Volodymyr Zelenskyy: Ukrayna savaşı ‘çıkmazda’ değil | Dünya Haberleri

Volodymyr Zelenskyy, Rusya ile savaşın “çıkmaza” geldiği iddialarını reddetti.

Sky News’un ABD’li ortağı NBC News ile yaptığı özel röportajda Ukrayna cumhurbaşkanı şunu kabul etti: Kiev’in ilerlemesi yavaş davranmıştı ve çatışmadan dolayı “yorgunluk” olduğunu söyledi.

Ancak ordusunun “Ukrayna’ya bizi öldürmeye gelen tüm Ruslardan daha motive” olduğu konusunda ısrar etti.

İsrail ile Hamas arasındaki savaş kızıştıkça Kiev’de endişeler oluştu. Ukrayna’ya yardım zarar görecek.

Savaşın, müttefiklerin iki çatışmaya da fon ve kaynak sağlaması anlamına geldiğini kabul eden Bay Zelenskyy, ülkesinin Rusya’ya karşı mücadelesini İsrail’in Hamas’a karşı mücadelesiyle uyumlu hale getirmeye çalıştı.

Rusya’yı Hamas’a sponsor olarak her iki savaşta da rol oynamakla suçladı ve Orta Doğu’da “tüm dünyanın bu savaşı durdurmak için ellerinden geleni yapması gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Hamas’ın siyasi bürosunun üst düzey üyelerinden Gazi Hamad, geçen hafta NBC News’e verdiği röportajda Moskova ile herhangi bir bağlantısı olduğunu yalanladı.

Ancak Hamas liderlerinin Rusya, Çin ve “farklı ülkelerden” temsilcilerle görüştüğünü kaydetti.

Bay Zelenskyy, ABD’li askeri yetkililerin ve Ukrayna’nın kendi başkomutanının, savaşın bir çıkmaza girdiği yönündeki son önerilerini reddetti. 20 ay süren şiddetli çatışmalar.

“Bizi mat edeceklerini sandılar ama bu olmadı” dedi.

“Bunun bir çıkmaz olduğunu düşünmüyorum.”

Onun sözleri, geçen hafta The Economist’e Haziran ayında başlatılan karşı saldırıya rağmen “büyük olasılıkla derin ve güzel bir atılım olmayacağını” söyleyen General Valeriy Zaluzhnyi’ninkilerle çelişiyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:47

‘İsrail-Hamas çatışmasına odaklanmak Ukrayna’ya verilen desteği zayıflatacak’

Devamını oku:
Dünyanın gözü başka yerdeyken Ukrayna’da büyük gelişmeler yaşanıyor
Biden, Putin ve Hamas’ın komşu demokrasileri ‘yok etmek’ istediğini söyledi

Bay Zelenskyy, NBC’nin Meet the Press programına “bugün İsrail’e gitmeye hazır” olduğunu ancak Ukrayna liderinin ülkeyi ziyaret etme girişimlerinin sekteye uğradığını söyledi.

“Bunu söylemek zor çünkü ben savaş halindeki bir ülkenin başkanıyım ve savaş alanımızın çok sıcak olduğunu biliyorsunuz” dedi ve olası herhangi bir ziyaretin Ukrayna’daki “savaş alanında neler olduğuna” bağlı olacağını ekledi. ve Ukrayna vatandaşlarının İsrail’de mahsur kalmasının mümkün olup olmadığı.

Bay Zelenskyy, ABD ve diğer müttefiklerden daha fazla hava savunma sistemi çağrısını yineledi ve Ukrayna’nın özellikle saldırabilen ve istihbarat toplayabilen insansız hava araçlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Böyle bir yardım olmadan Ukraynalıların “ileri adım atmasının” zor olacağını söyledi.

Bay Zelenskyy, “Ülkemizi kurtarmamız gerekiyor. Bu yüzden yollardan biri hava savunmasını ortak üretmektir” dedi.

“Fakat bu süre zarfında ortak yapımımız sırasında dünyaya, Amerika Birleşik Devletleri’ne, Avrupa’ya, Asya’ya mesajımız: Bize bazı hava savunma sistemleri verin, sadece bunları kullanın, sadece kiralayın, bunun için kiralayın.” özellikle kış dönemi. Kış çok zorlu bir dönemdir.”

Müttefiklerin Ukrayna’ya desteklerini sürdürmelerinin önemli olduğunu, çünkü Kiev’in demokrasi gibi “ortak değerleri” savunduğunu söyledi.

Buna karşılık, Vladimir Putin’in “Avrupa’yı bölmek, Amerika Birleşik Devletleri’ni zayıflatmak” istediğine ve Avrupa’da, Orta Doğu’da istikrar olmaması için her zaman Avrupa’da sıcak bir nokta bulmak istediğine inandığını söyledi.

“İradeyi kaybetmemek, bu güçlü konumu kaybetmemek, demokrasinizi kaybetmemek çok önemli” diyen Zelenskyy, şunları ekledi: “Dün de söylediğimiz gibi desteğinizi istedik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir