Taylor Swift’in halkı onun cinselliği hakkındaki spekülasyonları susturdu – ancak LGBTQ hayranlarını azarlama riskini aldı | Müzik

BENHer bakımdan Taylor Swift bir aykırılıktır. Bu hafta Eras Tour filmi, Michael Jackson’ın 2009 yapımı This Is It filminden rekoru alarak gişe tarihinin en çok hasılat yapan konser filmi oldu. Birleşik Krallık’ın 2023’ün En İyi 10 albümü listesine eski bir albüm yerine yeni bir albümle giren tek sanatçıydı (her ne kadar 2014 pop atılımı 1989’un yeniden kaydıyla da olsa). Geçen yıl ABD Top 10’da dört albümü aynı anda yer alan ilk kadın oldu, Barbra Streisand’lı bir kadının ABD’de en çok 1 numara albümü rekorunu kırdı, Eras turnesi 2019’dan fazla kazanan ilk turne oldu. 1 milyar dolar ve Ekim ayında Swift’in milyarder olduğu tahmin ediliyordu. Kasım ayında, ABD’deki bir yayın özel bir Swift muhabiri işe aldı; ancak şaka şu ki eğlence medyasındaki herkes, başarısının çılgın ölçeği göz önüne alındığında hemen hemen aynı işi yapıyor.

Ancak ticaretin ötesinde, 34 yaşındaki Swift, hayranlarıyla ve halkla ilişkilerini yürütme biçimi açısından da sıra dışı. Diğer pop süperstarlarının kendilerinin sınırsız yorum ve spekülasyon konusu olmalarına izin verdiği bir dönemde alışılmadık bir kontrol seviyesini koruyor – Harry Styles gizemden hoşlanıyor; Beyoncé’nin halkla ilişkiler stratejisi asla özür dilememek, asla açıklama yapmamak ve bunu yapmanın hayran kitlesinin beklenmedik unsurlarını nasıl tatmin edebileceğini anlamak veya şaşırtıcı derecede uygulanabilir ticari yollar önermek gibi görünüyor. Swift nadiren röportaj veriyor – ancak bu konuya daha sonra değineceğiz – ve temel halkla ilişkiler stratejisi, hayranlarının bir sonraki hamlesine karar vermeleri için oldukça açık ipuçları vermeyi içeriyor, onların çalışmalarında aktif katılımcılar gibi hissetmelerini sağlarken neredeyse her zaman onları arzuladığı hedefe yönlendiriyor. çözüm. Kukla ustalığı, özellikle aşırı pozlamanın sınırlarını test eden bir yıldız için akıllı bir yaklaşımdır; sürekli olarak spot ışıkları altındayken ve hala kendi şartlarına bağlıyken makul bir şekilde resmin dışında kalmasına olanak tanır.

Ancak ara sıra kadife eldiven çıkıyor ve insanlar “yanlış” sonuçlara vardığında yıldızın anlatı üzerindeki hakimiyetinin sıkılığı hissediliyor. Geçtiğimiz hafta New York Times, Swift’in gizlice eşcinsel olduğunu öne süren (çeşitli şarkı sözleri ve kostüm seçimlerinden anlaşılan) ve eşcinsel hayranlarına ve daha az ayrıcalıklı müzisyenlere bunu açıklamasını borçlu olduğunu öne süren 5.000 kelimelik bir yorum yayınladı. Bu fikirler, önemli bir kısmı kendisini “Gaylor” komplocuları olarak tanımlayan ve hayatı boyunca kadınlarla birlikte olduğundan emin olan Swift hardcore için yeni bir haber değil. Ancak hayranların çevrimiçi olarak şarkı sözleri ve tarihler arasında neşeyle çapraz referanslar vermesi (çoğunlukla kendi arzularının olumlu bir yansımasını araması) bir şeydir. Kuralcı, hatta cezalandırıcı bir makale yazan büyük bir küresel yayın, hem önemsiz hem de uğursuz görünüyor – sosyal vicdan kisvesi altında eski moda bir ünlünün gezindiği ve cinselliği hiçbir faydası olmayan bir davranışsal koda dönüştüren bir makale. Ve eşcinsel tacize ilişkin çok daha iyi bir NYT yorumu olarak geçen yıl koy: “Her ne kadar ünlülerin kibirliliği ne kadar kendi çıkarlarına hizmet etse de, herkese kendini tanımlamasını emrederek herkesin kendini tanımlama konusunda özgür hissettiği bir dünya inşa edemezsiniz.”

Şaşırtıcı bir şekilde, Swift’in genellikle görünmez ekibi veya CNN’in haberine göre “duruma yakın bir kişi” karşılık verdi. CNN’e “Onun muazzam başarısı nedeniyle şu anda insanların ahlakında Taylor benzeri bir boşluk var” dediler. “Bu makalenin Shawn Mendes ya da hayranları tarafından cinselliği sorgulanan herhangi bir erkek sanatçı hakkında yazılmasına izin verilmezdi. Ne kadar saldırgan, gerçek dışı ve uygunsuz olursa olsun, bazı gazetecilerin Taylor hakkında yazarken aşmayacağı bir sınır yok gibi görünüyor; üstelik hepsi de bir ‘fikir yazısı’nın koruyucu örtüsü altında.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

Yanıt neredeyse orijinal parça kadar sert ve yanlış yönlendirilmiş gibi geldi. Shawn Mendes ve Harry Styles’ın da aralarında bulunduğu erkek sanatçılar aslında cinsellikleri hakkında büyük spekülasyonlara konu oldu: NYT yazarı daha önce Styles hakkında benzer bir yazı yayınlarken, Mendes kimliğiyle ilgili sürekli söylemin baskısından bahsetmişti. (“’Siz lanet olası çocuklar o kadar şanslısınız ki, aslında eşcinsel olmadığım için ve açılmaktan korktuğum için’ diye düşündüm,’ ” Rolling Stone’a söyledi. “Bu insanları öldüren bir şey.”) Ve keskin gözlü Swift’in tesadüfen sıralanan birçok referansı yapmış olması mümkün değil: Bir atı suya götürürseniz, su içtiğinde şaşırmayın. Abartılı bir makaleyi bu kadar sert bir yanıtla yüceltmek, Swift’in soluk soluğa seksi Reputation şarkısı Dress’in bir zamanlar öne çıkan hakkında olabileceğini hayal ederek özdeşleşme ve teselli bulan – hatta sadece iyi huylu bir eğlence – bulan hayranlar için bir azarlama işlevi görebilir. arkadaşı, model Karlie Kloss (“Seni en iyi arkadaş gibi istemiyorum”!), daha muhtemel konusu o zamanki erkek arkadaşı Joe Alwyn’den ziyade.

Yılanlı… Swift, Altın Küre ödüllerinde bazı hayranlarının Reputation albümüne gönderme olarak yorumladığı bir elbiseyle sahneye çıktı. Fotoğraf: John Salangsang/Altın Küre 2024/Getty Images

Pop yıldızı olmak her zamankinden daha çok kolektif bir hayal gücü eylemidir. Swift tek kültürlü son yıldızlardan biri olabilir; bu da büyükanne ve büyükbabanızın onun kim olduğuna dair geçici bir farkındalığa sahip olabileceği anlamına gelir; Onun hareketleri magazin manşetlerine yansıyor, sadece niş dedikodular ve ödül törenlerinde ani yumuşak (ama pek saldırgan olmayan) şakalar değil – ama bu monokültür hala her biri ona dair kendi yorumuna sahip farklı hayran kitlelerinden oluşan bir federasyon. Sosyal medya sayesinde, Swift’in bu alt kabilelerinin her birinin üyeleri birbirlerini bulabilir ve onun gerçekliğinin kendi versiyonlarını hayal edebilir ve içinde yaşayabilir, topluluk oluşturabilir (bazen hak sahibi olmaya doğru iniyorsa da). Hoşlandığım Swift biraz kinci ve şaşırtıcı derecede kendi kendini yaralayıcı; diğerleri onun arkadaşlarına olan sadakatine, düzensiz beslenme konusundaki dürüstlüğüne, aptallığına, titiz kapitalist içgüdülerine değer verebilir veya kendi kimliklerinin bazı yönlerini anlayıp takdir edebilecekleri başka bir prizma bulmuş olabilirler – hepsi Geçerli parasosyal ilişkiler. Muhtemelen Swift’in sunduğu şey, kendisinin ana karakter olduğu kurgulanmış bir kurgudur: neden başkalarıyla rekabet etmesin?

Swift gibi bir yıldızı, dikkatle yönetilen medya her yerde bulunuşu ve sıkı bir şekilde planlanmış izlerinin biraz sıkıcı ve tahmin edilebilirlikle dolu olduğu bir dönemde ilgi çekici kılan da bu eğlenceli ve kişisel mutasyonlar. (Hafta sonu Altın Küre’de giydiği yılan yeşili elbise, yılana gönderme yapan İtibar’ın (Taylor Versiyonu) geleceği anlamına mı geliyor? Papa Katolik mi?) İzleyicilerin çoğu için, yakın tarihli yalnız kitabını okurken o yorucu duygu yeniden canlandı. Time’ın yılın kişisi kapağı için röportaj, hayal kırıklığı yaratacak kadar sorgulayıcı görünmüyordu ve olayların kendi versiyonunu doğrulama niyetindeydi – yani Kim Kardashian ve Kanye West ile olan kavgasının ardından “iptal edilmişti”, oysa bu aslında bir kavgayla sonuçlandı. kariyerinin en başarılı albümlerinden biri – benlik algısının halkın yorumuyla sürtüştüğü verimli zeminin derinliklerine inmek yerine. Geçtiğimiz yıl Swift’in en sadık fotoğrafları, popun en büyük aykırısının Eras turnesinde sahnede tek başına, payetlerle göz kamaştırarak ayakta durduğunu gösteriyor. Birinci sınıfında müthiş bir rakama ulaşıyor – ancak en anlamlı ödüller, pop fandomunun ve yıldızlığın ele avuca sığmaz zarif bedeninde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir