Tayland’daki tutuklamaların ardından Vladimir Putin’i eleştiren muhalif müzisyenler için korkular | Entler ve Sanat Haberleri

Kampanyacılara ve yetkililere göre, aralarında bir yıldır İngiltere’de yaşayan bir müzisyenin de bulunduğu, Ukrayna’daki savaşı eleştiren muhalif bir rock grubunun üyeleri Tayland’dan Rusya’ya sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Birkaç yetkili Reuters haber ajansına verdiği demeçte, kendi kendini sürgüne gönderen Bi-2 grubunun yedi üyesinin, Tayland’ın tatil adası Phuket’teki bir gösteri sonrasında izinsiz çalıştıkları için tutuklandığını söyledi.

İnsan hakları savunucuları ve dostları, Moskova’ya gönderilmeleri halinde ağır cezalara çarptırılacaklarından korkuyor.

Resim:
Bi-2 üyeleri 2011’de Moskova’da sahnede. Resim: AP/Pavel Golovkin

Tutuklanan sanatçılar arasında, bazı canlı gösteriler için gruba katılan ve savaş başladığında Rusya’dan ayrıldıktan sonra geçen yılın Ocak ayından bu yana küresel yetenek vizesiyle Doğu Sussex’te yaşayan klasik eğitimli piyanist Gleb Kolyadin de yer alıyor.

34 yaşındaki Kolyadin aynı zamanda 2020’den bu yana İngiltere’de yaşayan Marjana Semkina ile birlikte oda progresif rock ikilisi The Morning Band’in yarısı olarak sahne alıyor.

Grup arkadaşının ve diğer müzisyenlerin Rusya’ya geri dönmeleri durumunda sert cezalarla karşılaşacaklarından korkuyor.

Güvenlik üyeleri Bangkok, Tayland'daki Göçmenlik Gözaltı Merkezinin önünde nöbet tutuyor.  Resim: AP/Sakchai Lalit
Resim:
Müzisyenler Bangkok’un göçmen gözaltı merkezinde tutuldu. Resim: AP/Sakchai Lalit

‘Gidebileceğiniz hiçbir yer yok’

Sky News’e “Bunu düşünmemeye çalışıyorum” dedi. “Şu anda gördüğümüz tablo, hükümetin bir noktaya değinmeye çalıştığı yönünde: Eğer açık sözlüyseniz gidebileceğiniz hiçbir yer yoktur.

“Bunlar en sevilen Rus gruplarından biri. Hepimiz onların radyodaki müzikleriyle büyüdük. Bu, artık kimsenin bir şey söylemesine izin verilmediğine dair çok güçlü bir mesaj veriyor.”

Semkina, Tayland hükümetine müzisyenleri Rusya’ya sınır dışı etmemesi çağrısında bulunan çevrimiçi bir imza kampanyası hazırladı.

Kolyadin’le temasa geçemedi ancak oradaki bir organizatör, müzisyenlerin “diğer 80 kişiyle ortak bir hücrede tutulduğunu… açık güneş altında, 35°C’yi aşan sıcaklıklara maruz bırakıldığını” söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Tayland’daki kıdemli araştırmacılarından Sunai Phasuk, müzisyenlerin Rusya’ya gönderilmeleri halinde “büyük olasılıkla sert soruşturmalarla ve diğer ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalacaklarını” söyledi.

Phuket Göçmenlik Bürosu şefi Kriangkrai Ariyaying, Reuters’e müzisyenlerin izin eksikliği iddiası nedeniyle yapılan tutuklamaların ardından Bangkok göçmen gözaltı merkezinde gözaltına alındığını söyledi.

Memur, bunun “genellikle menşe ülkelerine sınır dışı edilmeyle sonuçlandığını ancak (varış yeri konusunda) bazı takdir yetkisinin bulunduğunu” söyledi.

Grup, resmi Facebook sayfasında tüm konserlerinin “yerel yasa ve uygulamalara uygun olarak yapıldığını” ve para cezası ödediklerini söyledi.

Bi-2, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınamasıyla biliniyor; baş şarkıcı Igor Bortnick, internette Başkan Vladimir Putin’i eleştirdikten sonra Rus yetkililer tarafından “yabancı ajan” olarak etiketlendi.

Grup üyelerinden bazılarının İsrail ve Avustralya ile çifte vatandaşlığı var.

Medyayla konuşma yetkileri olmadığı için kimliklerini açıklamayı reddeden yetkililer, Reuters’e müzisyenlerin Rusya’ya dönmenin güvenli olmayacağını düşünmeleri halinde alternatif bir yer arayabileceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir