Tuz alımım konusunda endişelenmeli miyim? | Sağlık

“THer şeyin ilacı tuzdur” diyor Karen Blixen’in kısa öyküsü The Deluge at Norderney’deki bir karakter. “Ter, gözyaşı ya da deniz.” Ancak uzun bir koşuyu, küçük bir ağlamayı veya uçsuz bucaksız mavi okyanusa dalgın bir bakışı övmek için pek çok şey olsa da, günlük yaşam Blixen’in döneminden bu yana çok daha tuzlu hale geldi ve tuz artık bir zamanlar olduğu gibi tek çare değil. Peki bu konuda ne yapmalıyız?

İlk olarak: Dünya Sağlık Örgütü, tuz alımınızı günde 5 gramla sınırlandırmanızı ve mümkünse daha da düşük tutmanızı öneriyor. Çünkü bir rivayete göre Büyük beden kanıtçoğunu yutmak yüksek tansiyonla bağlantılıdır ve bu da kalp hastalığı ve felç için bir risk faktörüdür. (Tuz teknik olarak sodyum klorürdür; zararlı etkilerinin çoğuna yol açan şey sodyumdur, bu yüzden Amerikan markaları azaltılmış sodyum seçeneklerini öne çıkarma eğilimindedir.)

Kardiyovasküler tıp profesörü ve İngiliz Hipertansiyon Derneği başkanı Graham MacGregor, “Temelde uzun vadeli, kronik bir zehir türü” diyor. “Yaşlandıkça kan basıncı sağlık açısından çok büyük bir faktör haline geliyor ve aşırı tuzun yaşamınız boyunca tansiyonu yükselttiğine dair kanıtlar görüyoruz.” Son zamanlardaAşırı tuz aynı zamanda tip 2 diyabetle de ilişkilendirilmiştir; yemeklerine “her zaman” veya “genellikle” tuz ekleyen kişilerde bu duruma yakalanma riski “nadiren” veya “hiçbir zaman” yapmayanlara göre %39 ve %20 daha yüksektir. ekle. (Kısa bir not: Birkaç yıl önce, araştırmalar sayesinde tuza karşı olan davanın abartıldığını duymuş olabilirsiniz. Lancet’te yayınlandı iddianın yanı sıra: “Orta veya ortalama sodyum alımına sahip kişilerin, kalp hastalıkları ve felçten korunmak için sodyum alımlarını azaltmaları gerektiğine dair ikna edici bir kanıt yok.” Ancak çalışma, her zaman doğru sonuç vermeyen spot idrar ölçümlerini kullanması nedeniyle eleştirildi. tuz alımını yansıtır – diğer endişelerin yanı sıra. Daha iyi bir çoğaltma olmadan bu kesinlikle tuz yeme izni değildir.)

Peki cevap çalkalayıcıyı bırakmak mı? Durum bundan biraz daha karmaşık: İngiliz Kalp Vakfı’nın belirttiği gibi, yediğimiz tuzun %75’i yemeğimiz tabaklarımıza çarpmadan önce ekleniyor. 2000’li yılların çoğunda Birleşik Krallık, Gıda Standartları Ajansı’nın (FSA) çoğu ürüne ne kadar tuz eklenebileceği konusunda katı sınırlamalar getirmesiyle, tuzun azaltılmasında dünya lideriydi. Ancak 2010 yılında hükümetin uygulamaya koyduğu “sorumluluk anlaşmalarının” ortaya çıkmasıyla gıda endüstrisinin kendisi süreçte liderliği üstlendi ve sınırlamalar çok daha gönüllü hale geldi. Artık, gıdalarının tuz içeriğini azaltmak isteyen markalar bile herkesin yaptığı şeyden rahatsız oluyor: Tuz, mevcut en ucuz tatlandırıcılardan biri olmasının yanı sıra, gıdaların su içeriğini artırarak hacim kazandırmak için de kullanılabilir. . MacGregor, “Bir meslektaşımın o zamanlar söylediği gibi, işi üreticilere bırakmak, Drakula’yı bir kan bankasının başına getirmek gibi bir şey” diyor. “Bazı süpermarketler daha iyi denetim istiyor ancak bunun yukarıdan gelmesi gerekiyor.”

O halde cevap, bunun muhtemelen dikkate almamız gereken bir sağlık sorunu olduğudur. toplu olarak tuz alımımızı kendi başımıza çözme şansımız çok az olduğundan endişeleniyoruz. Evet, hem zamanınız hem de mali durumunuz açısından iyi durumdaysanız, yemeklerinizin çoğunu sıfırdan pişirmek, paket servislerden ve hazır yemeklerden kaçınmak ve yemeğe eklediğiniz tuz miktarını azaltmak gibi adımlar atabilirsiniz. Damak zevkiniz zamanla alışacaktır ve baharat veya narenciye gibi aslında faydalı etkileri olabilecek diğer lezzet kaynaklarını (örneğin sarımsak) deneyebilirsiniz. kan basıncını düşürüyor gibi görünüyor, yükseltmek yerine. Ayrıca meyve ve sebze alımınızı da artırabilirsiniz. son kanıtlar İçlerindeki potasyumun tuza karşı koruyucu etkisi olduğu ortaya çıktı. Ancak bu herkes için bir seçenek değil.

MacGregor, “Bir noktada ÖSO, gıdalara eklenebilecek tuz miktarını başarılı bir şekilde azalttı ve neredeyse tüm ülkenin tuz alımı, kimse herhangi bir şeyin değiştiğini fark etmeden azaldı” diyor. “Şu anda Şili ve Arjantin gibi ülkeler başı çekiyor, biz ise geride kaldık.” Çalkalayıcıyı masadan kaldırabilir, fasulyelerinizi ve bakliyatlarınızı durulayabilir ve düşük sodyumlu gıdalara yönelebilirsiniz, ancak tuz alımınızı gerçekten azaltmak istiyorsanız, en iyi ilk adım MP’nize yazmak olabilir – sonuçta, tek bir muzun ancak bu kadar zararı telafi edebileceği kadardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir