir çiftlik arazisini 16 milyon dolara satın alarak takip etti.

Şirket, Ocak 2019’da Japon teknoloji yatırımcısı SoftBank’ın WeWork’e 47 milyar dolar değerinde bir fiyata 2 milyar dolarlık yatırım yapmasıyla zirveye ulaştı.

Aynı yılın ilerleyen saatlerinde borsada halka arz için başvuruda bulundu.

Para düşmeye başlayınca…

Eylül 2019 itibarıyla şirkete yönelik şüpheler artmıştı montaja başlıyorum.

WeWork’ün gösterişli görünümüne rağmen bir teknoloji şirketi değil, geleneksel bir emlak şirketi olduğunun parası Wall Street’te düşmeye başlamıştı.

Daha da kötüsü, genellikle 15 yıllık uzun vadeli kiralamalara giren ve genellikle iki yıl veya daha kısa süreli olmak üzere kısa vadeli olarak yer bırakan bir şirketti.

Bu, ofis alanına olan talebin azalması durumunda ve özellikle WeWork’ün ofislerini yeniden donatmak için harcadığı meblağlar göz önüne alındığında potansiyel olarak sorunlu görülüyordu.

Adam Neumann’ın çıkışı

Özellikle Bay Neumann’ın kişisel olarak sahip olduğu mülkleri WeWork’e kiraladığı ortaya çıktığında kurumsal yönetim kaygıları da vardı.

Ayın sonuna gelindiğinde halka arz iptal edilirken, Bay Neumann icra kurulu başkanı olarak görevden alındı ​​ve çıkışı 1,7 milyar dolarlık bir ödemeyle yumuşatıldı.

SoftBank, Kasım 2019 itibarıyla kayıplar için özür dilemek Bu, WeWork’e yatırım yaparak gerçekleşti ve yine de şirketi 10 milyar dolar daha kurtararak SoftBank’e işin %80’ini sağladı.

SoftBank’ın kurucusu Masayoshi Son, o zamanlar yatırımın karşılığını alacağından hâlâ emindi.

WeWork, başta yeni kurulan şirketler olmak üzere işletmelere zemin alanı kiralayan bir paylaşımlı ofis sağlayıcısıdır

Sonra COVİD-19 geldi

Ama sonra KOVİD geldi ve dünya çapında bir karantina dalgası geldi. WeWork, 2020 yılının çoğunu çalışanları işten çıkararak, ofisleri kapatarak ve elinde tuttuğu ofislerin kira sözleşmelerini yeniden müzakere ederek geçirdi.

WeWork’ün nakit yakımını durdurmayı amaçlayan bu toparlama çalışması, sonunda şirketin borsadaki halka arzının öncüsü oldu.

Uygun bir şekilde bu, WeWork’un Özel Amaçlı Satın Alma Şirketi (SPAC) ile birleşmesiyle başka bir yatırım çılgınlığı yoluyla geldi.

Bu işletmelere bazen denir ‘boş çek’ şirketleriesas olarak nakit dışında hiçbir varlığı olmayan borsaya kayıtlı araçlardı; uzun yatırımcı tanıtım gezileri ve sunumlarına girişme zahmetine girmeden pazara gelmek isteyen özel bir şirketle birleşmek üzere özel olarak kurulmuşlardı.

WeWork, Ekim 2021’de 9 milyar dolar değerinde piyasaya çıktı; bu, daha önce belirlediği değerlemenin çok küçük bir kısmıydı; 2021’in ilk yarısında 3 milyar dolarlık zarar bildirdiği göz önüne alındığında bu, aşırı görünüyordu.

İronik bir şekilde, listelemenin en büyük kazananlarından biri, şirketteki %11 hissesini elinde bulunduran Bay Neumann oldu. WeWork’un borsaya çıkışını cömert bir tekila partisiyle kutladığı bildirildi.

Önümüzdeki birkaç ay içinde WeWork’un, hibrit çalışmanın COVID sonrası artan popülaritesinden faydalanabileceğine dair umutlar yükseldi.

Mart 2022’de şirketin bu yılki gelirlerinin 2021 sonuçlarına göre en az %30 daha iyi olacağını tahmin ettiği görüldü ve şirket o yaz masalarındaki doluluk oranının pandemi öncesi %72 seviyesine döndüğünü bildirdi.

Ancak şirketin maliyetleri rahatsız edici bir endişe kaynağı olmaya devam etti ve şirket geçen yılın kasım ayında üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladığında 2022 yılında kârlı olmayacağını kabul etmek zorunda kaldı.

Yalnızca geçen yılın eylül ayına kadar olan üç ayda 205 milyon dolar nakit yakılmıştı. Açıklamaya, ABD’de düşük performans gösteren 40 ofisin daha kapatılacağı haberi eşlik etti.

WeWork’un zamanının gelmesinin ironisi

Bütün bunlardaki en büyük ironi, WeWork’un zamanının gelmiş gibi görünmesiydi.

Büyük şirketler mesela Hibrit çalışma başladıtam olarak sunduğu türden esnek çalışma alanlarını arıyordu.

Ne yazık ki şirket, tesislerinin birçoğunun bulundukları şehirlerdeki en pahalı lokasyonlardan bazılarında yer alması nedeniyle ağır kiralamalar nedeniyle batmaya devam etti.

Satışlar da beklentilere paralel bir artış göstermedi. Bu yılın şubat ayında şirketin 2022 gelirini 3,245 milyar dolar olarak rapor ettiği görüldü – 2021’e göre %26 artış ve önceki tahminlerin altında – ve bunun en iyi ihtimalle sadece 2023’te başa baş olacağının kabulü.

Ve şimdi faiz oranları yükseliyor ve zaten borçla boğuşan bir işletme üzerindeki baskı daha da artıyor.

Sandeep Mathrani, mayıs ayında genel müdürlük görevinden ayrıldı ve ağustos ayında halefi David Tolley, şirketin yılın ilk yarısına ilişkin tahminlerini bir kez daha tutturamamasından, zorlu ekonomik koşulları ve esnek çalışma alanı arz fazlasını sorumlu tutuyordu.

Şirketin ticarete devam edip edemeyeceği konusunda “ciddi şüphe” olduğunu itiraf etti. Sonraki aylarda kâr getirmeyen yerleri kapatmaya yönelik girişimlerin devam ettiği görüldü.

Hissedarlar kendi ayakları üzerinde durarak oy kullandı: Hisse senedi fiyatı bu yıl %96 düştü ve hisse senedinin 30 günden fazla bir süre boyunca 1 doların altında fiyatla işlem görmesinin (New York Menkul Kıymetler Borsası kurallarının ihlali) ardından zorunlu listeden çıkarma işlemi ancak kıl payı engellendi. 40’a bir hisse konsolidasyonu.

Sonuçta WeWork hiçbir zaman mirasından, üstlendiği borçlardan ve üstlendiği kiralamalardan tamamen kurtulamadı.

Başarısızlığının hikayesi – eğer o noktaya gelirse – eski bir yatırım atasözünün kanıtıdır: Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir