Waterstones’un sahibi Elliott, cadde devi Currys için 700 milyon £’luk devralma teklifi planlıyor | İş haberleri

Waterstones’un sahibi Elliott Advisors, Londra’da listelenen elektrikli ürünler perakendecisi Currys’i 700 milyon sterline satın almayı planlıyor.

Sky News, dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının yönetim kurullarına karşı aktivist kuşatmalarıyla tanınan Elliott’un, Britanya’nın en tanınmış cadde isimlerinden biri için bir teklif üzerinde çalıştığını öğrendi.

Bu hafta sonu, Elliott’un Currys yönetim kuruluna resmi bir teklifte bulunup bulunmadığı belli değildi, ancak şirketin mevcut hisse fiyatının yaklaşık %30’u oranındaki geleneksel bir devralma primi, buna yaklaşık 700 milyon £ değer verecekti.

Currys, İngiltere’de 15.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve yaklaşık 300 mağazada ticaret yapıyor.

Şirket, 2021 yılında PC World, Dixons ve Carphone Warehouse gibi markalar altında faaliyet gösteren mağazaları bünyesine katarak mevcut adı altında yeniden markalaştı.

1884 yılında Henry Curry tarafından bisiklet üreten bir işletme olarak kuruldu ve 1927 yılında Londra borsasında işlem gördüğünde oyuncak, gramofon ve radyo satışına yöneldi.

Şu anda CEO Alex Baldock tarafından yönetilen Currys, perakende sektörünün geri kalanını ve daha geniş anlamda tüketici ekonomisini etkileyen aynı enflasyonist rüzgarlarla boğuşuyor.

Geçen ay, kritik Noel ticaret döneminde benzer satışlarda bir düşüş olduğunu bildiren şirket, maliyet düşürücü önlemlerin bir sonucu olarak kar tahminlerinde ılımlı bir yükseltme duyurmayı başardı.

Şirket, Elkjop markası altında Danimarka, Finlandiya ve İsveç’in de aralarında bulunduğu sekiz ülkede ticaret yapıyor.

Toplamda 28.000 kişiyi istihdam ediyor ve 800’den fazla mağaza işletiyor.

Bunların büyük bir kısmı, operasyonlarının 175 milyon sterline ülkenin Kamu Enerjisi Kurumu’na satıldığını duyurduğu Yunanistan’da bulunuyor.

Currys’in hisseleri Cuma günü 47,08p’de kapandı ve bu da şirketin piyasa değerinin yaklaşık 525 milyon £ olmasını sağladı.

Hisse senedi son 12 ayda üçte birinden fazla düştü.

Elliott’tan gelecek resmi bir teklif, elektrik perakendecisini, bir dizi sözde kamudan özel sektöre geçişin ortasında, geçen yıl listeden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan, Londra’da işlem gören en önde gelen şirketlerden biri haline getirecek.

Elliott’un portföyü önde gelen kitap perakendecisi James Daunt tarafından yönetilen Waterstones’u içeriyor.

Geçtiğimiz yıl, moda perakendecisi Reiss ve finansal yatırımcı Aurelius tarafından devralınan ve şu anda Birleşik Krallık’taki yöneticilerin elinde olan The Body Shop için yapılan teklifleri inceledi.

İngiltere’de ise yatırım yaptığı şirketlerin yönetim kurullarıyla daha uzlaşmacı ilişkiler kurmak amacıyla City’nin büyük ismi Sir Mike Rake’i kıdemli danışman olarak işe aldı.

Son yıllarda aralarında madencilik devi BHP, ilaç devi GlaxoSmithKline, alışveriş merkezi sahibi Hammerson ve Premier Inn otellerinin sahibi Whitbread’in de bulunduğu FTSE-350 şirketlerinde hisse satın aldı.

Çoğunda, stratejik ya da yönetimsel değişiklikler için kamuoyuna ya da perde arkasına baskı yaptı ve dünyadaki en saldırgan aktivist fonlardan biri olarak ün kazandı.

ABD merkezli ana şirket Elliott Management, 1970’lerde Paul Singer tarafından 1 milyon doların biraz üzerinde bir yönetimle kuruldu.

Şu anda 55 milyar doların üzerinde bir sermayesi var ve Londra ofisi Bay Singer’ın oğlu Gordon tarafından yönetiliyor.

Birkaç yıl boyunca AC Milan’ın hakim hissedarıydı ve İtalyan Serie A kulübünü 2022’de satmak için bir anlaşma yapmıştı.

RedBird Capital Partners ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak azınlık hissesini elinde tuttu.

Currys yorum yapmaktan kaçınırken Elliott’la yorum yapması için iletişime geçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir