Vladimir Putin’i eleştiren Alexei Navalny, yaklaşık üç hafta boyunca hiçbir temasta bulunulmamasının ardından Rusya’nın en zorlu hapishanelerinden birinde bulundu | Dünya Haberleri

Tutuklu Rus siyasetçi Alexei Navalny, destekçilerinin iki haftadan fazla bir süre boyunca onunla iletişimini kaybetmesinin ardından ülkenin en zorlu hapishanelerinden birine kadar takip edildi.

Bay Navalny Sözcüsü, Rusya’da Başkan Vladimir Putin’e karşı çıkanların lideri olarak görülen şahsın, Moskova’nın yaklaşık 1.200 mil (1.900 km) kuzeydoğusunda ve Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyindeki Kharp’taki IK-3 hapishanesinde olduğunu söyledi.

Kutup Kurdu kolonisi olarak bilinen hapishane, en ciddi suçlardan hüküm giyenlerin tutulduğu yer; sert kışlar ve sıcaklıkların yakında -28C’ye düşmesi bekleniyor.

Moskovsky Komsomolets gazetesine göre, bir zamanlar zorunlu Sovyet çalışma kamplarından oluşan gulag sisteminin bir parçası olarak kuruldu.

Sözcü Kira Yarmysh, Bay Navalny’nin Moskova’nın 145 mil (235 km) doğusundaki önceki hapishanesine atıfta bulunarak, “Bu hapishane öncekinden çok daha kötü olacak” dedi.

“Hayatını olabildiğince çekilmez hale getirmeye çalışıyorlar” diye ekledi.

Bay Navalny’nin avukatı Ivan Zhdanov, 47 yaşındaki şahsın destekçilerinin onun yeri hakkında 618 bilgi talebinde bulunduğunu söyledi ve Rus yetkililerin onu Mart 2024’te yapılacak seçimlerden önce izole etmek istediklerini öne sürdü. Başkan Putin geçtiğimiz günlerde görevde kalacağını doğruladı.

Resim:
Bir grup polis memuru, Kharp kasabasındaki bir hapishane kolonisine giriyor. Resim: Rusya Federal Cezaevi Servisi/AP

Bir mahkum olarak Bay Navalny aday olamaz.

Bay Navalny’nin, Rusya’nın hapishane sistemindeki en sert derece olan “özel rejim” kolonisine nakli için hazırlık yapan müttefikleri, onun 6 Aralık’tan beri görülmediğini söyledi.

Rus yetkililer onun hüküm giymiş bir suçlu olduğunu söylese de Bay Navalny kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor.

Devamını oku:
Neden bazı Ruslar Navalny’nin Putin’i devirebileceğini umuyor?
Fazladan 19 yıl hapis cezasına itirazı nasıl kaybetti?

Bay Navalny, 2021’de Almanya’dan ülkeye döndüğü için Rusya’nın farklı muhalefeti tarafından övgüyle karşılandı ve burada ne gibi muamele gördü? Batılı testler onu sinir gazıyla zehirleme girişimi olduğunu gösterdi.

Ağustos 2020’de Sibirya’da saldırıda kullanılan maddenin aynısı olan novichok ile hedef alındığını söylüyor. Salisbury zehirlenmeleri – ancak Kremlin onu öldürmeye çalıştığını yalanladı ve iddialarını destekleyecek hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

Destekçileri onu Rusya’nın gelecekteki lideri olarak görüyor ancak Navalny’nin Rusya içinde ne kadar halk desteğine sahip olduğu belli değil.

Yetkililer onu ve destekçilerini, Rusya’yı istikrarsızlaştırmaya çalıştıklarını söyledikleri aşırılıkçılar olarak görüyor ve onun Amerika’daki Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile bağlantıları olduğunu iddia ediyor.

Muhalefet hareketinin yasa dışı ilan edilmesi, birçok takipçisinin yurt dışına kaçmasına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir