‘Utanan’ geri adım atanlar net göç konusunda harekete geçilmesini talep ederken hükümete bir kötü haber daha geldi | Siyaset Haberleri

Göç konusunda hükümet için daha da kötü bir haber.

Ulusal İstatistik Ofisi’nden pek çok manşet rakamı çıkıyor ama en önemlisi şu: Aralık 2022’ye kadar İngiltere’ye net göç 745.000 olarak revize edildi.

Bu çok büyük bir rakam: daha önce düşünülenden daha yüksek ve yeni bir rekor.

En son siyaset haberleri: 10 Numara, Muhafazakâr milletvekillerinin eylem çağrısı yapmasıyla en son net göç rakamlarına tepki gösteriyor

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:47

Yüksek Mahkeme Ruanda planının hukuka aykırı olduğuna karar verdi

2019 manifestosunda Muhafazakarlar “toplam sayıları azaltma” sözü verdiler. Boris Johnson, bir sonraki seçime kadar yıllık net göçü 250.000’in altına çekeceğini söyledi.

Rishi Sunak belirli hedeflerden uzaklaşmaya çalıştı ancak göçü, özellikle de yasadışı göçü ülkeye yönelik hamlesinin merkezine koydu.

Yükselen rakamların ardındaki karmaşıklıklar ne olursa olsun (Haziran 2023’e kadar olan yıl için en güncel geçici rakam 672.000’dir (745.000’den az, ancak bu rakam henüz yukarı doğru revize edilebilir)) Muhafazakar Parti’nin sağından bir yaygara beklenebilir.

Jonathan Gullis, rakamların “tamamen kabul edilemez” olduğunu ve hükümetin “bu rakamları hızla düşürmesi” gerektiğini söyledi.

Sir Jacob Rees-Mogg, “kesinlikle olağanüstü” rakamlardan “utandığını” söyledi.

İngiltere İçişleri Bakanı James, 22 Kasım 2023'te Londra, Britanya'da Downing Street'in dışına akıllıca bakıyor. REUTERS/Hannah McKay
Resim:
James Akıllıca

Sağcı milletvekillerinden oluşan Yeni Muhafazakarlar grubu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugün hükümetin aldığı bu bilinçli kararların sonucunu görüyoruz… ‘Varoluşsal’ kelimesi son günlerde çok kullanıldı ama bu gerçekten ‘yapmak’. ya da partimiz için öl.”

Bu grubun gerçekten ne kadar destek aldığı belli değil ama içişleri bakanının tepkisi partinin sağındaki bazı kesimleri harekete geçirdi.

James Cleverly şunları söyledi: “Rakam geçen yılın rakamlarına göre önemli bir artış göstermiyor ve büyük ölçüde kendi göç istatistiklerimizle uyumlu.”

Bir milletvekili bana bu cümlenin onları “şaşkınlaştırdığını” söyledi.

Devamını oku:
Küçük tekneyle İngiltere’ye ulaşmaya çalışan iki göçmen Kanal’da ölü bulundu
Rishi Sunak, Ruanda planının ‘önünde duranlara’ meydan okuyacağına söz verdi

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Ruanda sığınmacılar için güvenli mi?

Ancak önümüzdeki haftadan itibaren net göçü azaltmaya yönelik tedbirler konusunda İçişleri Bakanlığı’ndan daha fazla bilgi almayı bekliyoruz.

Bu, vize sistemindeki suiistimallerin sıkı bir şekilde kontrol altına alınmasını, maaş eşiklerinin arttırılmasını ve istihdam açığı planının tekrar gözden geçirilmesini içerebilir. Ailelerin çalışma vizesiyle ülkeye getirilmesine ilişkin kurallarda da değişiklikler olabilir.

Göçmenlik bakanı Robert Jenrick’in daha önce göçü netleştirmek için genel bir sınır getirilmesi için baskı yaptığını anlıyorum.

Ancak hükümetteki bazı kişiler, iş gücü eksikliğine ilişkin ekonomik kaygılar söz konusu olduğunda bir denge kurulması gerektiği yönünde.

Yeni içişleri bakanı bir haftadan biraz fazla bir süredir görevde, kendisine miras kalan rakamlarla uğraşırken bugün muhalefet sıralarından ve kendi partisinden net göç konusunda sorularla karşı karşıya kalıyor.

Şimdilik dikkat çekmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir