Vladimir Putin’in ana siyasi rakibi Alexei Navalny, Rus hapishane kolonisinden çıkarıldıktan sonra ‘kayboldu’ | Dünya Haberleri

Müttefikleri, Vladimir Putin’in ana siyasi rakibi Alexei Navalny’nin yetkililer tarafından Rusya’daki bir hapishane kolonisinden uzaklaştırılmasının ardından kayıp olduğunu söylüyor.

Politikacının Pazartesi günü video bağlantısı aracılığıyla planlanan duruşmaya gelmemesi ve arkadaşlarının kendisinden altı gün boyunca haber alamadıklarını söylemeleri üzerine alarm verildi.

47 yaşındaki oyuncu, destekçilerinin siyasi amaçlı suçlamalar olduğunu söylediği suçlamalar nedeniyle Ocak 2021’den bu yana parmaklıklar ardında.

En Son: Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin güncellemeleri takip edin

Bay Navalny Geçen yıl Moskova’nın doğusundaki Melekhovo’daki IK-6 hapishanesine nakledildi, ancak sözcüsü Kira Yarmysh, oradaki personelin artık onun tesisten çıkarıldığını doğruladığını söyledi.

Eski Twitter hesabı olan X’e şunları ekledi: “Onu nereye götürdüklerini söylemeyi reddediyorlar.”

Bayan Yarmysh, hapishane yetkililerinin “elektrik sorunları” nedeniyle beklendiği gibi video bağlantısı yoluyla ortaya çıkmadığını iddia ettiğini söyledi.

Birkaç gün sonra geliyor Putin gelecek yıl yeniden seçileceğini açıkladı – potansiyel olarak onu en az 2030’a kadar iktidarda tutacak.

Bay Navalny’nin yardımcısı Leonid Volkov da X’te zamanlamanın “yüzde 0 tesadüf ve Kremlin’in yüzde 100 doğrudan manuel siyasi kontrolü” olduğunu paylaştı.

Şöyle ekledi: “Bu ‘seçimlerde’ ana rakibinin kim olduğu Putin için bir sır değil. Ve Navalny’nin sesinin duyulmadığından emin olmak istiyor.”

Politikacı, son yıllarda Rusya cumhurbaşkanını en sert eleştirenlerden biri oldu ve geniş çaplı Kremlin karşıtı protestoların düzenlenmesine yardımcı oldu.

Ama o öyleydi Almanya’dan Moskova’ya döndükten sonra Ocak 2021’de tutuklandıbir sinir gazı tarafından zehirlenmenin ardından iyileşme sürecindeydi.

Bay Navalny saldırıdan Kremlin’i sorumlu tuttu, ancak Rus yetkililer bu iddiayı yalanladı.

Devamını oku:
Bazı Rusların kendisini devirebileceğini umduğu hapisteki Putin eleştirmeni kim?

Rusya Devlet Başkanı COP28’de jetler, atlar, develer ve bayraklarla karşılandı

Bay Navalny Eylül ayında 19 yıl hapis cezasına karşı yapılan itirazı kaybetti Ağustos ayında verilen ve dolandırıcılık ve diğer suçlamalardan dolayı mevcut 11 buçuk yıllık hapis cezasına ek olarak aşırılıkçı faaliyet iddiası nedeniyle dava açıldı.

Son cezanın ardından müttefikleri, onun Rusya hapishane sistemindeki en sert derece olan “özel rejim” hapishane kolonisine nakledilmesini beklediklerini söylediler, ancak kendilerine daha fazla bilgi verilmedi.

Rus adaleti için bu kadar

Navalny’nin ekibi, onunla bu kadar uzun süre temassız kalmanın eşi benzeri görülmemiş bir durum olduğunu söylüyor.

Yetkililerin, Ağustos ayında verilen son 19 yıllık cezasında belirtildiği gibi, onu özel bir rejim kolonisine nakletmek için şimdi doğru zaman olduğuna karar vermiş olmaları oldukça muhtemeldir.

Eğer öyleyse, transfer haftalar sürebilir (büyük olasılıkla trenle yapılan hoş olmayan bir yolculuk), avukatlarının onun nerede olduğu konusunda bilgilendirilmesi haftalar sürebilir ve hatta ona ulaşmayı başarmaları daha da uzun sürebilir.

Sağlığıyla ilgili uzun süredir devam eden endişeler göz önüne alındığında, bu endişe verici.

Donanma yardımcısı Leonid Volkov, kaybolmasının zamanlamasının “%0 tesadüfi ve %100 Kremlin’in doğrudan siyasi manuel kontrolü” olduğunu belirtti.

Bugüne kadar Navalny’nin sosyal medya kanalları, kendisinden geldiği iddia edilen sürekli bir yorum akışını yönetti; bu yorumlar avukatları aracılığıyla gelse de ekibi tarafından kendisi için yazılmış da olabilir.

Rusya’nın sahip olduğu en ağır hapishane türü olan özel rejim kolonisinde dış dünyayla iletişim yeteneğinin azalması veya tamamen kesilmesi muhtemeldir.

Avukatlara erişim de büyük olasılıkla azaltılacak. Belki de başkanlık kampanyasının bu erken aşamasında onu gözlerden, akıllardan uzak tutma kararı verilmişti.

Bununla birlikte, Rusya’da yabancı bir ajan olarak adlandırılan ve şu anda yurt dışından faaliyet gösteren yolsuzlukla mücadele vakfı zaten bir fırtına başlatıyor ve Başkan Putin’in yıllık basın toplantısının Navalny konusunu uluslararası bilince geri getirmesinden sadece birkaç gün önce ortadan kaybolması, hatta Keşke Rusya’daki bir azınlık bunu dikkate alsa.

Şu anda onu temsil etmeye hazır olanların yalnızca en cesurlar olduğunu unutmayın. Avukatlarından üçü Ekim ayında tutuklandı ve şu anda aşırılık suçlamasıyla yargılanmayı bekliyor.

Rus adaleti için bu kadar.

Destekçiler, başka bir hapishane kolonisi olan IK-7’deki personelin de Bay Navalny’yi tuttuklarını reddettiğini söyledi.

Ancak mahkumların hapishaneler arasında nakledilmesi haftalar alabiliyor ve bazen ailelere, varış yerlerine ulaşana kadar akrabalarının nerede olduğu söylenmiyor.

İsminin gizli kalmasını isteyen bir Rus avukat, Sky News’e yasal temsilcilerin genellikle müvekkillerinin nerede olduğunu öğrenmek için resmi bir talepte bulunduğunu söyledi.

“Bazen onlar (koloni yetkilileri) size veritabanında hemen anında gösterirler, bazen de sadece bulundukları bölgenin adını verirler” dediler, ancak yanıtların farklı olduğunu da eklediler.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:31

Putin 2024 başkanlığına adaylığını doğruladı

Bay Navalny kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor.

Kremlin henüz yorum yapmadı, ancak daha önce Bay Navalny gibi muhalif isimleri Rusya’yı istikrarsızlaştırmak istediklerini söyledikleri Batılı istihbarat teşkilatlarıyla bağlantıları olmakla suçlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir