Trans rehberliği İngiliz okullarına geçiş yapmak isteyen öğrenciler üzerinde sosyal medyanın etkisini dikkate almalarını söylüyor | Transseksüel

Öğretmenler, İngiltere’deki okulların ve kolejlerin transseksüel çocuklar ve gençlerle nasıl ilgilendiğine ilişkin yeni hükümet yönergeleri uyarınca, bir öğrencinin sosyal olarak başka bir cinsiyete geçiş talebinin “sosyal medya veya akranlarından etkilenip etkilenmediğini” değerlendirmelidir.

taslak rehber Eğitim Bakanı Gillian Keegan ve Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch tarafından yayınlanan bildiride, okulların ve kolejlerin, öğrencilerin tercih ettikleri isimleri, zamirleri veya üniformaları (sosyal geçiş olarak bilinir) değiştirmelerine izin verme yönünde bir “genel görev” bulunmadığı tavsiyesinde bulunuluyor ve şunun altı çiziliyor: çocuğu tehlikeye atacağı durumlar dışında, ebeveynler her türlü karara dahil olmalıdır.

Bir öğrencinin sosyal geçiş talebinin “ciddiyetini” değerlendirirken okul müdürüne, çocuğun daha önce benzer talepte bulunup bulunmadığını ve bunun etkisini anlayıp anlamadığını dikkate alması söylenir.

“Okullar ve kolejler çocuğu etkilemiş olabilecek toplumsal veya diğer faktörleri anlamaya çalışmalıdır; örneğin: Çocuk akranlarından veya sosyal medyadan etkilendi mi? Çocuk, cinsiyetiyle ilgili stereotiplere uymadığı için kendini farklı şekilde tanımlama konusunda baskı hissediyor mu? rehberlik belirtir.

Kılavuz, İngiltere’deki okullara verilen türünün ilk örneği ve bu yılın başlarında Rishi Sunak tarafından ilk kez açıklanmasından bu yana hükümet bakanları ve milletvekilleri arasında birçok spekülasyon ve suçlamaya konu oldu.

Badenoch şunları söyledi: “Bu kılavuzun amacı, yasayı yanlış tanıtan aktivistler tarafından ele geçirilen bir sorunla uğraşırken öğretmenlere ve okul liderlerine daha fazla güven vermektir.

“Okulların bir çocuğun sosyal geçiş talebini kabul etmek zorunda olmadığını ve öğretmenlerin veya öğrencilerin farklı zamirleri kullanma konusunda baskı yapılmaması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

“Ayrıca ebeveynlerin bilgilendirilmesinin ve çocuklarının hayatlarını etkileyen kararlara dahil olmasının ne kadar hayati olduğunu da biliyoruz.”

Ancak taslak yayın, çocukların toplumsal geçişini daha da engelleyecek özel bir yasa tasarısına sponsor olan eski başbakan Liz Truss da dahil olmak üzere bazı Muhafazakar milletvekillerinden düşmanca bir tepki aldı.

“Bugünkü rehberlik yeterince ileri gitmiyor. Yayınlanmasını beklediğimiz aylar boyunca, yasal olmayan rehberliğin yetersiz koruma ve netlik sağlayacağı ve yerel kanunlarda bir değişiklik yapılması gerektiği giderek daha açık hale geldi” dedi Truss.

“Aktivistlerin ve diğerlerinin, kendi gündemlerini sürdürmek için kılavuzdaki ve mevcut yasal çerçevedeki boşluklardan yararlanarak çocukları geri dönüşü olmayan değişiklikler yapma riskiyle karşı karşıya bırakacaklarından ve tek cinsiyetli alanların yeterince korunmamasından korkuyorum.”

Rehberlik olacak istişareye tabi gelecek yıl 12 Mart’ta kapanıyor.

Okul müdürlerinin liderleri, kılavuzun birçok “soruyu cevapsız” bırakması nedeniyle zor durumda kalmaya devam edeceklerini söyledi.

Okul liderleri sendikası NAHT’nin genel sekreteri Paul Whiteman şunları söyledi: “Siyasi çekişmeler nedeniyle bu rehberde süregelen gecikmeler ciddi bir hayal kırıklığı kaynağı oldu ve bunun 2019 yılının sonunda yayınlanması ideal olmaktan çok uzak. Dönem, bazı okulların Noel nedeniyle tatil edilmesinin ardından.

“İlk bakışta, bu rehberin birçok soruyu cevapsız bıraktığı görülüyor, bu da okul liderlerinin inanılmaz derecede zor bir duruma düşmeye devam edeceği anlamına geliyor.”

Okul ve Üniversite Liderleri Derneği genel sekreteri Geoff Barton şunları söyledi: “Bakanların bu kadar uzun süre tereddüt etmesi ve geciktirmesi sinir bozucu, ancak kılavuz taslağının artık yayınlanmış olması gerçeğini memnuniyetle karşılıyoruz.

“Şimdi istişareye tam olarak yanıt vermeden önce okul ve üniversite liderleriyle ayrıntıları tartışmak için biraz zaman harcayacağız.

“Özellikle kılavuzun açık ve uygulanabilir olup olmadığını ve hali hazırda tüm gücüyle çalışmakta olan eğitim personeline ekstra iş yükü getirip getirmediğini inceleyeceğiz.”

Kurallar, öğrencilerin tanındıkları isimleri değiştirmelerine ve ebeveynlerinin de kabul etmesi durumunda, okul kuralları kapsamında mevcut olması durumunda cinsiyet ayrımı gözetmeyen üniformalar seçmelerine olanak tanıyacak.

Ancak öğretmenler veya diğer öğrenciler, öğrencinin tercih ettiği zamirleri kullanmaya “zorlanmamalı” ve öğretmenler, zamirleri değiştirmelerine izin verilen çocukların varlığında bile çocuklardan topluca kız veya erkek olarak söz edebilecektir.

Sosyal geçişe izin veren okullara, çocuğun “sürekli ve düzgün bir şekilde düşünülmüş bir karar olmasını sağlamak” için “dikkatli beklemeyi” kullanması tavsiye edilir. Daha sonra ebeveynleri bilgilendirmelidir. Kılavuzda, “Bunun tek istisnası, ebeveynleri bilgilendirmenin çocuğa ciddi zarar verme riskini doğurabileceği çok nadir bir durumdur” diyor.

Kılavuzda tuvaletler ve soyunma odaları için “kendileri için sıkıntı yaratmadığı sürece tüm çocukların biyolojik cinsiyetlerine göre belirlenen tuvalet, duş ve soyunma yerlerini kullanması gerektiği” belirtiliyor. Bu durumlarda okulların ve kolejlerin, diğer alanların tek cinsiyetli kalmasını sağlamaya devam ederken alternatif düzenlemeler yapması gerekir.

Spor ve beden eğitimi derslerinde okullara, cinsiyetler arasındaki fiziksel farklılıkların çocukların güvenliğini tehdit ettiği etkinliklerde cinsiyetleri ayırmaları ve karma cinsiyet katılımına izin verirken çocukların yaşını, güvenlik ve adaleti dikkate almaları söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir