Uykumuzdan hormonlarımıza kadar her şey karanlığa bağlıdır. Peki neden onu yok etmeye bu kadar niyetliyiz? | Yaşam ve stil

TSaatler kışa göre değişti ve gece erken çöktü. Batı Galler’deki evimin yakınındaki küçük bir ormandayım. Soğuktan ellerim ve ayaklarım karıncalanıyor. Derenin hızla aktığını, ıslak yaprakların hışırtısını duyabiliyorum. Hafta sonu dolunay vardı, dolayısıyla geceler aydınlıktı. Ağaçların altında soluk mavimsi bir ışık lekesi, bir gölge kayması var. Bunun kendine has bir büyüsü var ama ben karanlığı arıyorum.

Karanlıkta yürümeyi seviyorum ve bunu yapmanın güvenli olduğu bir yerde yaşadığım için şanslıyım. Ayrıca şanslıyım çünkü Galler’in bazı kısımlarında gerçek karanlık hâlâ mevcut. Özellikle kentsel alanlar karanlıktan arındırılabilir. Gereksiz ışıklandırmayla dolu olan Londra, güneybatı İngiltere’nin karanlık bölgelerine göre 24 kat daha parlak. Londra Meclisi raporu. Ana yollardan ve otoyollardan gelen ışık koridorları uydulardan açıkça görülebilmektedir. Ancak aysız bir gecede, sokak lambalarından ve evlerden çok uzakta bu ormanda yürürken tanıdık yollar, ağaçlar ve şekillerin hepsi gizlenir. Elimi uzatsam göremiyorum. Ayaklarımın orada olduğunu biliyorum çünkü botlarımın çekişini hissedebiliyorum.

Bu tür bir deneyim giderek daha nadir hale geliyor. Karanlık, insanlık tarihinde benzeri görülmemiş bir hızla ortadan kaldırılıyor; gece gökyüzünde Samanyolu’nun manzarası artık dünya nüfusunun %80’i (ve ABD nüfusunun %99’u) tarafından görülemiyor. Işık kirliliğini azaltmaya yönelik bazı çabalar oldu: Örneğin Aralık 2021’de New York City önemli ışıkların kapatılması yasalarını geçirirken Almanya, Fransa ve İspanya belediye binalarındaki aydınlatmayı azalttı. Ancak bu, yapay ışığın neden olduğu hasarın onarılmasının yanına bile yaklaşamaz.

Londra gecesi, Aralık 2018. Fotoğraf: Haykal/Getty Images

Bu önemlidir çünkü karanlık önemlidir. Karanlık sadece insanlara benzersiz fiziksel ve zihinsel faydalar sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bitkiler, memeliler, kuşlar, sürüngenler ve böcekler için de hayati önem taşıyor.

Sorun şu ki, karanlık bizi korkutuyor. 1897 yılında Sigmund Freud ve Carl Jung’un arkadaşı olan psikolog Stanley Hall, bu terörün nasıl çocukluk gecelerinin “imkânsız canavarları” ile başladığını ve “korkuların anası” olarak hayatımız boyunca bizimle birlikte kaldığını gösterdi. Daha Güncel araştırma Karanlık korkusunun, kültürleri veya yetiştirilme tarzları ne olursa olsun, neredeyse tüm çocuklarda yaklaşık iki yaşında ortaya çıktığını ve beş yaşına kadar yoğunlaştığını keşfetti. Bu korku, dünyadaki yerimizi anlamamıza yardımcı olmada çok önemli bir rol oynar ve bizi hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ve hiçbir yerin güvende hissetmediği bir duruma karşı uyarır. Geceleri kaza ve suç tehlikelerine karşı genellikle daha tetikte oluyoruz. Tarihsel olarak, pek çok topluluk ışıksız kasabalarda yaşarken, bir dereye ya da uçurumdan düşme ya da hırsızlık ya da dayak kurbanı olma ihtimali, geceleri daha yüksekti. Pek çok din ve kültür için yeni ayın gelişinin karanlığın aşıldığı kutsal bir an olması tesadüf değildir.

Bu doğuştan gelen korkulardan ortaya çıkan karanlığın uzun bir olumsuz çağrışım geçmişi vardır. Roma döneminden bu yana, hem kasvetli ruh halleriyle hem de hain eylemlerle ilişkilendirilmiştir: Romalı bilgin Quintilian “kötü niyeti” “geceleri yapılan bir şey” olarak tanımlamıştır. Yüzyıllar boyunca ve birçok dilde karanlık, ölümle ortak bir metafor veya eş anlamlıydı ve biz sefil bir “kara ruh hali”nden, “kara büyü”nün kötülüğünden, “Kara Pazartesi” mali felaketinden bahsediyoruz. Uzun süreli karanlık ile depresyon arasındaki ilişki iyi kurulmuş olup, düşük ışık düzeylerinden beslenen mevsimsel duygulanım bozukluğunu anlamamıza katkıda bulunmaktadır. Bir romanda ya da filmde işler ters gitmek üzereyken karanlık, doğal korku tepkimizi kullanarak etrafımıza kapanır.

Bütün bunlar karanlığın kaçınılması gereken bir durum ya da düzeltilmesi gereken bir bozukluk olduğu fikrini güçlendiriyor. Onu geri itmekte iyi bir iş çıkarıyoruz: sokak lambaları, farlar, ev ışıkları, bilgisayarlar, televizyonlar; hepsi gece yaklaştıkça canlanıyor. Ancak karanlığı yok etmek için devam eden savaş, onun refahımız açısından önemini gözden kaçırıyor.

19. yüzyılın sonunda elektrik ışığının yaygın olarak benimsenmesinden bu yana, zaman bozuldu; daha uzun saatler çalışmamıza, rahatça alışveriş yapmamıza, yemek pişirmemize ve hava karardıktan sonra kitap okumamıza, daha güvenli hareket etmemize ve sosyalleşmemize olanak sağladı. Yapay ışık bir rahatlık ve dikkat dağıtıcı oldu ama aynı zamanda bizi başıboş bıraktı. Vücudumuzun çevresel değişikliklere tepki vermemizi sağlayan sirkadiyen zaman tutma sistemi doğal olarak karanlığa duyarlıdır. Gün sona erdiğinde, bu sirkadiyen ritimler vücuttaki saatleri not almaya ve uykuya hazırlanmaya yönlendirerek sıcaklık, kan basıncı ve hormonlarda değişikliklere neden olur. Ancak karanlığın gelişiyle sağlanan sinyaller olmadan bu ritimler bozulabilir ve tüm vücudumuzu rahatsız eden bir bozulma yaratabilir.

Bu önemlidir çünkü sirkadiyen döngü tarafından kontrol edilen sistemler, yaşlanma, hücre çoğalması, hücre ölümü, DNA onarımı ve metabolik değişim dahil olmak üzere fiziksel fonksiyonlarımızda derin bir rol oynar. Sirkadiyen ritimler karıştığında veya bozulduğunda bu durum vücudun metabolik sistemini etkileyerek diyabet, kanser, obezite veya kardiyovasküler hastalık gibi durumların gelişme riskini artırır. Bağışıklık yetersizliği ve yüksek tansiyon (felç riskinin eşlik ettiği) de sirkadiyen ritim bozukluğuyla ilişkilendirilmiştir.

Geceleri otoyol trafik izleri.
Sürekli ışığa dalmanın bedenlerimizin çalışma şeklini değiştirdiği açıkça görülüyor. Fotoğraf: Fotoğraf: Andrew Katsaitis/Getty Images

Binlerce yıldır günlük ritimlerimiz gece-gündüz, aydınlık-karanlık rejimiyle korunuyor. Ama bu değişti. Aydınlık gecelerimizin uzun vadeli etkilerine ilişkin araştırmalar henüz başlangıç ​​aşamasındayken, sürekli ışığa maruz kalmanın bedenlerimizin çalışma şeklini değiştirdiği açıkça görülüyor. Hormonlar özellikle hassas tepki verir. Karanlığın olmaması, adrenal bezden stres yanıtlarının düzenlenmesinde önemli olan glukokortikoidlerin üretimini bozar: glukokortikoid üretimindeki bir bozukluk, önemli sayıda duygudurum bozukluğuyla ilişkilidir. Akşam karanlığının azalması veya ortadan kalkması aynı zamanda vücudun uykuya hazırlanmak için ihtiyaç duyduğumuz ve uyku zamanlamasını ve kalitesini belirleyen melatonini salgılayamadığı anlamına da gelir. Karanlıktan mahrum kalan beynimiz iyi çalışmıyor.

Evde ışıkları kapatabilir, cihazları kapatabilir, pencereleri karartabiliriz. Ama dışarıda yapabileceğimiz pek bir şey yok. Planlama yasaları ışık kirliliğiyle nadiren ilgileniyor ve en parlak bölgelerde yaşayanlarımız daha kötü uyku çekiyor ve uykusuzluk ve horlama bildirme olasılıkları daha yüksek. Gecenin ortasında bile belirli bir düzeyde aydınlatmaya o kadar alıştık ki bunu fark etmeyebiliriz, ancak ortalama bir kentsel caddedeki ışık yoğunluğunun 5-15 lüks olduğu tahmin ediliyor; bu, gündüz ışığından çok daha az. Tabii ki, ancak yıldızlı bir gecedeki 0,001 lüksün çok ötesinde ve açık bir gecedeki dolunaydan önemli ölçüde daha fazla, bu da 0,1-0,3 lüks veya tropik ülkelerde 1 lükse kadar üretiyor.

gece gökyüzüne bakan adam
‘Karanlık gökyüzü turizmi’ giderek daha popüler hale geliyor. Fotoğraf: m-gucci/Getty Images

Diğer birçok habitat kaybında olduğu gibi, bu değişikliklerin ölçeği ve sonuçları genellikle gizlidir. Karanlığın yokluğunun gece avcılarını nasıl etkilediğini tahmin edebiliriz: baykuşlar, yarasalar, hamamböcekleri. Ancak daha yakından baktığımızda etkinin daha geniş kapsamlı olduğunu görüyoruz. Karanlık ortadan kaybolduğunda yumurtadan çıkan kaplumbağaların yönü bozulur; kamuflaj gizlenmeyi bırakır. Üreme döngüleri başarısız olur ve bitkilerin günlük yaşam döngüsü kesintiye uğrar. Hayvanlar ve böcekler daha uzun süre aktif kalırlar ve kendilerini yorarlar; güveler gibi gece tozlaştırıcıları çiçekleri görme yeteneklerini kaybederler. Bazı tahminlere göre, dünya çapında her yıl 300 milyondan fazla, belki de bir milyar kadar kuş, yüksek binalardan gelen ışıkların göçü engellemesi nedeniyle ölüyor; Şehir ışıklarının parıltısında kuşların daha az şarkı söylediği ortaya çıktı.

Mütevazı kum haznesini alın. Bu minik, şeffaf, pire benzeri hayvanlar, kumdaki mezar alanlarından deniz yosunuyla beslendikleri açık kıyıya gitmek için geceyi bekliyorlar. Karanlığa ihtiyaçları var. Yakındaki ışıklardan etkilenen kumsallarda kum hopperlarının kafası karışır ve yönünü şaşırır. Bazıları ise hiç beklemedikleri bir anda üzerlerine gün gelmiş gibi davranıp, kendilerini güvende hissettikleri denize doğru koşuyorlar. Bazıları ilk etapta dışarı çıkmayı başaramaz. Her iki durumda da bu toplayıcılar yiyeceksiz kalıyor.

kum hunisi
Kum hunisi ışık kirliliğine maruz kaldığında kendini gerektiği gibi besleyemez. Fotoğraf: Juan Carlos Juarez Jaramillo/Getty Images

Çoğumuzun kum hunisine pek düşkün olduğunu sanmıyorum. Ancak bir canlının davranışındaki adaptasyonlar daha yaygın bir değişimin sinyalini veriyor. Bir kum hunisinin kafasını karıştıran aynı ışık kirliliği tüm ekosistemi tehdit ediyor: Sahillerde, kayalık kıyılarda ve hatta deniz tabanında yaşayan birçok hayvan ve bitki türü. Etkilenen kum silolarına yakın deniz tabanlarının neredeyse dörtte üçü karadan gelen ışık sızıntısından dolayı zarar görüyor. Dünyadaki mega şehirlerin %75’i kıyı bölgelerinde yer aldığından ve kıyı nüfuslarının 2060 yılına kadar iki katına çıkacağı tahmin edildiğinden, karanlığın ortadan kaybolması gerçeğinden dolayı dünyadaki deniz yaşam alanlarının ne kadarının risk altında olduğunu görmek kolaydır.

Gece yürüyüşlerim, hala yapabiliyorken karanlığı kendine özgü bir yaşam alanı olarak anlamayı ve kucaklamayı öğrenmekle ilgilidir. Yalnız değilim. “Karanlık gökyüzü turizmi” giderek daha popüler hale geliyor: Birleşik Krallık yedi Karanlık Gökyüzü rezervi ve karanlığın harikası ve tuhaflığı konusunda farkındalık yaratan iki Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı. Karanlığı kaybettiğimizde duyusal zenginliği kaybederiz. Süt Ağacının Altında, Yaşadığım yerden sahilin birkaç mil aşağısında yer alan Dylan Thomas, aysız bir gecenin “yağmur karası, yavaş, siyah, karga karası” karanlığını, görüldüğü kadar hissedilen bir karanlığı kutladı. Genellikle görebilen bizler için karanlığın körlüğü, görmenin zorbalığını bir kenara bırakıp dünyamızı farklı bir şekilde deneyimlememize olanak tanır. Geceleri yeni kesilmiş bir tarlanın yanından geçmeyi düşünün. Sahayı göremeyince başka duyulara savruluyoruz. Saman ve toprağın karmaşık kokularını ya da tenimize vuran sıcak havayı, belki de sapların arasından esen rüzgarı ya da cırcır böceklerinin metalik sürtünmesini algılayabiliriz. Saha çoklu duyusal bir maceraya dönüşür ve etrafımızdaki ortamların zenginlikleriyle canlanırız.

Karanlık, pek çok doku ve ruh halinden oluşan değişken ve dinamiktir. Bunu, çöl veya çayır veya belki de derin okyanus gibi dünyanın diğer muhteşem yaşam alanlarından bazıları gibi düşünün. Onlarla ilgili deneyimimiz mekana, havaya, ruh haline, fırsata ve zamana göre değişir. Bu gecenin karanlığı dün gecenin karanlığıyla aynı olmayacak; derin bir mağaranın karanlığı, aydınlatılmamış bir odanın karanlığından çok farklıdır. Diğer habitatlarda olduğu gibi hâlâ öğrenecek çok şeyimiz var. Karanlık her yanımızda: Karanlık madde ve karanlık enerji teorileri bunların evrenin yaklaşık %95’ini oluşturduğunu öne sürüyor. Sanat, edebiyat, fizik, tıp, din, psikoloji ve felsefe, hepsi karanlıkla mücadele ediyor. Peki bunun ne tür bir şey olduğunu gerçekten biliyor muyuz? Biyolojik anlamda, ancak gözlerimizin ve zihnimizin ışık beklentisini işlemesiyle var olur. Bu bir eksikliktir, bir hayal kırıklığıdır, bir şeyler eksiktir, hepsi bu.

Bu sizin karanlık deneyiminiz mi? Aysız bir gecede gece yarısı tarlalarda veya sokaklarda yürürseniz etrafınızdaki karanlık donuk ve cansız mı kalır? Sadece ışık yok mu? Yoksa bedeni ve özü varmış gibi mi görünüyor; maddi, hatta somut görünüyor mu? Karanlık kışa yaklaşırken, keşfetmek için dışarı çıkmayı deneyin ve bir meşale getirmeyin.

Jacqueline Yallop’un Into the Dark adlı eseri 9’da çıktı Kasım (Simge Kitapları). Guardian ve Observer’ı desteklemek için kopyanızı şu adresten sipariş edin: guardianbookshop.com. Teslimat ücretleri geçerli olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir