West Yorkshire: Yeni teknoloji Calderdale ve Huddersfield NHS Foundation Trust’ın kanseri daha erken tespit etmesine nasıl yardımcı oluyor | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Batı Yorkshire’daki bir NHS vakfı, temel kanser hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmak ve hastaneler üzerindeki daha geniş baskıyı hafifletmek için yapay zeka ve cerrahi robot da dahil olmak üzere teknolojideki ilerlemelerden yararlanıyor.

Calderdale ve Huddersfield NHS Foundation Trust, hükümet tarafından belirlenen üç temel kanser hedefine ulaşıyor.

Bunlar, bir hastaya acil sevk edilmesinden itibaren 28 günlük bekleme süresidir. kanser veya normal sonuç, bir hastayı tedavi etme kararından ilk tedavinin gerçekleşmesine kadar 31 günlük bir bekleme ve acil pratisyen hekim sevkinden ilk tedaviye kadar 62 günlük bir beklemedir.

Sky News, Cytosponge adı verilen bir teşhis testiyle başlayarak, bu sonuçların ardındaki bazı yenilikleri görmek için Huddersfield Kraliyet Hastanesi’ne davet edildi.

Esasen bir ip üzerinde küçük bir kapsül olan Cytosponge, kapsülün kaplaması midede çözünmeden küçük bir fırçayı serbest bırakmadan önce hasta tarafından yutulur; bu fırça çıkarıldığında yemek borusunun astarından hücre toplanmasına izin verir.

Bu hücreler daha sonra herhangi bir anormallik açısından analiz edilir.

Resim:
Yeni bir teşhis testi olan Cytosponge, doktorların yemek borusu kanseri vakalarını daha hızlı tespit etmesine yardımcı olabilir

Cytosponge, daha uzun süren ve daha invaziv bir endoskopiye alternatif olarak kullanılıyor; bu, yaklaşık 15 dakika süren yeni testi hastanede alan ilk hastalardan biri olan Jean Bellenger’in gözünden kaçmadı.

“Dürüst olmak gerekirse endoskopiler pek hoş değil” dedi. “Ama bunu yaptırmak hiçbir şey değil.”

Jean üç bardak suyu içtikten sonra bir hemşire, yedi dakikalık zamanlayıcıyı ayarlamadan önce süngeri 72 yaşındaki adamın boğazından aşağıya doğru nazikçe ikna etmeye yardım etti.

Bu süre zarfında Jean hala konuşabiliyordu ve kahvaltıda kahve ve kızarmış ekmek üzerine biraz marmelat yemeyi sabırsızlıkla beklediğini anlatıyordu.

Daha sonra sünger midesinden çıkarıldı, mühürlendi ve test için gönderildi.

nhs teknolojisi shingi
Resim:
Cihaz, hasta tarafından yutulduktan sonra yemek borusundan örnekler toplayacak

Hastanede danışman genel cerrah olan Arin Saha, Cytosponge kullanımının Jean gibi yemek borusu kanserine yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelen Barrett Özofugusu olan kişiler için teşhisleri hızlandırmanın bir örneği olduğunu açıkladı.

“Normalde sonucu laboratuvardan bir hafta içinde alırsınız ve sonuç size geldiğinde bunu hastaya söyleyebilirsiniz” dedi.

“Dolayısıyla bu, biyopsilerin geri gelmesinin birkaç hafta alabileceği zamanı beklemek zorunda olduğunuz eski yöntemlerle karşılaştırıldığında gerçekten iyi bir avantaj.”

Cytosponge, vakfın kanseri daha erken teşhis etmek için sunduğu tek araç değil. Ayrıca göğüs röntgenlerini incelemek ve radyografi uzmanlarının iş yükünü yönetmeye yardımcı olmak için yapay zekayı kullanıyor.

Kırmızı nokta göğüs röntgeni olarak bilinen AI algoritması, göğüs taramalarını yaklaşık yedi saniyede değerlendiriyor; bu da hastaların sonuçları aynı gün alabileceği ve tedaviye daha erken başlayabileceği anlamına geliyor.

nhs teknolojisi shingi
Resim:
NHS Trust ayrıca üroloji için Versius adlı bir robot kullanıyor

Kist ameliyatında kullanılan robot kollar

Hastanedeki sağlık görevlilerinin teknolojiyle nasıl el ele çalıştığının bir başka örneği de bu yılın başında tanıtılan Versius adlı cerrahi robotun kullanılması.

Başlangıçta üroloji için de yuvarlanmadan önce kolorektal prosedürler için kullanıldı.

Versius kullanılarak ameliyat edilmeyi umarak gelen hastalardan biri, böbreğini aldıracak olan 76 yaşındaki Robert Baume’du.

Bununla birlikte, insan yargısının hâlâ teknolojiye üstün geldiğini hatırlatmak gerekirse, Bay Baume’un daha önce geçirdiği iki ameliyat nedeniyle ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemek için geleneksel ameliyat yapılmasına karar verildi.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Sağlık bakanı asistan doktorlarla pazarlık yapmayı reddetti
İskoçya’daki bakımevleri 16 milyon sterlinlik fon açığı nedeniyle ‘uçurumun eşiğine geldi’

O günün ilerleyen saatlerinde, bir kistin çatısını kaldırma işlemi sırasında Versius’u çalışırken gösterdik. Danışman cerrah Ali Mustaffa’nın yönettiği ameliyatta, onun odanın karşı tarafında oturup, önünde bir cerrahi kamera bulunan konsoldaki kontrolleri kullanarak robotun kollarını hareket ettirdiği görüldü.

Kurulum tamamlandıktan sonra, robotun kollarının 360 derecelik hareket aralığını tam etkiyle kullanması sayesinde, müdahalesiz anahtar deliği prosedürünün tamamlanması yaklaşık 15 dakika sürdü.

Ameliyatı kullanmanın faydalarından biri, hastaların iyileşme süresini kısaltarak yatakta yer açmaya yardımcı olmasıdır.

‘Geleceğin hastanesinde her şeyde teknoloji yer alacak’

Calderdale ve Huddersfield Trust’ın baş işletme sorumlusu Johnny Hammond, kanser hedeflerine ulaşmanın “birkaç yıldır” hastanenin bir hedefi olduğunu ve teknoloji kullanımını stratejilerinin önemli bir parçası haline getirdiğini söyledi.

Ayrıca klinik personelini değiştirmek yerine teknolojinin işi kolaylaştırmanın bir yolu olarak kullanıldığını da sözlerine ekledi.

“Bunu klinik ekiplerin özverisi ve sıkı çalışmasının yanı sıra kanser izleme ekibinin ve operasyonel ve yönetim desteğinin sayesinde başardık” dedi.

“Geleceğin hastanesinin yaptığımız her şeye entegre edilmiş bir teknolojiye sahip olacağını düşünüyorum.

“Bence bu sadece klinik ekipler ve aynı zamanda hasta için de iyi çalıştığından emin olmak için yapılıyor. Klinik personele zaman kazandırması gerekiyor ve mutlaka personelin yerini alması gerekmiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir