Uzmanlar, Birleşik Krallık’ta artan mama maliyetlerinin önlenememesinin bebekleri riske attığını söylüyor | Çocuk sağlığı

Klinik uzmanları ve kampanyacılar, artan bebek maması maliyetinin üstesinden gelinememesinin bebeklerde açlık krizi yarattığı ve düşük gelirli ailelerden gelen bebeklerin sağlığını riske attığı konusunda uyardı.

Kraliyet Ebeler Koleji ve Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji de dahil olmak üzere önde gelen doktorlar ve hemşireler, artan yaşam maliyetinden etkilenen ebeveynlerin bebek mamasına erişebilmesini sağlamak için bakanları acil harekete geçmeye çağırmak üzere çocuklara yönelik yardım kuruluşlarına katıldı.

Çocuk Sağlığı Bakanı Andrea Leadsom’a yazdığı bir mektupta uzmanlar, yüksek fiyatların “emzirilmeyen ve kısmen emzirilen bebeklerin sağlığını riske attığını” söylüyor. Bakanlara, “ihtiyacı olan ve mamayı karşılayamayan ailelerin” mamaya erişimini iyileştirmeleri yönünde çağrıda bulunuyor.

Kampanyacılar, bebek maması için rekor yüksek perakende fiyatlarının, para sıkıntısı çeken ebeveynlerin bebeklerinin mamasını atlaması, daha uzun süre dayanması için mamayı sulandırması, çalıntı bebek pudrası elde etmesi veya tarihi geçmiş ya da yarı bitmiş mama kutuları satın alması anlamına geldiğini söylüyor İnternet forumlarından – formül arama olarak bilinen potansiyel olarak güvenli olmayan bir uygulama.

Growbaby Swindon, gıda bankasına benzeyen ancak bebeklere ve küçük çocuklara adanmış bir bebek bankasıdır. Süt formülü, bebek maması, giysi ve ekipman sağlar. Fotoğraf: Martin Godwin/The Guardian

İngiltere’de bebeklere mama da dahil olmak üzere temel ihtiyaçları ücretsiz sağlamak üzere kurulan 250 bebek bankası, çaresiz ebeveynlerden gelen talepte büyük bir artış olduğunu bildirdi. Gönüllüler, açılış saatinden önce kuyrukların oluştuğunu, bebek sütünü paylaştırmaya zorlandıklarını ve mama stokları bittiğinde ebeveynleri geri çevirdiklerini, bunaldıklarını anlattılar.

Tarafından yapılan bir anket Bağımsız Gıda Yardım Ağı (Ifan), yanıt veren kuruluşların neredeyse yarısının, geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu yıl daha fazla ebeveyne 0-12 aylık bebeklerini besleme konusunda destek verdiğini buldu.

Mama talebinin bir yılda %200 arttığını bildiren bir bebek bankası çalışanı, “Kesinlikle aç kalan bazı bebekler var” dedi.

Bir hafta boyunca bir bebek mamasını beslemenin maliyeti en az 14,50 £ (markaya bağlı olarak daha fazla) oluyor. Geçtiğimiz ay Rekabet ve Piyasa Kurumu, üreticilerin fiyatları iki yıl içinde %25 oranında artırdığını tespit ettikten sonra bebek maması pazarına yönelik bir soruşturma başlattı. Kampanyacılar bunu vurgunculuk olarak adlandırırken, İzlanda’nın patronu Richard Walker markaları “sömürüyle” suçladı ve tavan fiyat çağrılarını destekledi.

Kurucu ortağı Erin Williams BeslemekBebek beslemeye yönelik bir yardım kuruluşu, çocuklarını yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya bırakan genç aileler için bunların “çaresiz zamanlar” olduğunu söyledi. “Bu bir bebek beslenme krizi olarak tanımlanıyor ama bu bir abartı değil. Bebeklerin yetersiz beslenmesi ciddi bir sorundur ve uzun süreli sağlık ve gelişim sorunlarına yol açabilir.”

tarafından koordine edilen mektup, İlk Adımlar Beslenme güveni Bu ay gönderilen ve aralarında Kraliyet Ebeler Koleji genel sekreteri Gill Walton, Ziyaret Sağlık Enstitüsü başkanı Alison Morton ve Kraliyet Koleji’nden Dr. Helen Stewart’ın da bulunduğu 23 klinisyen, akademik uzman ve kampanyacı tarafından imzalandı. Pediatri ve Çocuk Sağlığı.

Bakanları, hamile kadınlara ve düşük gelirli annelere sağlanan Sağlıklı Başlangıç ​​kuponlarının nakit değerini artırmaya çağırıyor. Bir bebek için haftalık 8,50 sterlinlik harçlık, en ucuz mama markasının fiyatını bile karşılamıyor.

‘Fiziksel ve zihinsel olarak yorucu’

Zorluk yaşayan ailelere destek olmak için yığınla bebek kıyafeti.
Growbaby Swindon’da resmi bir yönlendirmeye gerek yoktur ve her şey ücretsizdir. Fotoğraf: Martin Godwin/The Guardian

Growbaby Swindon, Eylül 2021’den beri dönem boyunca her Çarşamba açılan bir bebek bankasıdır. Küçük başladı ve şu anda haftada yaklaşık 150 aileye yardım ediyor ve talep artıyor. Geliri, geçmişi veya inancı ne olursa olsun, ihtiyacı olan her yerel aile memnuniyetle karşılanır. Resmi bir yönlendirmeye gerek yoktur ve her şey ücretsizdir.

Yağmurlu ve rüzgarlı bir Çarşamba sabahı Guardian ziyaretinde bebek sütü stokları bol miktarda bulunuyor. Yerel gıda bankasından gelen aylık teslimat önceki gün geldiğinden süt masası doluydu; ancak organizatörler mamanın sıklıkla tükendiğini ve ebeveynlerin eli boş gönderildiğini söylüyor.

Desen kilisesinin önünde, aralarında kamu fonlarından yararlanamayan sığınmacıların da bulunduğu, çoğunluğu genç kadınlardan oluşan bir kuyruk oluşuyor. Torununu büyüten, kendisi yardım aldıktan sonra bağış getiren bir kadın ve bebeklerine sarılan sessiz çiftler de var.

Bir kadın bebek eşyalarının bulunduğu bir alışveriş sepeti taşıyor
Bebek bankasını kullananlar arasında doğum maaşı konusunda geçim sıkıntısı çeken kadınlar da var. Fotoğraf: Martin Godwin/The Guardian

Kapılar açılıyor ve içeri giriyorlar. Bu düzenli bir süreç; sıra kendilerine geldiğinde her ebeveyn çağrılıyor ve onlara göz atma hakkı veriliyor. Yarı bodrum, eldivenler ve önlükler, bebek mendilleri ve minik pastel şapkalar ve çoraplarla dolu masalarla dolu. Bebek kıyafetleri ve bebek bezleri ile dolu raflar var. En uçta, çıkışın yakınında formül bölümü bulunur.

“Lütfen yalnızca bir kutu mama alın – veya dört küçük mama alın” yazan lamine tabelanın altında, Aptamil ve Cow & Gate küvetlerinin yanı sıra sıra sıra hazır mama şişeleri ve daha büyük bebekler için bebek maması keseleri duruyor. O kadar değerli bir ürün ki, bazı süpermarketler hırsızlığı önlemek için güvenlik etiketleri kullanıyor veya kasaların arkasına koyuyor.

21 yaşındaki Lauren Robinson’un bir yaşına girmek üzere olan ve ikinci çocuğuna hamile olan bir kızı var. Mamanın maliyeti onu dehşete düşürüyor. “Emzirmek istedim ama dil bağı olduğu için yapamadım. Bazen bebeğimin ihtiyacı olanı alabilmesi için onsuz gitmek zorunda kaldım. Sürekli endişelenmek zorunda kalmak fiziksel ve zihinsel olarak çok yorucu. Bu kadar pahalı olmaması gerektiğini düşünüyorum.”

Adını vermek isteyen 19 yaşındaki başka bir anne, sadece üç aylık bebeği için mama ihtiyacı duymadığı için değil, iki yaşındaki çocuğu da inek sütüne tahammül edemediği için hala mama kullandığı için mücadele ediyor. “Doktorum ona reflü sütü vermek istedi ama bu küvet başına 18 sterlin. Bunu göze alamam dedim. Çoğu zaman stresliyim ve onların ihtiyaçlarını nasıl elde edeceğim konusunda endişeleniyorum.”

Bebek bankasının işletilmesine yardımcı olan Carys Nurcombe-Pike, hizmeti kullanan ebeveynlerin arasında doğum maaşı almakta zorlanan kadınlar ve her iki ebeveynin de çalıştığı ancak çocukları için temel ihtiyaçları hâlâ karşılayamayan ailelerin yer aldığını söylüyor. Gördükleri ailelerin yaklaşık %80’i mama arıyor.

Bir kadın ve yürümeye başlayan çocuk bebek kıyafetleriyle dolu kutulara bakıyor
Yeni yürümeye başlayan çocuğuyla birlikte bebek kıyafetleriyle dolu kutulara bakan bir kadın. Fotoğraf: Martin Godwin/The Guardian

“Aileler çocuklarını doyurmakta zorlanıyor. Daha fazla desteğe ihtiyaçları var” diyor Nurcombe-Pike. Yakın zamanda Swindon’a taşınan ve hiçbir destek olmadan geçici bir konaklama yerinde yaşayan bekar bir annenin vakasını anlatıyor. 11 haftalık bebeğinin maması muhtemelen o akşam bitecekti (günlerden çarşambaydı) ve pazartesiye kadar gelecek parası yoktu. “Stresini hayal bile edemiyorum.”

Diğer bebek bankaları, yüksek mama maliyeti nedeniyle annelerin bebeklerini daha erken sütten kestiklerini gördüklerini söylüyor. High Peak bebek bankaları grubunun genel müdürü Kirsty Jackson şunları söyledi: “Birçok insan şunu söylüyor: annem yaptı, benim için sorun olmadı, bebeğim için de sorun olmayacak. İnsanlar bebeklerinin ne zaman yemeğe hazır olduğunun farkında değiller.”

Jackson, yeni annelere yönelik hizmetlerin ya kapatılması ya da kesintiye uğraması nedeniyle uzman tavsiyesine ulaşmanın da zorlaştığını, dolayısıyla yeni annelerin tavsiye için eski nesillere yöneldiğini söylüyor.

“Kesinlikle aç kalanlar var. Bebeklerini ihmal ettiklerini düşündükleri için bu konu hakkında konuşmayı sevmiyorlar. Bu gerçekten üzücü” diyor Jackson. “Süpermarkette onu çimdiklemeye çalışan birkaç kişiyle karşılaştık. Ebeveynler ayrıca mama satın almak için satmak amacıyla bebek bankalarından ücretsiz, daha büyük eşyalar alıyorlar.

Ifan’ın direktörlerinden Sabine Goodwin şunları söyledi: “İnsanların yeterli geliri yok. İnsanların mama almaya güçleri yetmiyor ve genel olarak çocuklarını beslemeye güçleri yetmiyor. Yoksulluğun sistematik değişimle ele alınması gerekiyor. Hayırseverliği normalleştirmemeliyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir