Telefon dolandırıcılığı uyarısı: EE ağı bugün kullanıcılara acil mesaj yayınladı | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Milyonlarca cep telefonu kullanıcısı, Noel öncesinde olası mesaj dolandırıcılıkları konusunda uyarılıyor ve bu durum bugün “Süper Cumartesi” olarak adlandırılan dönemde zirveye ulaşıyor.

BT’nin sahibi olduğu EE ağı, siber suçluların, paketlerin bırakılmayı beklediğini veya teslimatlarının kaçırıldığını öne sürerek teslimat tarzı dolandırıcılıklar yapmak için yoğun son dakika alışveriş döneminden yararlanmaya çalışabileceklerini söyledi.

Bu teknikler, alıcıları, istemeden kötü amaçlı yazılım (kötü amaçlı yazılım) yükleyebilecekleri veya kişisel ve finansal verileri toplamayı amaçlayan bir kimlik avı sayfasına yönlendirilebilecekleri bağlantılara tıklamaları konusunda kandırabilir.

EE, geçen yılın bu gününde müşterilerin telefonlarına gönderilen yaklaşık üç milyon SMS dolandırıcılığını engellemeyi başardığını söyledi.

Şirket, bu ay bu tür dolandırıcılıkların beş milyona kadar durdurulacağını öngörüyor. Ayrıca 2023 yılında şu ana kadar 45 milyondan fazla dolandırıcılık mesajını engellediğini de belirtti.

EE yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Alışveriş yapanların tatil dönemi için son dakika paketlerini zamanında hazırlamak için acele etmesi nedeniyle Aralık ayında en yaygın SMS dolandırıcılıkları teslimatla ilgili.

“Bunlar arasında, müşterileri suçlulara tüketicilerin verilerini veya parasını çalmak için ihtiyaç duydukları açıklığı sağlayan bağlantılara tıklamaya yönlendiren kaçırılmış teslimat veya teslimatı takip eden metin dolandırıcılıkları da yer alıyor.”

Resim:
Resim: iStock

Firma, tüketicileri, özellikle tatil hazırlıklarının yarattığı stresin “karar verme yeteneğinin bulanıklaşmasına ve insanların gardını düşürmesine neden olabileceği” önümüzdeki birkaç hafta boyunca dolandırıcılığa karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Devamını oku:
Booking.com müşterileri ‘iyi tasarlanmış dolandırıcılık’ konusunda uyarıldı
Dolandırıcıların taktikleri giderek daha karmaşık hale geliyor; işte dikkat etmeniz gerekenler
İngiltere dolandırıcılık, sahte reklamlar ve romantik dolandırıcılıkla mücadele için bir sözleşme başlatacak

EE’nin BT Group’un tüketici bölümü düzenleyici işlerden sorumlu direktörü Jonny Bunt şunları söyledi: “Süper Cumartesi, cadde perakendecileri için yılın en yoğun günü olacak.

“Teslimatlar kapı eşiğine yığılırken, dolandırıcılar bayram coşkusundan yararlanmanın yollarını arayacak.

“Birleşik Krallık’ın SMS dolandırıcılık metinlerine karşı ilk savunma hatlarından biri olarak, burada BT ve EE’deki tehdit seviyesini açıkça görüyoruz ve özellikle teslimat dolandırıcılıklarında endişe verici bir artış görüyoruz.”

Dolandırıcılığın nasıl güvende kalacağına dair bazı ipuçları yayınladı:

• Bilinmeyen bir kaynaktan gelen bir metindeki bağlantıya asla tıklamayın
• İçgüdülerinize güvenin; şüpheli görünen bir şey varsa muhtemelen bir sorun vardır
• Cihazınızın yazılımını güncel tutun
• Bağlandığınız bir web sitesinde asla banka bilgilerinizi, şifrelerinizi veya güvenlik kodlarınızı vermeyin
• Bankanız sizi ararsa, onları yayınlanmış bir numaradan veya 159 servisini kullanarak geri aramayı düşünün.
• Birinden beklenen bir arama alırsanız, şüpheniz varsa telefonu bir kenara koyun ve güvendiğiniz bir numarayı tekrar arayın.
• Şüpheli bir mesaj alırsanız, cep telefonu sağlayıcınızın araştırması için telefon numarasını ve olayı ücretsiz olarak 7726’ya iletin.
• Bildirildikten sonra numarayı engelleyin ve diğerlerini dolandırıcılık konusunda bilgilendirin, böylece mağdur olmalarını önleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir