Tottenham’daki lüks beş yatak odalı ‘evsel sera’, RIBA 2023 Yılın Evi seçildi | İngiltere Haberleri

Tottenham’daki beş yatak odalı bir mülk, Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA) tarafından 2023 Yılın Evi seçildi.

The Greenhouse olarak bilinen yenilenen teraslı ev, Clyde Sirki Koruma Alanı’ndaki bir ara sokakta yer alıyor.

RIBA jürisi, yarışmanın kazananını “yerli bir sera” ve dar bir bütçeyle teslim edilen “olağanüstü sıradan bir ev” olarak nitelendirdi. Bütçe kamuoyuna açıklanmadı.

Sahipleri, fotoğraf çekimlerine ev sahipliği yapmak için mülkün alanını ve tavan yüksekliğini kullanıyor. Ayrıca RIBA’ya göre çocukların drama performansları için sahne olarak kullanılmasına da izin veriyorlar.

Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü, 2023 Yılın Riba Evi olarak adlandırılan aile evi Green House'un tarihsiz bildiri fotoğrafı. Yayın tarihi: 5 Aralık 2023 Salı.

Ödüllü mimarlardan ve ilgili meslekten olmayan değerlendiricilerden oluşan jüri heyeti, “stil, boyut veya karmaşıklığa bakılmaksızın” tasarım mükemmelliğini değerlendiriyor ve her projenin bütçesi, özeti ve zaman çizelgesindeki kısıtlamaları dikkate alıyor.

Şu anda 10. yılında olan ödül, Birleşik Krallık’ta mimar tarafından tasarlanmış en iyi yeni ev veya eklentiyi ödüllendiriyor.

Jüri başkanı ve CSK Architects direktörü Dido Milne, evi “şehir içinde gerçek bir vaha” olarak nitelendirdi.

“Hem havadar hem de rahat, cesur ama komşularına saygılı” diye ekledi.

“Gözünüz aynı anda yukarıya doğru açık gökyüzüne, aşağıya ve oturma odasından yemyeşil yeşilliklere doğru çekiliyor.

Devamını oku:
Ev fiyatlarının arttığı 70 İngiliz yerel otoritesi
İngiliz evleri çoğu gelişmiş ülkeden daha pahalı – rapor

“Gerçekten sürdürülebilir bir ev sunma konusundaki ortak arzuyla birlikte yakın mimar ve müşteri ilişkisi, tüm tasarım kararlarında ve detaylarda açıkça görülüyor.

“Sınırlı bir kentsel alanda ev, kısıtlı bir bütçeyle, kaynak ekonomisiyle teslim edildi ve bu nedenle daha da zengin olmaya devam ediyor.

“Hiçbir yerde sitenin veya bütçenin kısıtlı olduğunu hissetmiyorsunuz. Hem lüks, sade, son derece özel hem de rahatlatıcı bir his veriyor. Olağanüstü sıradan bir ev ve dikkate değer bir işbirliği.”

Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü, 2023 Yılın Riba Evi olarak adlandırılan aile evi Green House'un tarihsiz bildiri fotoğrafı. Yayın tarihi: 5 Aralık 2023 Salı.
Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü, 2023 Yılın Riba Evi olarak adlandırılan aile evi Green House'un tarihsiz bildiri fotoğrafı. Yayın tarihi: 5 Aralık 2023 Salı.

Atriyumda çatı ışıklarının yanı sıra çatı terası ve çevre yeşilliklerin yer aldığı evde ayrıca polikarbon paneller yer alıyor ve yoğun bitki örtüsü ile perdeleniyor.

Kullanılan malzemeler arasında, mimarlar Hayhurst ve Co.’nun 39 ton ayrıştırılmış karbon tuttuğunu söylediği çapraz lamine ahşap duvarlar, geri dönüştürülmüş beton bloklar ve RIBA’nın enerji açısından verimli olduğunu söylediği geri dönüştürülmüş mantar kauçuk döşeme yer alıyor.

Tesisin yeşil kimliğini artırmak için hava kaynaklı ısı pompaları ve güneş panelleri de kullanılıyor.

Kısa listeye alınan diğer evler arasında, bir zamanlar buzağıları ısıtmak için kullanılan ışıkların bulunduğu yenilenmiş bir Devonshire inek kulübesi ve İskoçya’daki Loch Awe kıyısındaki kale benzeri bir ev yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir