Ürdün’deki drone saldırısında üç ABD askeri öldü, 34 asker yaralandı | Dünya Haberleri

Ürdün’de drone saldırısında 3 Amerikan askeri öldü, 34 asker de yaralandı.

Saldırıda ölenler Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırına yakın Tower 22 adlı yerde çadırda uyuyordu, yaralıların bir kısmı da ülkeden tahliye ediliyordu.

ABD Başkanı Joe Biden, saldırının cumartesi gecesi Suriye ve Irak’ta “İran destekli radikal militan gruplar” tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Joe Biden insansız hava aracı saldırısından ‘İran destekli radikal militan grupları’ suçlarken Orta Doğu’da son durum

Açıklamada, “Hala bu saldırının gerçeklerini toplarken, bunun Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz” dedi.

Pentagon, meydana gelen yaralanma türlerine ilişkin ayrıntıları hâlâ açıklamadı ancak ABD’li bir yetkili, 34 personelin olası travmatik beyin yaralanmaları açısından izlendiğini söyledi; bu, büyük bir patlamadan sonra sık görülen bir olaydır.

ABD ordusundan daha önce yapılan bir açıklamada saldırıda 25 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Gazze’de savaşın başlamasından bu yana bölgede ilk kez ABD askerleri öldürüldü.

Biden, saldırıda ölen “yurtseverlere” atıfta bulunarak, “Terörle mücadele konusundaki kararlılıklarını sürdüreceğiz” diye devam etti.

“Ve hiç şüpheniz olmasın ki, sorumlulardan, kendi seçeceğimiz zamanda ve şekilde hesap soracağız.”

Ancak Ürdün hükümetinin bir sözcüsü, saldırının kendi topraklarında gerçekleşmediğini belirterek, saldırının Suriye’de olduğunda ısrar etti.

ABD, Irak, İsrail, Batı Şeria’daki Filistin toprakları, Suudi Arabistan ve Suriye’ye komşu olan Ürdün’ü uzun süredir üs noktası olarak kullanıyor ve burada yaklaşık 3.000 asker konuşlandırılıyor.

Gazze’deki savaşın başlamasından bu yana, Irak ve Suriye’deki ABD birlikleri üslerine insansız hava aracı ve füze saldırılarıyla karşı karşıya kaldı, ancak bu, Ürdün’de ilk kez saldırıya uğrayışıydı.

‘Uyuyan’ ABD birliklerine yönelik saldırı ‘yükselme olarak görülecek’

Sky News’in Orta Doğu muhabiri Alistair Bunkall, dün gece üç Amerikalının ölümüne ve düzinelerce kişinin de yaralanmasına yol açan drone saldırısının, askerler uyurken gerçekleştiğine inanıldığını söyledi.

“Yaralı askerlerin ve öldürülen üç kişinin o sırada uyuduğu anlaşıldı” dedi.

“Bunlar, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırılardan bu yana öldürülen ilk ABD servis personeli.”

Bu noktaya kadar ABD birliklerine yönelik başka saldırıların da büyük ölçüde “gözden kaçtığını” söyledi.

“Saldırı, bölgede üslenen ABD güçlerine karşı yürütülen daha geniş kampanyanın bir parçası” diye açıkladı.

“Amerikalılar, İsrail’in Gazze’de Hamas’la savaşma ve onu yenme kampanyasını tüm kalbiyle destekliyor.

“Sonuç olarak Ortadoğu’da onbinlerce askeri bulunan Amerikalıların kendileri de saldırılarda bulundu.

“Özellikle Irak’ta ve Suriye’nin kuzeydoğusunda çok sayıda saldırı oldu.”

Bunkall, Bay Biden’ın “Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplara” atfettiği bu insansız hava aracı saldırısının “yükseliş olarak görüleceğini” söyledi.

Bunkall, “Amerikalılar yanıt vereceklerini açıkça belirttiler” diye ekledi.

ABD’li yetkililer hâlâ saldırıdan sorumlu olan grubu belirlemeye çalışırken, İran destekli birkaç gruptan birinin sorumlu olduğuna inanıyorlar.

ABD’li yetkililer, öldürülen asker mensuplarının kimliklerinin, yakınlarına haber verilene kadar 24 saat süreyle saklanacağını söyledi.

Devamını oku:
İngiltere-ABD’nin Husilere yönelik saldırıları bir kumardı ancak geri tepiyor gibi görünüyor
Üçüncü Dünya Savaşı’na mı gidiyoruz? Uzmanlar kararını açıkladı

Saldırı, Filistinli İslamcı grup Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırması, 1.200 kişiyi öldürmesi ve onlarcasını rehin olarak Gazze’ye götürmesinin ardından savaşın çıktığı Orta Doğu’da büyük bir tırmanış.

Yerel sağlık bakanlığına göre İsrail’in daha sonra Gazze’ye düzenlediği saldırıda 26.000’den fazla Filistinli öldürüldü.

ABD bölgede savaşta olmadığını savunsa da İngiltere ile birlikte savaş halindedir. Yemen’de Husilerin hedeflerine saldırı düzenlendi Kızıldeniz’deki ticari gemilere saldıran gruplar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir