Tam güneş tutulması: Birleşik Krallık’ta ne görebilirim? Britanyalılar için görülebilecek olanların zamanlaması ve yerleri | İngiltere Haberleri

Pazartesi günü gerçekleşecek tam güneş tutulması, “gezegenimizin en büyük gösterisi” olarak tanımlanan olayla insanların gözlerini kamaştıracak.

Dünya, Güneş ve Ay’ın mükemmel hizalanması 8 Nisan’da görülecek; bu da Kuzey Amerika’daki insanların kıtanın büyük bir kısmını karanlığa sürükleyecek bir tam güneş tutulması yaşayacağı anlamına geliyor.

Ancak Birleşik Krallık’ın bazı bölgelerindeki insanlar da kısmi tutulmayı görebilecek.

Peki onu nerede görebiliriz, neden bu kadar özel ve dikkat etmeniz gereken bir şey var mı? İşte bilmeniz gereken her şey.

İngiltere’de

Kuzey Amerika tam tutulmayı tam olarak izleyecek olsa da, Birleşik Krallık’ın bazı bölgelerindeki insanlar kısmi tutulmayı görebilecek.

Greenwich Kraliyet Gözlemevi’nden kıdemli gökbilimci Dr. Edward Bloomer, Birleşik Krallık’ın ülkenin Batı ve Kuzeyindeki tutulmadan yalnızca “küçük bir pay” alacağını söyledi.

Parçalı tutulmanın başlangıcı saat 19.52’de (BST) olacak ve 20.51’de sona erecek.

Hava koşulları izin verdiği sürece onu görebileceğiniz yer burası:

İçinde Glasgow20:00 (BST) civarında güneşin yaklaşık %12’si gizlenecek.

Edinburg %6’lık bir bulanıklık görebiliyordu.

Liverpool Güneş tam ufuktayken saat 19:57’de yalnızca maksimum %3,1 kapsama alanı görülecektir – başlangıç ​​ve bitiş saatleri 19:55 ve 20:00 olduğundan pencere çok küçüktür.

Belfast Saat 20:10’da maksimum %28,1 kapsama alanıyla daha fazla tutulma yaşanacak – burada insanların onu görebileceği tam pencere 19:55’ten 20:14’e kadar.

Stornoway’de İskoçya 20:13’te maksimum %33,7 kapsama alanı görülecek. Burada saat 19.53’te başlayıp 20.23’te sona erecek.

Londra’da bir şey var mı?

Üzgünüm hayır.

Dr Bloomer şunları söyledi: “Korkarım Güney ve Doğu’nun bu sefer şansı yaver gitti.

“Biraz üzüldüğümüz gözlemevinden hiçbir şey göremeyeceğiz.”

Ancak tam tutulmaya ilişkin canlı yayınımızı Sky News kanalından, Sky News uygulamasından veya YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

NASA ayrıca tutulma yolu boyunca çeşitli bölgelerden teleskop görüntüleri sağlayarak gök olayının canlı akışını sağlayacak.

Bunu NASA’nın resmi YouTube kanalında veya sitesinde izleyebileceksiniz Burada.

İrlanda’da

Birlikte Belfast Ve Derry Kuzey İrlanda’da İrlanda Cumhuriyeti’ndeki insanlar parçalı tutulmayı görme şansına sahip olacak.

En iyi fırsatlar Batı’da olacak. kasabası Bel KefalX’teki Birleşik Krallık Hava Durumu Güncellemelerine göre, İrlanda’nın batı kıyısındaki Mayo İlçesinde, güneşin %44’ünü kaplayan bir tutulma görülebilir.

Hesap da diyor ki Galway Güneşin %35’inden fazlasının örtüleceği tahmin edilen kısmi tutulmayı yakalamak için iyi bir nokta olacak.

İrlanda’nın başkentinde de izlemek mümkün olacak. Dublin. Ancak burada güneşin yalnızca %15’inin örtüleceği düşünülüyor.

ABD, Meksika ve Kanada’da

BİZ, Meksika Ve Kanada tutulmanın tam yolunda olacak, bu da 15 eyalette 31 milyondan fazla insanın ay tarafından gizlenen güneşin büyüleyici manzarasına maruz kalacağı anlamına geliyor.

8 Nisan'da gerçekleşecek tam güneş tutulması, Meksika'nın Pasifik kıyısından girecek, Teksas ve Oklahoma'ya doğru ilerleyecek, Ortabatı, Orta Atlantik ve New England'ı çapraz bir şekilde geçerek Kanada'nın doğusundan Atlantik'e çıkacak.  (AP Fotoğrafı, Dosya)
Resim:
Tam tutulma yolundaki her alanda tam tutulmanın ne kadar süreceğini gösteren bir harita. Resim: AP

Her bölgede süreceği süre, Meksika’daki Zaragoza’da dört buçuk dakikadan biraz daha az bir süre ile Kanada’nın Montreal kentinde yaklaşık bir dakikaya kadar değişiyor.

NASA’ya göre, Kuzey Amerika’da insanların tutulmayı bütünüyle görebileceği ilk yer şura olacak: Meksika Pasifik saat 11.07 PDT civarında kıyıya ulaşacak.

Tutulmanın yolu daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne girecek Teksas ve seyahat etmek Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indiana, Ohio, Pensilvanya, New York, Vermont, New Hampshire, Ve Maine.

Küçük parçalar Tenessee Ve Michigan yol Kanada’ya geçmeden önce de tam tutulmayı deneyimleyecek Güney Ontario, Quebec, New Brunswick, Prens Edward Adası, Ve Breto Burnu. Son görüşü bu bölgede olacak Newfoundland.

İnsanlar tam güneş tutulması sırasında tam olarak ne görüyorlar?

Etkinlikte gökyüzünün sanki şafak veya alacakaranlıkmış gibi kararması ve ışığının ay tarafından engellenmesi nedeniyle güneşin etrafında bir hale oluşması görülecek.

NASA’ya göre, hava açıksa, tutulma yolu üzerindeki insanlar güneşin koronasını veya genellikle güneşin parlak yüzü tarafından gizlenen dış atmosferi görecekler.

NASA, Ay tarafından tamamen engellendiği çok kısa bir an dışında güneşe bakmak güvenli olmadığından, izleyicilerden tutulma sırasında özel göz koruması takmalarını istiyor.

Bir Amerikalı 2017 tutulması sırasında güneşe bakıyor.  Resim: AP
Resim:
Amerikalı bir adam 2017 tutulması sırasında güneşe bakıyor. Resim: AP

Oxford Üniversitesi’nden astrofizik profesörü Chris Lintott, Sky News’e şunları söyledi: “Tam güneş tutulması doğadaki en muhteşem manzaralardan biridir ve galaksinin herhangi bir yerinde çok nadir olabilir.”

“Her seferinde sırtımdan aşağı bir ürperti geliyor” diye ekledi.

Kısmi güneş tutulmalarının, Güneş’in bir kısmı alınmış gibi görünmesine neden olduğu biliniyor, çünkü Ay, Güneş’in tamamını değil, yalnızca bir kısmını kaplıyor.

Aralık 2020'de Arjantin'den görülen kısmi güneş tutulması. Resim: AP
Resim:
Aralık 2020’de Arjantin’den görülen kısmi güneş tutulması. Resim: AP

Bu neden bu kadar özel?

Bu biraz anormal çünkü tam güneş tutulmaları dünyanın herhangi bir yerinde yalnızca 375 yılda bir gerçekleşecek, ancak ABD’nin Illinois eyaletindeki insanlar bunu yedi yıl içinde ikinci kez görecek.

Illinois’deki 21.000 nüfuslu Carbondale şehri, Ağustos 2017’de bir tam güneş tutulması gördü ve oradaki insanların bu kadar kısa bir süre sonra tekrar bir güneş tutulması görmesi inanılmaz derecede nadirdir.

Seyirciler Illinois'deki 2017 tutulmasını izliyor.  Resim: AP
Resim:
Seyirciler Illinois’deki 2017 tutulmasını izliyor. Resim: AP

Eyalete yeni bir takma ad kazandırdı: ‘Amerika’nın tutulma kavşağı’.

Illinois Doğal Kaynaklar Departmanı, “Güney Illinois, Amerika’nın tutulma kavşağı olarak kabul ediliyor çünkü 2017’de bütünlük yolunun merkez çizgisindeydi ve 2024’te tekrar olacak.” dedi.

Sky News'i WhatsApp'ta takip edin
Sky News’i WhatsApp’ta takip edin

Sky News’i takip ederek İngiltere’den ve dünyadan en son haberleri takip edin

Buraya dokunun

Bilim insanları da neden heyecanlı?

Hem profesyonel hem de amatör bilim insanları, Dünya karardıkça deneyler ve gözlemler yapmayı planlıyor.

NASA’nın başkan yardımcısı Pam Melroy, bunun Dünya, ay ve güneş arasındaki etkileşimi incelemek için “tamamen farklı” bir fırsat vereceğini söyledi.

ABD uzay ajansı ve diğerleri, çalışmalarının çoğunu, normalde güneş çok parlak olduğu için görülemeyen, güneşin dış atmosferi olan koronayı gözlemlemeye odaklayacaklar.

Konuklar, 2017 yılında Carbondale'deki Southern Illinois Üniversitesi'ndeki futbol stadyumunda meydana gelen tam tutulmanın ardından güneşin yeniden doğuşunu izliyor. Resim: Reuters
Resim:
Resim: Reuters

Ancak tutulma sırasında koronanın beyaz halesinin gölgenin arkasından fışkırdığı görülebilir. Güneş yüzeyinden yüzlerce kat daha sıcaktır ve güneş rüzgârının kaynağıdır.

Aynı zamanda tam bir muamma. Bilim insanları koronanın bu kadar aşırı sıcaklıklara nasıl ısıtıldığını hâlâ bilmiyor.

NASA’nın bilim adamları, 8 Nisan’da bir dizi deney yapmak üzere 50.000 ft (9,5 mil) yüksekliğe kadar araştırma uçakları göndererek bu konuda daha fazla veri elde etmenin yanı sıra diğer soruların yanıtlarını da almayı umuyorlar.

Gözlemlemeyi umdukları şeylerden bazıları şunlardır:

  • Parçacıklar uzaya fırlatıldığında ne kadar hızlı hareket ediyor?
  • Orta ve alt koronadaki yeni ayrıntıları tanımlamaya çalışmak için hem kızılötesi hem de görünür ışıkta fotoğraf çekmek
  • Koronadan gelen ışığı incelemek için bir spektrometre kullanmak, koronanın sıcaklığı, kimyasal bileşimi ve yaydığı parçacıklar hakkında daha fazla şey öğrenmeyi umuyoruz
  • Güneşin etrafındaki toz halkasını inceliyoruz. Toz, güneş sisteminin oluşumundan kalan kalıntılardır
  • Yakınlarda yörüngede dönen asteroitler aranıyor.

Yüzlerce yurttaş bilim insanının da Pazartesi günkü tutulmaya katılması, kuşların ve diğer yabani hayvanların sessizleşmesi, güneş engellendiğinde sıcaklığın düşmesi ve iletişim üzerindeki etkileri gibi konulara bakması bekleniyor.

ABD’li üniversite öğrencileri atmosferik değişiklikleri izlemek için yüzlerce hava balonunu serbest bırakacak.

Herhangi bir sağlık uyarısı var mı?

Evet. Tutulmayı normal güneş gözlüğüyle izlemeye çalışırsanız gözlerinize kalıcı zarar verebilirsiniz.

Doğrudan ona bakmayı planlıyorsanız, NASA’ya göre güneş gözlüklerinden “binlerce kat daha koyu” olan uygun tutulma gözlüklerine ihtiyacınız var.

Ancak sahte perakendecilerin güneş tutulması zamanı geldiğinde sermayeye çevireceği ve sahte bir çift satın almaya kandırılabileceğiniz için bunların çalıştığından emin olmanız gerekir.

Amerikan Astronomi Topluluğu, gözlüklerinizin güvenli olup olmadığını kontrol etmek için bu üç adımı öneriyor.

1. “Onları iç mekanda giyin ve etrafınıza bakın. Camların arasından çok soluk görünmesi gereken çok parlak ışıklar dışında, onların arasından hiçbir şey görememelisiniz. Ev eşyaları veya ev eşyaları gibi başka bir şey görebiliyorsanız, Duvardaki resimler, gözlüklerin güneş ışığını izlemek için yeterince karanlık değil.”

2. “Gözlükleriniz iç mekan testini geçerse, güneşli bir günde onları dışarı çıkarın, takın ve tekrar etrafınıza bakın. Yine de onların arasından Güneş’in parlak bir yüzeyden yansıması veya bir su birikintisi dışında hiçbir şey görmemelisiniz. , bu da yine çok zayıf görünmelidir.”

3. “Gözlükleriniz de bu testi geçerse, Güneş’e bir saniyeden daha kısa bir süre boyunca bakın. Rahatça parlak, keskin kenarlı, yuvarlak bir disk (Güneş’in görünen “yüzü”) görmelisiniz. Gözlükteki filtre, Güneş beyaz, mavimsi beyaz, sarı veya turuncu görünebilir.”

AAS, gözlüklerinizin tüm bu testleri geçtiğini düşünüyorsanız “muhtemelen güvenli” olduğunu söylüyor.

Birleşik Krallık’ta bir sonraki tam güneş tutulması ne zaman görülecek?

Kısmi bir tutulma 2026’da ülkenin %90’ında izlenecek, ancak Kanal Adaları’nda 2081’e veya Güney Batı’da 2090’a kadar tam tutulma olmayacak.

Birleşik Krallık’ta görülen son tam güneş tutulması 1999’da gerçekleşti ve Cornwall ve Devon’un bazı kısımlarında görüldü. Ne yazık ki, görülmesi gereken diğer alanların çoğunda bulutlar onu görüş alanından kapatıyordu.

Tam güneş tutulmaları genellikle yaklaşık 18 ayda bir meydana gelir, ancak bunu görüp görememeniz dünyanın neresinde olduğunuza ve tabii ki hava durumuna bağlıdır. Kısmi olanlar, aynı uyarılarla birlikte yılda iki ila beş kez gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir