West Midlands ve Greater Manchester belediye başkanları, HS2’nin kuzey ayağının iptal edilmesinin ardından demiryolunu yeniden canlandırmak için seçeneklerin ana hatlarını çiziyor | Siyaset Haberleri

İngiltere’nin iki belediye başkanı, HS2 sonrası Midlands ve Kuzey’de demiryolunun yeniden canlandırılması yönündeki önerilerini özetlediler ve “hiçbir şey yapmama senaryosunu kabul etmeyecekleri” konusunda ısrar ettiler.

Büyük Manchester belediye başkanı Andy Burnham ve West Midlands mevkidaşı Andy Street, hükümetin ardından bir araya geldi hızlı tren projesinin kuzey ayağını iptal etti Geçen yıl da özel sektörün yardımıyla şehirlerarası hizmetleri iyileştirecek bir alternatif bulmaya çalışıyoruz.

Şimdi ikili, daha küçük yükseltmelerden tamamen yeni bir hatta kadar üç seçenek sundu ve her iki alana da “gerçek faydalar” sağlayacağına inanıyorlar.

Politika canlı: Starmer, Sunak’ın ‘iğrenç’ transseksüel şakasının ardından Brianna Ghey’nin annesiyle buluştu

Birmingham’daki bir etkinlikte gazetecilere brifing veren Bay Burnham, Kuzey Batı’da kapasiteyi artırmamanın “bölgelerdeki ekonomik büyümeye zarar vereceğini ve West Midlands ve Greater Manchester’ın gerileyeceği anlamına geleceğini” söyledi.

Resim:
West Midlands belediye başkanı Andy Street (solda) ve Greater Manchester belediye başkanı Andy Burnham

Ayrıca, hem West Coast Ana Hattının hem de M6’nın zaten “kapasitede” olması nedeniyle, bunun Birleşik Krallık’ı “bu yüzyılın geri kalanında oldukça ciddi bir ulaşım baş ağrısıyla” baş başa bırakacağını söyledi.

Belediye Başkanı şunları ekledi: “Söz verilmişti. Kuzey Santral Demiryolu HS2’nin merkezinde… hiçbir şey yapmama senaryosunu kabul etmeyeceğiz.”

Bay Street, eski HS2 patronu Sir David Higgins liderliğindeki mühendisler, inşaat firmaları ve finans uzmanlarından oluşan özel sektör konsorsiyumuyla yürüttükleri çalışmanın ardından masadaki alternatifleri sıraladı.

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sky News Pazartesi’den Perşembe’ye saat 19:00’da. Sky kanalı 501, Freeview 233, Virgin 602, Sky News web sitesi ve uygulaması veya YouTube üzerinden canlı izleyin.

Daha fazlası için buraya dokunun

Teklifler şunlardan biridir:

• Mevcut Batı Yakası Ana Hattını “en kısıtlı kısımlardan bazılarını iyileştirmek” için geliştirmek – ancak Bay Street bunun “minimum avantaj” sunan “minimum sermaye” seçeneği olduğu konusunda uyardı;
• Mevcut hattın iyileştirilmesinin yanı sıra, Crewe ile Stockport arasında olduğu gibi güney ucunda da hat için büyük geçişler inşa etmek;
• Tamamen yeni ve ayrılmış bir hat inşa etmek, ancak güneydeki yüksek hızlı hattın özelliklerine göre inşa edilmemek.

Sky News’e kamu finansmanına ihtiyaç olmayacağına dair bir taahhütte bulunamıyorlardı, ancak tünel açmaya gerek olmaması nedeniyle bunun “ağın daha az karmaşık kısmı” olduğu ve ulaşımın faydalarının “çok büyük” olacağı konusunda ısrar ettiler.

Bay Burnham ayrıca fikirlerin “arka kapıdan HS2” olmadığını da reddetti ve gazetecilere yüksek hız projesinin ikinci ayağını iptal etme kararını “isteksizce” kabul ettiklerini söyledi.

Ancak Bay Street şunları ekledi: “Bu üçünden birinin ya da aralarındaki bazı karışımların gerçek bir fayda sağladığına inanıyoruz” diye ekledi Bay Street.

Belediye başkanları tekliflerinin odak noktasının Birmingham ve Manchester arasında olduğu bir harita paylaştı.
Resim:
Belediye başkanları tekliflerinin odak noktasının Birmingham ve Manchester arasında olduğu bir harita paylaştı.

Her iki belediye başkanı da Ulaştırma Bakanı Mark Harper’ın çalışmalarına yaklaşımını övdü ve şunları söyledi: onunla “yapıcı” bir toplantı yaptılar geçen hafta görüşmüştü ve Mart ayında başka görüşmeler planlamıştı.

Bakan daha önce de önermişti her türlü teklife “açık fikirliydi”HS2’nin kamu yatırımı olmadan tamamlanıp tamamlanamayacağı konusunda “biraz şüpheci” kaldı.

Sky News’in Westminster’da projeleri hakkındaki şüpheleri sorulduğunda Bay Burnham, TGV’nin Fransa’da genişletilmesi gibi “dünya çapında” büyük ölçüde özel olarak finanse edilen ve bunun işe yarayabileceğini gösteren planlar olduğunu söyledi.

“Bu şüpheci milletvekilleri, altyapının orijinal HS2’den (hat) daha az maliyetli bir şekilde başarılı bir şekilde sağlandığı ve özel sektörün bu çözümün alınmasında önemli bir rol oynadığı dünyanın diğer bölgelerinde yapılan bazı çalışmalara gerçekten bakmalı.” Kamu sektörünün riskinden kurtuluruz” dedi.

“Bu gerçekçi değil ya da uçuk bir durum değil. Pek çok örnek var.”

West Midlands belediye başkanı Andy Street de Bay Harper’ın yaklaşımını övdü ve Sky News’e şunları söyledi: “Hükümetin Muhafazakar Parti konferansında aldığı zor kararı iki katına çıkarması çok kolay olurdu.

“Bunu yapmadılar.”

Şöyle ekliyor: “Ulaştırma bakanı bunu söyledi. Kendisi ‘açık fikirli’ olduğunu söylüyor ve geçen hafta yapılan toplantıyı ‘yapıcı’ olarak nitelendiriyor, dolayısıyla bunun çıktılarını incelemeye kesinlikle istekliler.”

Ancak özel sektörle yapılan tüm çalışmalara rağmen nihai plan için hâlâ vergi mükelleflerinin nakit parasına ihtiyaç olacak mı?

“Mutlaka değil” dedi Bay Burnham. “Ama (bizim) çalışmamız buna bakacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir