Swiftie çılgınlığına Filipinler’in cevabı olan drag yıldızı Taylor Sheesh ile tanışın | Taylor Swift

SAşıklar dönemi pullu elbise, Korkusuz altın saçaklı elbise, İtibar catsuit gibi kıyafetlere ve ona hayran hayranlardan oluşan bir orduya sahip. Sahnede kasılarak yürürken kalabalıklar bir aşağı bir yukarı zıplıyor, kameralar havada, her kelimeyle birlikte çığlık atıyor.

Ancak bu Taylor Swift değil, Taylor Sheesh, memleketi Filipinler ve ötesinde Swiftie’lerin hayran olduğu bir drag yıldızı haline gelmiş bir çağrı merkezi temsilcisi.

Şöhretin yükselişi geçen yılın sonlarında, uzun süredir Swiftie olan ve Sheesh rolünde performans sergileyen Mac Coronel’in Swift’in müziği için bir dinleme partisine gitmesi ve sürpriz bir gösteri yapmasının istenmesiyle başladı. Set sosyal medyada paylaşıldı ve ilgi arttı. Organizatörlere göre Coronel, Mayıs ayında Manila yakınlarındaki Quezon City’deki bir alışveriş merkezinde Sheesh olarak yeniden performans sergilediğinde, 10.000 kişi izledi.

Hayranların yüksek sesle bağırdığı bu coşkulu performansın klipleri internette yayıldı ve Coronel’in çağrı merkezi işinden süresiz izin almasına ve ülke çapında turneye devam etmesine olanak tanıdı.

Coronel, “Filipinliler harika şarkıcılar, bu yüzden müzik için her zaman zamanımız var” diyor ve performanslar sırasında kalabalığın çılgına döndüğünü ekliyor.

Mac Coronel, namı diğer Taylor Sheesh, Taylor Swift’in kimliğine bürünmeye hazırlanıyor. Fotoğraf: Jam Sta Rosa/AFP/Getty

Filipinler büyük bir Swift hayran kitlesine ev sahipliği yapıyor: Quezon City bir zamanlar Spotify tarafından Swift’in evi olarak listelenmişti. Swift dinleyicilerinin en büyük beşinci sayısı küresel şehirler sıralamasında. Coronel, “Sanırım tüm Filipinliler onun şarkılarıyla bağ kurabilir, özellikle de aşık olduklarında” diyor.

Swift, bu yılın başlarında Eras turnesinin tarihlerini açıkladığında birçok kişi Filipinler’in programına dahil edilmemesinden dolayı dehşete düşmüştü; Coronel ve diğerleri bunu altyapı eksikliğinden sorumlu tutuyor. Bazı Filipinli hayranlar, eğer masrafları karşılayabilirlerse, Swift’in ziyaret ettiği tek Asya ülkesi olan Singapur veya Japonya’ya bilet bulmak için çaresizce saatler harcadılar.

Coronel, bunu yapamayanların da drag gösterilerini izleyebileceklerini ve böylece tamamen kaçırmamalarını umuyor. Coronel, “Turunun en az %90’ını Filipinler’de deneyimlemelerini istiyoruz” diyor.

‘Her zaman avazları çıktığı kadar bağırıyorlar’

Coronel lisede Swift’in şarkılarına aşık oldu. 15 yaşındayken lise aşkıyla boğuşurken gençlerin kalp kırıklığını anlatan Fifteen adlı şarkıyı duyduğunu hatırlıyor.

“Sanırım o şarkıyla o kadar çok bağlantı kurdum ki. Bu yüzden onu dinlemeye devam ettim.”

Coronel o zamandan beri müziğini takip ediyor, videolarını durmadan izliyor ve “tüm tavırlarını, hareketlerini, şarkılarını ve koreografisini ezberliyor”. Eras turu başladığında TikTok’a akın eden hayran görüntülerini takip ederek onun kıyafetlerini ve rutinlerini gözlemledi. Sheesh sahnede aynı saç hareketleri ve el hareketleriyle Amerikan yıldızına çok benziyor.

28 yaşındaki Coronel, Manila’da büyüdü; babası araba elektrikçisi, annesi ise ev hanımıydı. Çocukken eşcinsel olduğunu fark ettiğini ve bunun ailesinin kabul edemeyeceği bir durum olduğunu söylüyor ve kendisinin utangaç olduğunu ve ilgi odağı olmaktan hoşlanmayan biri olduğunu ekliyor.

Taylor Sheesh, Swift'in sahne tavırlarını inceledi ve mükemmelleştirdi.
Taylor Sheesh, Swift’in sahne tavırlarını inceledi ve mükemmelleştirdi. Fotoğraf: Kraliyet Estetiği

Bugün akrabaları onu Taylor Sheesh rolündeki başarısından dolayı tebrik etti ancak kendisi, Filipinler’de LGBTQ+ topluluğunun kabul görme konusunda hala bir eksiklik olduğunu söylüyor. “Ayrımcılığın ve zorbalığın azaltılmasına yönelik bir ilerleme yok.”

Sırasında bazı anketler Filipinler’i Asya’daki en LGBTQ+ dostu ülkelerden biri olarak sıralayan Katolik çoğunluğa sahip ülke, eşcinsel evliliği yasal olarak tanımıyor. Bir kişinin cinsel yönelimi veya cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığı suç sayacak bir yasa tasarısını geçirme girişimleri de defalarca başarısızlıkla sonuçlandı.

Coronel, kadınlar ve LGBTQ+ topluluğu arasında popüler olan performanslarının tutumların değişmesine katkıda bulunabileceğini söylüyor. “Ne zaman bir gösteri yapsak, bazı konuklar ve organizatörler en azından ne yaptığımız ve izleyicilerin nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi oluyor” diyor.

Taylor Sheesh’in yükselişi, Swift’in Eras turuyla rekorlar kırdığı bir döneme denk geliyor, ama aynı zamanda, kısmen ilk sezonuna başlayan RuPaul’s Drag Race’in ülke edisyonuna bağlı olarak drag kültürünün Filipinler’de çok daha ana akım haline geldiği bir zamanda geliyor. geçen sene.

Taylor Sheesh Manila'da konser verirken binlerce inatçı Taylor Swift hayranı çığlıklarla coştu.
Taylor Sheesh’in Manila’daki performansı sırasında binlerce Taylor Swift hayranı çığlıklarla dolup taştı. Fotoğraf: Jam Sta Rosa/AFP/Getty

Coronel, Filipinler’deki drag camiasını özel olarak tanımlıyor ve yarışmaların dostane olduğunu ekliyor. “Birbirimize destek oluyoruz, kostüm ve para konusunda birbirimize yardımcı oluyoruz.

Coronel, “Buraya sürüklemek, kendimi nasıl ifade etmem, nasıl profesyonel olacağım konusunda bana çok yardımcı oldu… aynı zamanda bana nezaketi, saygıyı ve sevgiyi teşvik etmeyi hatırlatıyor” diyor.

Hayranların tepkileri de Coronel’in büyük kalabalığa performans sergilemenin getirdiği kaygının üstesinden gelmesine olanak sağladı. “Ne zaman bir dinleme partisi yapsak, ciğerlerinin sonuna kadar bağırıyorlar. Parti geç başlasa bile erken geliyorlar. Taylor’a çok takıntılılar ve onun şarkıları konusunda da çok tutkulular.”

Performansların “nüfuz ya da şöhret için değil, müziğini kutlamak için” olduğunu söyleyen Coronel, son olarak şunu ekliyor: “Ayrıca Taylor’a burayı, Filipinler’i ziyaret edip edemeyeceğini de soruyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir