Tiger Woods, Nike ve her şeyi kapsayan sporcu-marka evliliğinin sonu | Tiger Woods

TTiger Woods ve Nike’ın 27 yıllık ticari ortaklıklarına son verdiklerini duyurması, yakından ilgilenen hiç kimse için sürpriz olmadı. Nike’ın üzerinden neredeyse on yıl geçti. yakın zamanda yapılan bir kazanç çağrısında şunu söyledi önümüzdeki üç yıl içinde maliyet tasarrufunda 2 milyar dolar arayacak, golf ekipmanı yapmayı bıraktıtoplar, sopalar ve çantalar dahil. Woods’un, Şubat 2021’deki kariyerini tehdit eden araba kazası öncesinde ve sonrasında geçirdiği yorucu ameliyatlardan sonraki sınırlı programı, 15 kez büyük şampiyonu her zamankinden daha az görünür hale getirdi.

Ancak Woods’un 48. doğum gününden bir hafta sonra Pazartesi günkü bilinçli ayrılığın, spor işinde bir dönemin sonuna işaret eden belirli bir sonu var: tüm dünyayı saran her şeyi kapsayan sporcu-marka evliliğinin ölümü. kültürel ana akım. Açık şablon, Nike’ın Michael Jordan’la olan birliğidir; bu, mütevazi kökenleri geçen yıl ekranlarda şakacı bir şekilde dramatize edilen devasa bir anlaşmadır. Gerçekten de Phil Knight, Jordan’ın konseptinin kanıtına dayanarak Woods’u agresif bir şekilde işe almak için üç yıl harcadı: ilahi yeteneklere sahip tek bir karizmatik sporcunun bütün bir spor-eğlence imparatorluğunu omuzlayabileceği fikri. Nike’ın başkanı o dönemde “Herkes bir sonraki Michael Jordan’ı arıyordu ve basketbol sahasına bakıyordu” dedi. “Ve her zaman çim sahada yürüyordu.”

Woods, 1996’da üst üste üçüncü ABD Amatörünü kazanmak için beş vuruştan geri döndükten birkaç gün sonra, Stanford Üniversitesi’nden ayrıldığını ve ücretli saflara girdiğini iki kelimeyle açıkladığında zaten spordaki en büyük isimler arasındaydı: “Selam Dünya.” Gazete endüstrisinin bugünkü durumu göz önüne alındığında, diyelim ki Nike’ın Wall Street Journal’da üç sayfaya yayılmış gelişini duyurmak bugün aynı etkiyi yaratmayacaktır.

Baş döndürücü heyecanı hemen yakaladı ve ilk sekiz ayında, zaten yükselen profilini stratosfere taşıyan çığır açıcı 1997 Masters da dahil olmak üzere dört turne etkinliğini kazandı. Woods çok geçmeden, beş yıl içinde başlangıçtaki vadesi olan 40 milyon doları çok aşan bir yatırım getirisi elde etti. Onu dünyanın en dominant sporcusu olarak adlandırmak, ki öyleydi, onun genel önemini küçümsemekten başka bir işe yaramıyordu. O, hayattan çok daha büyüktü; tüm beklentileri karşılamakla kalmayıp onları aşan ve dünyayı esaretinde tutan, rekor marjlarla büyükler kazanan ve unutulmaz anları birbiri ardına canlandıran ender seçilmiş kişiydi.

Bunlardan bazıları Nike sahne arkasında daha iyi senaryo yazamazdı. kaba bir şekilde yaptığı katkı 2005 Masters’ın son turu sırasında top bir saniyeden fazla kenarda asılı kaldı, şirketin “swoosh” logosu kupanın içine düşmeden önce mükemmel bir şekilde çerçeve içindeydi.

Woods ve Nike arasındaki en son 10 yıllık anlaşmanın yaklaşık 200 milyon dolar değerinde olduğu bildirildi, ancak insanların bundan yıllar sonra hatırlayacağı şey ticari ikonografi olacak. Nike’ın Wieden+Kennedy reklam ajansıyla yaratıcı ortaklığı, reklamcılığın işlemsel doğasının ötesine geçip pop art alanına geçmeyi başaran kampanyalar yarattı. Her biri için HokkabazlıkTiger’ın sonunda topu uzak bir yere atmadan önce demirle biraz kalecilik yaptığı 30 saniyelik eğlenceli reklam veya Golf Zor Değilkomik becerilerini geliştirmesine olanak tanıyan 60 saniyelik reklam gibi, ana akımın sınırlarını zorlayan ve hatta avangardla flört eden başkaları da vardı. tamamen yavaş çekimde tek bir salınımdan Spartalı siyah bir arka plana karşı. Asla2008 Amerika Açık’tan önce çıkış yapan (burada olağanüstü bir 19. delik play-off galibiyeti elde edecekti), Tiger’ın iki yıl önce kanserden ölen babası Earl’ün seslendirmesine dayanıyordu.

En abartılı hallerinde bile – ünlüler gibi Ben Tiger Woods’um Spike Lee’nin 1993 tarihli başyapıtının kodasından cömertçe ödünç alınan spot Malcolm X – Başarılı olmak için abartmalarında yeterince ciddiydiler. (Woods’un özel hayatının 2009’da tarihteki en büyük magazin skandallarından birinde patlama yaşamasıyla tüm bu dikkatlice uydurulmuş mitlerin paramparça olması, çalışmayı daha da ilgi çekici kılıyor.)

İnsanlar yeni bir Tiger reklamı yayınlandığında heyecanlandılar; bu heyecan yalnızca YouTube öncesi çağdaki kıtlığıyla daha da arttı, oysa onu görmenin tek yolu televizyonda karşılaşmaktı. Woods-Nike ortaklığının altın çağı, Amerikan monokültürünün son günleriyle örtüştü ve bu da onların çalışmalarına artık var olmayan bir platform ve erişim sağladı. Geleneksel ağ TV izleyicileri, yayın hizmetlerinin yükselişiyle parçalanıp yok olmaya başlamadan önce bile parçalanıyordu. İnsanlar, özellikle de gençler, eskisi gibi televizyon izlemiyor. Nike ve W+K’nin en büyük darbelerinden bazılarının – ister Brezilya havaalanı reklamı 1998 Dünya Kupası öncesi veya McIlroy-Woods noktasını etkileyen – günümüzün medya ortamında aynı etkiyi yaratacak alan sağlanırdı.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Bu molanın tabelaları yıllardır oradaydı. Uzun süredir Nike sporcusu olan ve bir markayla ilişkisi Woods kadar kalıcı olan birkaç spor yıldızından biri olan uzun süreli Nike sporcusu Roger Federer, 24 yılın ardından 10 yıllık 300 milyon dolarlık bir sözleşmeyle Japon giyim perakende zinciri Uniqlo için Nike’tan ayrıldı. Başka yerlerde, rapçilerin ve sanatçıların spor ayakkabı elçileri olarak sporcuları geçmeseler de zemin kazandıklarına dair kanıtlar var; Adidas gençlik pazarına yönelik oyununda Kanye West’e karşı her şeyi yapıyor ya da daha az bir ölçüde Jack Harlow faturaları paylaşıyor. LA Clippers’ın yıldızı Kawhi Leonard New Balance’ta.

LeBron James, sporcuları bireysel markalar olarak kapsamlı ve yıkıcı bir şekilde benimsemesi dikkate alındığında, ömür boyu Nike’tır. Kevin Durant’in de. Aynısı David Beckham ve Adidas. Ancak değişen medya ortamında ölmekte olan bir türün sonuncusu onlar ve tüm erişimlerine ve anlatılmamış zenginliklerine rağmen hiçbirinde I Am Tiger Woods yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir