The Charlatans incelemesi – 90’ların favorileri, manevi ikinci evde sevgiyi hissediyor | Şarlatanlar

‘GLasgow her şeyin başladığı yer,” diye açıklıyor şarkıcı Tim Burgess. dinleme partisi sunucusu, gelişen ulusal hazine – grubun Charlatans’ın 1992’den bu yana 16. gösterisini çaldığı şehrin ikonik Barrowland Balo Salonu sahnesinden. Cheshire’daki Northwich’ten gelmelerine rağmen Glasgow, bu turda iki gece alan tek şehir – bunun bir kanıtı. Grubun şehirle uzun süredir devam eden yakınlığı ve indie-pop müzik mirası. Ve bu gece özel bir gece: Her zaman genç olan Burgess, 1992’deki hayranların en sevdiği albüme atıfta bulunarak, “10. ve 11. Arasında yapacağımızı söyleyen bir tweet attım” diyor. “Yakalanmış gibi görünüyordu, işte burada”.

Duyurusu sade olabilir ama Burgess’in varlığı hiç de öyle değil. Açık sarı paspası, pembe yanakları ve parlak spor formasıyla, dönen fonun önünde tuhaf bir çizgi film pop yıldızı gibi: dans ediyor, el sallıyor ve sadık kalabalığa sırıtıyor. Canlı ortam, bir zamanlar kötülenen 10. ve 11. Arasındaki kaslı anları, yani Tremelo Song’un kalın piyano akorlarını vurguluyor; Dylan’ın alıntıladığı Can’t Even Be Bothered’ın nakaratında – ancak asıl göze çarpan şey, şarkıları birleştiren itici ritimdir. Ignition’ın melankolik şarkı sözlerinin ve The End of Everything’in nihilizminin, bu yazının yazıldığı zamana göre çok daha hafif olan biri tarafından seslendirildiğini duymak çok etkileyici. Tüm albüm performansları öngörülebilir olabilir ancak bu sürpriz set, grubun daha ezoterik, içe dönük eğilimlerini beklenmedik bir şekilde hatırlatıyor.

Gösterinin geri kalanı grubun kataloğunun daha havalı tarafına dayanıyor: North Country Boy ve One to Another hitleri, 1995 albüm parçası Toothache ve daha yeni single Let the Good Times Be Never Ending. 10’uncu ve 11’inci arasının ardından, bu ikinci yarı daha geniş vuruşlarla boyanır. Burgess bazı şarkılar sırasında kalabalığı filme alıyor; başlangıçta tatlı bir jest, bir süre sonra her konserde gösteriyi telefonundan izleyen kişiyi anımsatıyor. Ancak kalabalığın morali sürekli yüksek, gaydacı ve destek grubu Ruby Darbyshire’ın 2008’deki Oh! single’ının tekrarı için gruba katılmasıyla zirveye ulaşıyor. Gösteriş. Burgess’in sevilen Glasgow’unda, grubun ve izleyicinin karşılıklı, uzun vadeli bir sevgiyi paylaşması belirleyici ruh halini oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir