Tesla, Otopilot endişeleri nedeniyle ABD’de iki milyondan fazla aracı geri çağırıyor | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Tesla, Autopilot gelişmiş sürücü destek sistemiyle ilgili endişeler nedeniyle ABD’de iki milyondan fazla aracı geri çağırıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), sistemin sürücülerin dikkatini vermesini sağlamaya yönelik yönteminin yetersiz olabileceğini ve “sistemin öngörülebilir şekilde kötüye kullanılmasına” yol açabileceğini söyledi.

NHTSA araştırıyor Elon Musk’ın Otopilot sistemi kullanılırken meydana gelen, bazıları ölümcül olan bir dizi kaza nedeniyle iki yıldan fazla bir süre şirkete zarar verdi.

Tesla’nın Autopilot’un yazılım sistemi kontrollerinin “sürücünün yanlış kullanımını önlemek için yeterli olmayabileceğini” ve kaza riskini artırabileceğini söyledi.

Tesla’nın Otopilot özelliği, arabaların kendi hatları içerisinde otomatik olarak yön vermesini, hızlanmasını ve fren yapmasını sağlamayı amaçlıyor; gelişmiş Otopilot ise otoyollarda şerit değiştirmeye yardımcı olabiliyor ancak onları otonom yapmıyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:25

Ağustos ayından itibaren: Tesla arabası ‘kendiliğinden’ hurdalıkta alev aldı

Otomatik pilot bileşenlerinden biri, ayarlanan hızı veya takip mesafesini koruyan ve araçları kendi sürüş şeritlerinde tutmak için çalışan Otomatik Yönlendirmedir.

Tesla, NHTSA’nın analizine katılmadığını ancak sürücüyü Autosteer’in sürekli sürüş sorumluluğuna uymaya daha fazla teşvik etmek için “etkilenen araçlarda halihazırda mevcut olanlara ek kontroller ve uyarılar içerecek” kablosuz bir yazılım güncellemesi dağıtacağını söyledi. nişanlı”.

Güncellemenin, kullanıcı arayüzündeki görsel uyarıların görünürlüğünün artırılmasını, Otomatik Yönlendirmenin etkinleştirilmesi ve devre dışı bırakılmasının basitleştirilmesini ve Otomatik Yönlendirmenin etkinleştirilmesi üzerine ek kontrolleri içereceğini söyledi.

Tesla, güncellemenin aynı zamanda bir sürücünün “özellik devredeyken sürekli ve sürekli sürüş sorumluluğunu tekrar tekrar gösterememesi” durumunda Autosteer’ı kullanmasını askıya alacağını da ekledi.

Devamını oku:
İngiltere siber saldırıyla ‘her an’ durdurulabilir

Amazon, 2023’te Alexa’ya en çok sorduğumuz soruları açıkladı

Geri çağırma, bu yılın 5 Ekim 2012 ile 7 Aralık tarihleri ​​arasında üretilen Y, S, 3 ve X modellerini kapsıyor.

Güncelleme Salı günü etkilenen bazı araçlara gönderilecek, geri kalanı ise daha sonra alınacak.

Ajans, NHTSA’nın Otopilot ile ilgili soruşturmasının “Tesla’nın çözümlerinin etkinliğini izledikçe” açık kalacağını söyledi.

Düzenleyici, 2016 yılından bu yana araçların otomatik bir sistem üzerinde çalıştığından şüphelendiği 35 Tesla kazasını araştırdı. Çatışmalarda en az 17 kişi hayatını kaybetti.

Geri çağırmanın İngiltere dahil diğer ülkelerdeki Tesla otomobilleri üzerinde bir etkisi olup olmadığı belli değildi.

Bu yıl ikinci kez oluyor Tesla araçlarını geri çağırdı ABD’de.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir