Üniversiteler, yeni göçmenlik kurallarının Britanya’nın ‘safları sıklaştırdığını’ gösterdiği konusunda uyardı | İş haberleri

Yüksek öğrenim liderleri, yeni göçmenlik kurallarının üniversitelerin en iyi uluslararası yetenekleri işe almasını engelleyebileceği ve Birleşik Krallık’ın “safları sıklaştırdığı” mesajını gönderebileceği konusunda uyardı.

Akademisyenler ve Üniversite organları, Sky News’e vasıflı işçi vizesi için asgari maaştaki artışın, yeniliği teşvik etmek için hayati önem taşıyan kariyer başındaki akademisyenleri ve araştırmacıları etkili bir şekilde fiyatlandırdığını söyledi.

İngiliz üniversitelerindeki akademik personelin yaklaşık %32’si yurt dışından geliyor ancak bu hafta İçişleri Bakanı James Cleverley, vasıflı vize için asgari maaş eşiğinin 26.200 £ ila 38.700 £30.000-35.000 £ arasındaki kariyer başındaki akademik ortalamanın çok üzerinde.

Buna ek olarak, yabancı işçiler, önceden ödenmesi gereken bir sağlık hizmeti ücreti olan NHS ek ücretinin de 600 £’dan 1.000 £’un üzerine çıkacağını görecekler.

Üniversite liderleri, maaş farkının gerçekten uluslararası bir pazarda en iyi yetenekler için rekabet etme becerilerine zarar vereceğinden ve araştırma fonlarının potansiyel olarak maaşları artırmak için yönlendirilmesinden korkuyor.

St Andrews Rektör Yardımcısı Profesör Dame Sally Mapstone, “Nitelikli işçinin genel maaş eşik gereksinimindeki artış gerçekten önemli. Bunun etkileyeceği insan kategorisi, kesinlikle hayati önem taşıyan erken kariyer ve doktora sonrası araştırmacılar olacak” dedi. ve Birleşik Krallık Üniversiteleri başkanı.

“Doktora sonrası araştırmacı olarak istihdam ettiğimiz insanların çoğu bu maaş seviyesinde değil, dolayısıyla bunun tam da zorlandığımız noktada başka bir maliyet getireceği anlamına geliyor.

“Bunun potansiyel işgücüne gönderdiği mesaj, Birleşik Krallık’ın aslında ekonomisini güçlendirmeye çalışmadığı, aksine safları sıklaştırdığıdır.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


2:03

Hükümetin göç tartışmasının ardından Jenrick’in istifasını akıllıca doğruladı

‘Her türlü ekstra engel kötü engellerdir’

Dame Sally ayrıca artan maliyetlerin hükümetin İngiltere’nin bilim ve teknolojide “süper güç” olma hedefini baltalayabileceği konusunda da uyardı.

Başbakan ve şansölye, Britanya’nın gerçekten birinci sınıf üniversitelerindeki yenilikler ile yaşam bilimleri ve yapay zeka gibi geleceğin hızlı büyüyen endüstrileri arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu defalarca kabul etti.

Dame Sally şunu ekledi: “Hükümetin hangi mesajı iletmek istediğine çok dikkatli bakması gerekiyor. Eğer Birleşik Krallık’ın ekonomisini güçlendirme ve küresel bir oyuncu olma arayışında olduğunu söylüyorsak, o zaman bu yönde yapıcı, katılımcı ve gerçekten yaratıcı bir politikaya ihtiyacı var. dünyanın her yerinden ihtiyacımız olan hayati yeteneklerin istihdam edilmesi.”

York Üniversitesi’nin biyoloji bölümünde lösemi araştırma programını yürüten Profesör David Kent, yurt dışından işe almanın getirdiği ek maliyetlerin insanları halihazırda Polonyalı, İsveçli, Meksikalı ve Çinli personeli içeren bir kadroya katılmaktan caydırabileceğini söylüyor.

Kendisi şöyle açıkladı: “İnsanlar artık bir seçimle karşı karşıya kalacak. Ben sizinle röportaj yapmak istediğimi söyleyeceğim ve onlar da ‘Eğer günde bu bin pounda sahipsem geleceğim nasıl görünür’ diye soracaklar. Bir yıl boyunca ailemin her bir üyesi için vizemin süresi boyunca peşin olarak ödenen sağlık bakım ücretim için bu asgari maaşı karşılamam mı gerekiyor?’

“Almanya, Fransa veya Birleşik Krallık’taki pozisyonlara bakan bir Alman doktora sonrası araştırmacısıysanız, bunlar ekstra engellerdir ve en iyi ve en parlakları buraya getirmenin önündeki herhangi bir ekstra engel, kötü engellerdir ve bunları aşmamız gerekiyor.”

Devamını oku:
Yeni kurallar aileleri nasıl parçalıyor?
İngiltere’ye net göç rekor rakama ulaştı

Nitelikli işçi değişiklikleri ve diğer yeni kurallar – açıklandı

İçişleri Bakanlığı, öğrencilerle ilgili endişelere rağmen vize yollarını savunuyor

Mevcut vize rejimi kapsamında, üniversitelerin belirli çalışan kategorilerine uygulayabileceği maaşların tamamının ödenmesinde bir takım indirimler mevcut ancak İçişleri Bakanlığı bunların yeni kurallar kapsamında uygulanıp uygulanmayacağını doğrulayamadı.

Vize gerektirmeyen yüksek vasıflı göçmenler için Küresel Yetenek yolu da dahil olmak üzere akademisyenler için alternatif yolların hala geçerli olacağını söylediler.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü, “Net göç çok yüksek olmaya devam ederek kamu hizmetlerini zorluyor olsa da, uluslararası yetenekleri teknoloji sektörümüze çekmek ve uluslararası kurucuların Birleşik Krallık’ta şirket kurmasını desteklemek için dünya lideri bir vize yollarına sahibiz.” dedi. .

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Brexit’ten bu yana göç neden rekor seviyelerde?

Yüksek öğrenim sektörü hâlihazırda ciddi bir mali baskı altında; üniversiteler, eğitim verme maliyetini karşılamayan tavan yurt içi harçları üstlenmek için ağırlıklı olarak denizaşırı öğrencilere bağlı ve bu da yaklaşık 1 milyar £’luk bir borç yüküne yol açıyor.

Bu hafta açıklanan öğrenci vizesi rejimine ilişkin incelemenin İngiltere’nin rekabet gücünü daha da zayıflatabileceğine dair endişeler var.

Geçtiğimiz yıl net göçün üçte birinden fazlasını öğrenciler oluştururken, hükümet öğrencilerin bakmakla yükümlü oldukları kişileri bu ülkeye getirmelerine ilişkin kuralları şimdiden sıkılaştırdı.

Şu anda öğrenciler üç yılın ardından iki yıllık çalışma vizesine geçebilirler ancak bu durum inceleme aşamasındadır.

Üniversite liderleri, Avustralya gibi ülkelerin bakmakla yükümlü oldukları kişilerle en az üç yıl çalışmaya izin verdiğine dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir