Tereyağlı tavuk neden 188.000 £’luk hukuki mücadelenin merkezinde yer alıyor? Dünya Haberleri

Hindistan’ın en sevilen yemeklerinden biridir. Ancak tereyağlı tavuk, lezzetli olduğu kadar tartışmalı bir konu; iki Hint restoran zinciri, kökenine ilişkin iddialar konusunda hukuki bir savaşa girdi.

Delhi’deki ünlü restoran Moti Mahal’in sahipleri, rakip zincir Daryaganj’a, bu yemeğin yanı sıra tereyağı ve kremayla da doldurulan popüler bir mercimek yemeği olan dal makhani’yi icat ettiğini yalan iddia etmekle suçlayarak dava açtı.

Misafirleri arasında merhum ABD başkanı Richard Nixon ve Hindistan’ın ilk başbakanı Jawaharlal Nehru’yu da sayan Moti Mahal, kurucusu Kundan Lal Gujral’ın, bölünmeden önce tereyağlı tavuk ürettiğini iddia ediyor. Hindistan Ve Pakistan.

Tandırda pişirilmiş tavuk parçalarının domates sosuna krema ve tereyağı ile karıştırılmasıyla yapılan yemeğin, restoranın Delhi’ye taşınmadan önce Peşaver’de (şimdi Pakistan’da) ilk açıldığı 1930’larda icat edildiği iddia ediliyor.

Resim:
Moti Mahal’in genel müdürü Monish Gujral, ünlülerin ve politikacıların fotoğraflarının yanında. Resim: Reuters

2019 yılında kurulan Daryaganj, kurucu ailesinin bir üyesi olan Kundan Lal Jaggi’nin 1947’de Delhi restoranını açmak için Moti Mahal’in Gujral’ıyla ortaklık kurduğunu ve yemeğin orada icat edildiğini iddia ediyor.

Bu, kendisine yemeğin yaratılışı üzerinde hak iddia etme hakkını da verdiğini iddia ediyor.

Gujral ailesi, Daryaganj’ın Moti Mahal’in web sitesinin düzenini ve restoranlarının “görünüm ve hissini” kopyaladığını iddia ederek 240.000 dolar (188.000 £) tazminat talep ediyor.

Daryaganj CEO'su Amit Bagga, tereyağlı tavuk ve mercimek yemeği Dal Makhani Pic ile;  Reuters
Resim:
Daryaganj’ın genel müdürü Amit Bagga, tereyağlı tavuk ve Dal Makhani ile. Resim: Reuters

Moti Mahal’in genel müdürü Monish Gujral, “Birinin mirasını elinden alamazsınız” dedi.

Anlaşmazlık, Hintli TV yayıncılarının yemeğin tarihi hakkında bölümler yayınlaması ve sosyal medyada hararetli tartışmalarla ülkenin dikkatini çekti.

Noida'daki Daryaganj restoranı Fotoğraf: Reuters
Resim:
Noida’daki Daryaganj restoranı. Resim: Reuters

Hindistan’daki Saikrishna’da fikri mülkiyet avukatı olan Ameet Datta, “Bu sıra dışı, benzersiz bir dava. İlk tereyağlı tavuk yemeğini kimin yarattığını gerçekten bilmiyorsunuz. Mahkemenin işi zor olacak ve ikinci derece delillere dayanması gerekecek” dedi. & Ortaklar.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Hitman 14 kişiyi öldürdüğünü ve yolsuzluğa bulaşmış polisten ’emir’ aldığını söylüyor
Miss Japan kazananının yeterince Japon görünmediği söylendikten sonra ırkçılık tartışması
Kaliforniya çölünde Yaşlı Adamlara Yer Yok filmini anımsatan sahnede altı ölü

Markayı onlarca yıl önce tükettikleri yemeğe bağlayabilen kişilerin ifadelerinin kritik olabileceğini ekledi.

Dava ilk olarak geçen hafta Delhi Yüksek Mahkemesi tarafından görüldü ve bir sonraki duruşmanın Mayıs ayında yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir