The Boys in the Boat incelemesi – George Clooney’nin spor dramı vatanseverliğin destekçisi | Film

George Clooney, yönettiği yeni filmin tanıtımını yaparken, bu sezon ödül töreninde büyüleyici ve şık bir İngiliz hayranı olarak yer aldı; bu filmin bir kısmı, Henley-on-Thames yakınında yaşadığı yerden çok da uzak olmayan bir yerde çekilmişti. Bu yüzden filminin sekoyadan daha sert olduğunu söylemek üzücü. Buhran döneminden kalma hantal ve kibirli bir üniversite-spor mazlum draması, biraz 1920’lerdeki 2008’deki Amerikan futbolu filmi Leatherheads’e benziyor, ancak eksi komedi. Garip bir şekilde, sanki bu ciddi ama baştan savma bir şekilde hayal edilmiş film, bize her zaman, dahil olan hiç kimsenin gerçek bir anıya veya duyguya sahip olamayacağı bir zaman ve yer hakkında nostaljik ve duygusal hissetmemizi emrediyor.

Mütevazı Washington Üniversitesi’nden dokuz kişiden oluşan cesur bir ekibin, 1936’da Berlin Olimpiyatları’nda kürekte altın madalya için mücadele ederken Ivy League’in züppelerine ve Nazi hilelerine aldırmadan nasıl mücadele ettiğinin gerçek öyküsünü anlatıyor. Senarist Mark L Smith (Alejandro González Iñárritu’nun The Revenant filminin ortak senaryosunu yazan), Daniel James Brown’un aynı adlı çok satan kitabını uyarladı ve Clooney yönetiyor. Joel Edgerton, daha tecrübeli büyükler yerine genç yeteneklerden oluşan genç ekibini Olimpiyatlara götürme konusunda sansasyonel bir karar alan ve ardından Waspy’yi tercih eden ABD kürek yetkilileri arasındaki alaycı engelleyicilere öfkelenen huysuz ve suskun antrenör Al Ulbrickson’u canlandırıyor. Doğu kıyısındaki blueblood’ları, aslında kürek çekmede daha iyi olan mavi yakalı takımı yerine Amerika adına yarışmaya davet ediyor. (Daha sonraki bir dönemde David Fincher’ın The Social Network adlı kitabından kötü Winklevoss ikizlerini hatırlayabilirsiniz: üstünlük alışkanlıklarını Harvard’daki bir kürek takımında öğrenen yetkili züppeler.)

İngiliz aktör Callum Turner, parçalanmış bir aileden gelen, öğrenimi sırasında sık sık aç kalan ve kurs ücretini ödemek için kürek çekmeye başlayan yalnız bir çocuk olan Joe Rantz’ı canlandırıyor. Peter Guinness, İngiltere doğumlu tekne yapımcısı George Pocock’tur. Berlin’de Jyuddah Jaymes, bıkkın, şaşkın beyaz takım arkadaşlarına Almanya’dan ziyade Amerika’daki yobazlara karşı amacını kanıtlamak için yarıştığını kibarca söyleyen Jesse Owens’ı canlandırıyor. Ve Daniel Philpott’un, ABD’nin başarısına homurdanan ve kaşlarını çatan, kötü kaybeden Führer’i canlandırdığı Mel-Brooks benzeri bir kamera hücresi var.

İzleyicinin bu gergin yarışmalardan birinin kesinlikle kaybetme gibi karakter oluşturma deneyimini içereceği yönündeki beklentisiyle kesinlikle oynayan bazı çok güçlü yarış sahneleri ile genel etki sağlam ve belirsizdir. Poughkeepsie Regatta, dönüştürülmüş bir açık demiryolu vagonunda nehrin yanında taşınan tezahürat yapan seyircilerin oldukça şaşırtıcı (ve tarihsel olarak doğru) gösterisini sunuyor. Ancak diyalog sahneleri genellikle hem sert hem de ahşap olarak çizgi roman düzeyindedir. Joe, sevgilisi Joyce (Hadley Robinson) ile tanıştığında, kütüphane gibi görünen bir yerde sağır edici derecede gürültülü, çapkın bir sohbete girerler ve diğer figüranlar açıkça trans halinde kitaplarına bakarlar. Koç Ulbrickson’un iç hayatı ilginç olmayan bir gizemdir ve mükemmel performans sergileyen Edgerton boşa gider.

Buna, Ronald Reagan’ın yürek burkan derecede cesur futbol yıldızı George “the Gipper” Gipp rolünü oynadığı Knute Rockne, All American (1940) gibi eski Hollywood filmlerinin güçlendirici ruhuna sahip bir film diyebilirsiniz. George “The Cloonster” Clooney puan tablosuna çok daha fazlasını koyma yeteneğine sahip; bu bir animatronik müze sergisi gibi hissettiriyor.

geçmiş bülten tanıtımını atla

The Boys in the Boat, 25 Aralık’ta ABD’de, 4 Ocak’ta Avustralya’da ve 12 Ocak’ta İngiltere’de vizyona girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir