Toyota Havadan Karbon Yakalayabilen Bir Motor Yaptı

Toyota’nın içten yanmalı motoru korumaya yönelik asil çabası bazı ilginç yeni teknolojiler üretiyor. Otomobil üreticisi, atmosferdeki karbondioksiti gerçekten yakalayabilen bir filtre sistemini test ediyor. Ancak ana akım üretime hazır hale gelmesi için kat etmesi gereken uzun bir yol var.

Toyota, teknolojiyi GR Corolla yarış arabasında test ettiği hidrojen yanmalı motora kurdu. Filtre sistemi, motorun kendi ısısını kullanarak bir sıvıya salınan karbondioksiti yakalayarak çalışır ve ek enerji gerektirmez.

Ne yazık ki bir sonraki Prius veya Tacoma’nızda bu teknolojinin kullanılması biraz zaman alacak. Filtre, ortalama benzinli motoru dengeleyemeyecek kadar az karbon toplar ve sürekli değiştirilmesi gerekir. Yarış arabası 20 tur boyunca yalnızca 20 gram karbondioksiti filtreledi ki bu çok fazla değil. Bağlamda, benzinli bir araba tüketilen galon başına yaklaşık 8.900 gram CO2 yayabilir.

Toyota, bu ayın başında başkan Akio Toyoda’nın rakiplerinin her şeyi akülü elektrikli araçlara yatırdığı bir dönemde “büyük bir motor geliştirme projesi”ni duyurmasıyla endüstri trendlerini altüst etti. Japon otomobil üreticisi henüz tüm çiplerini elektrikli araçlara koyma konusunda o kadar istekli değildi; daha yavaş bir benimseme ve azalan pazar penetrasyonu öngörüsünde bulunurken, karbon nötrlüğü elde etmek için daha geniş bir yaklaşımın çığırtkanlığını yapıyor.

Toyota, benzinli motorların, hibritlerin ve yakıt hücreli araçların varlığını sürdüreceğine inanıyor. Kendisi ve diğer otomobil üreticileri aynı zamanda neredeyse karbon nötr olan hidrojen yanmalı motorlar üzerinde de çalışıyor. Böyle bir motora filtre eklenmesi onu karbon negatif hale getirecek ancak Toyota, teknolojinin benzinli motorda da çalışabileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir