Union Berlin, kadın antrenör yardımcısını atayarak Bundesliga’da tarih yazdı | Birlik Berlin

Union Berlin, Urs Fischer’in teknik direktörlük görevinden alınmasının ardından Bundesliga tarihinde bir kadını yardımcı antrenör olarak atayan ilk kulüp oldu.

Fischer, Union’ı Almanya’nın en iyi sıralamasında dibe vuran dokuz maçlık mağlubiyet serisinin ardından işini kaybetti; geçen sezonu dördüncü bitiren ve ardından Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanan takım için bazı çöküşler yaşandı.

Altyapı antrenörü Marco Grote geçici teknik direktör olarak atandı ve Marie-Louise Eta onun asistanı olarak tarih yazdı.

Eta, Frauen Bundesliga’da Turbine Potsdam formasıyla forma giydi ve burada üst üste üç kez ligi ve Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. Hamburg, Cloppenburg ve Werder Bremen’i de temsil ederek 2018 yılında emekli oldu.

Futbolculuk kariyerinin çoğunu kızlık soyadı Bagehorn’la geçiren 32 yaşındaki futbolcu, daha önce Union’ın 19 Yaş Altı takımı da dahil olmak üzere genç takımlara koçluk yapmıştı ve Bundesliga’da erkekler yedek kulübesinde yer alan ilk kadın antrenör olmaya hazırlanıyor. o ve Grote Cumartesi günü Augsburg’a karşı Union’a liderlik ettiğinde.

Kulüpten yapılan açıklamada, “FC Union Berlin ve başantrenörü Urs Fischer, derhal geçerli olmak üzere kendi yollarına gidecekler” denildi. “Ortak karar, Pazartesi öğleden sonra yapılan toplantıda Birlik başkanı Dirk Zingler ve Fischer tarafından bizzat alındı.”

Fischer, 2018’de Union’ın başına geçti ve ertesi yıl onları ilk Bundesliga şampiyonluğuna taşıdı. 57 yaşındaki İsviçreli futbolcunun yönetimindeki takım, son üç sezonun her birinde Avrupa müsabakalarına katılmaya hak kazandı.

Zingler, “Birlikte çalıştığımız beş buçuk yıl boyunca birbirimize karşı her zaman açık ve dürüst fikir alışverişinde bulunmamızı sağlayan bir saygı ve güven geliştirdik” dedi. “Artık hep birlikte farklı bir yol izlemenin zamanının geldiği sonucuna vardık.”

Union bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı dört grup maçının üçünü kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir