Üniversiteler, İngiliz öğrencilerin yurtdışından başvuranlar tarafından ‘dışlanmadığını’ söylüyor | Öğrenciler

Üniversiteler, yabancı öğrencilerin yerli öğrenciler için gerekli olandan daha düşük giriş koşullarıyla kabul edildiği iddiaları da dahil olmak üzere, İngiliz öğrencilerin uluslararası başvuru sahipleri tarafından “çıkarıldığı” yönündeki iddiaları reddetti.

Üniversite liderleri iddiaların “yalancı” olduğunu söyledi çünkü Sunday Times’ın raporu, Russell Group üniversitelerine kayıtlı Birleşik Krallık’taki öğrenci sayısının arttığını gösteren rakamları göz ardı etti ve lisans dışı derslere giriş koşullarını genel lisans derslerininkilerle haksız bir şekilde karşılaştırdı.

Russell Grubu üniversitelerinden bir sözcü, öğrencileri ileri eğitime hazırlamak için tasarlanan hazırlık yılı programlarının “lisans programlarından farklı olduğunu, ayrı kabul süreçlerine ve en önemlisi farklı giriş koşullarına sahip olduğunu” söyledi.

Uluslararası öğrencilere yönelik hazırlık programları genellikle İngilizce dersleri içerir ve yaklaşık 16.000 £ tutarında ücret alınır. Genellikle başarılı olanlar daha sonra genel lisans derecesi kursuna geçerler.

“Hazırlık yılı programlarının hem uluslararası hem de Birleşik Krallık’taki öğrenciler için üniversiteye giden etkili yollar olduğu uzun süredir kanıtlanmıştır. Üyelerimizin çoğu, aynı zamanda, yeterince temsil edilmeyen gruplardan gelen öğrencilerin yüksek öğrenime erişmelerini desteklemek ve farklı eğitim geçmişleri arasındaki boşluğu kapatmak için tasarlanmış, benzer giriş koşullarına sahip, özel olarak Birleşik Krallık öğrencileri için hazırlık kursları da yürütmektedir” dedi.

“Bu derslerden anadal programlarına giriş garanti edilmemektedir.”

Sunday Times’ın raporu Ayrıca, çeşitli Russell Group üniversiteleri için işe alım yapan temsilcilerin, hazırlık kurslarının daha kolay giriş sağladığını söyledikleri kaydedilen iddiaları da içeriyordu.

Guardian’ın temas kurduğu üniversiteler, yorumları araştırdıklarını ve hemen yorum yapamayacaklarını söyledi.

Üniversite liderleri ayrıca yerli öğrencilerin yüksek öğrenimdeki yerlerden uzaklaştırıldığı yönündeki iddiaları da şu şekilde çürüttü: Rekor sayıda Birleşik Krallık sakinini gösteren veriler 2021-22’de birinci sınıf lisans derecesi derslerine kaydolurken, Birleşik Krallık dışındaki öğrencilerin sayısı bir önceki yıla göre 10.000’den fazla azaldı.

Hindistan gibi ülkelerden gelen öğrenci sayısı artarken, AB ülkelerinden gelen lisans öğrencilerinin sayısı Brexit sonrasında yılda 30.000’den 13.000’e düştü. Sözcü, “En son Ucas verileri, Russell Group üniversitelerindeki yerli öğrenci sayısının uluslararası öğrenci sayısından daha hızlı arttığını gösteriyor” dedi.

Russell Grubu üyesi Exeter Üniversitesi, geçen yıl 2019’a kıyasla Birleşik Krallık dışından daha az öğrenci kabul ederken, aynı dönemde İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan lisans öğrencilerinin sayısı 865 arttı.

Üniversiteler uluslararası öğrencilerden elde edilen kazançlara bağımlı hale geldi. İngiltere’de yurt içi lisans öğrenim ücretleri 2016’dan bu yana 9.250 £ olarak donduruldu ve o zamandan beri yüksek enflasyon nedeniyle aşındı. Mali Araştırmalar Enstitüsü, bunun sonucunda Birleşik Krallık’taki öğrencilere yönelik finansmanın gerçek anlamda 2011’den bu yana en düşük seviyede olacağını tahmin ediyor.

Ancak üniversiteler uluslararası öğrenci ücretlerini artırmakta özgürdür; bu da gelirlerinin giderek daha yüksek bir kısmını oluşturdukları anlamına gelir. Guardian’ın geçen yıl yaptığı bir araştırma, uluslararası öğrencilerin Birleşik Krallık üniversitelerinin elde ettiği gelirin her beş poundundan birini oluşturduğunu ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz hafta hükümet, İngiltere’deki öğrenim ücretlerinin bir yıl daha dondurulacağını, İngiltere’deki öğrencilere yönelik bakım kredilerinin ise %2,5 oranında artacağını resmen doğruladı.

Eğitim Bakanlığı’nın kendi eşitlik etki değerlendirmesi Cuma günü geç saatlerde açıklanan rapor, enflasyona ayak uydurmak için en az %15’lik bir artışın gerekmesi nedeniyle %2,5’lik artışın “öğrenciler için olumsuz etki yaratacağı” sonucuna vardı. Ayrıca kadınların, olgun öğrencilerin ve düşük gelirli kökenden gelenlerin orantısız bir şekilde etkileneceği de ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir