Sonsuz Türk

“TOROS”A SAYGILARIMIZLA…

“TOROS”A SAYGILARIMIZLA…
Prof. Dr. Salim GÖKÇEN
Prof. Dr. Salim GÖKÇEN( sgokcen@atauni.edu.tr )
1.550
13 Ocak 2019 - 6:52

“TOROS”A SAYGILARIMIZLA…

Kıbrıs davasının simgesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin kurucu cumhurbaşkanı, “Toros” kod adlı büyük dava adamı Rauf Raif Denktaş’ı vefatının yedinci sene-i devriyesinde rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. 

Denktaş, bağımsızlık aşkıyla çıktığı yolda ömrünü Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlık mücadelesine adadı. Devlet kurdu, yönetti… 88 yıllık ömrünün her anında mücadele etti…

27 Ocak 1924 tarihinde Kıbrıs’ın Baf bölgesinde doğan Denktaş 1,5 yaşındayken annesini kaybetti. Babası hâkim Raif Bey’dir. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul’a gönderildi. Arnavutköy’de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren FevziatiLisesi’nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs’a döndü ve liseyi Kıbrıs’ta bitirdi. II.Dünya Savaşı’ndan sonra hukuk tahsili için İngiltere’ye gitti. Mezun olduktan sonra avukatlığa başladı. 1949 yılı yaz aylarında savcılık yapmaya başladı. Yine aynı yıl Aydın Hanım’la evlendi. 

Kader Denktaş’ın hayatını şekillendirirken Kıbrıs’ta meydana gelen gelişmeler de artık Denktaş’ın kaderi olmaya başlıyordu. Gün geçtikçe tırmanışa geçen tartışma ve olaylarla birlikte Başpiskopos Makarios’la, ENOSİS sevdalısı EOKA’cıGrivas’ın, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama girişimleri, artık Kıbrıs Türk’ünü de uyandırmıştı ve Denktaş bu uyanışın öncüsü olarak ilk defa İngiliz valiye yazdığı bir protesto mektubuyla ve 1950’de yapılan plebisite karşı düzenlenen bir protesto mitingiyle halkın karşısına çıktı. Faiz Kaymak’ın teklifi ve Dr.Fazıl Küçük’ün tasvibiyle Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu kongresinde başkanlığa seçildi. Savcılık görevinden İngiliz yönetimini zorlukla ikna ederek istifa etti ve Türk Toplumunun sorunlarıyla uğraşmaya başladı. 1955’te terörist bir hüviyete bürünen ENONİS ile mücadelede ve EOKA karşısında Kıbrıs Türkünün direnişine yön veren Denktaş, 1958 yılında hükümetteki görevinden istifa etti ve arkadaşlarıyla 1 Ağustos 1958’de Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurdu. Denktaş’ın Türk Mukavemet Teşkilâtındaki kod adı “Toros” idi. 

1958 yılına gelindiğinde Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu olayları protesto etti. Zürih-Londra anlaşmaları öncesinde Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş, Ankara’ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmeye gitti. Bu görüşmede Denktaş adaya Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi. 16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı’na ayak bastı. 1963 olaylarından sonra Denktaş temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gitti. Temaslarını tamamlayan Denktaş bir sandalla Kıbrıs’a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı. 1964 Londra Konferansından sonra Makarios tarafından “istenmeyen adam” ilan edildi. Yeşilada’ya girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy’e çıkarak savaşa katıldı. 1967’de adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye’ye geri verildi. 1968’de adaya giriş yasağı kaldırıldığından Kıbrıs’a döndü. 

1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na seçildi. 28 Şubat 1973’e kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı seçildi. 

Ada’da huzur kalmamıştı. İngiltere ve Amerika’nın desteğini alan Rumlar Türk halkına zulmetmeye başlamıştı. 20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs Barış Harekatı’nı yaptı. Denktaş, harekatın ardından Ulusal Birlik Partisi’ni kurdu. 

13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüten Denktaş, anayasa uyarınca 1976’da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı oldu. 

15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşu ilan edildi. Yeni devletin kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’tı…

22 Nisan 1990’da yapılan erken seçimde ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. 1995’teki seçimlerde de cumhurbaşkanı seçildi. 

KKTC’yi ortadan kaldırmayı planlayan Annan Planı’na karşı mücadele yürüttü, 2005 seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı’na yeniden aday olmadı. Görevi bıraktı ancak mücadeleyi bırakmadı. 

Bütün hayatını mücadele ile geçiren büyük dava adamı Rauf Denktaş, 13 Ocak 2012’de tedavi görmekte olduğu hastanede 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ruhu şad olsun, Türk Dünyasının başı sağ olsun…

Ömrü boyunca Kıbrıs Türklüğünün hayatta kalma mücadelesini ve düşmana karşı direnme azmini artırmak için her türlü siyasi, askeri ve diplomatik mücadeleyi veren, palikarya sürülerinin alçakça saldırılarına kahramanca direnen, Şanlı Türk Tarihinin layık olduğu yüce mertebesinde yer alan, Kıbrıs Türk’ünün Aziz Evladı’nın hatırasını her daim yüreklerimizde ve Milletimizle birlikte yaşatmaya devam edeceğiz…