‘Süper domuzların’ ABD eyaletlerini işgal edebileceğinden korkuluyor – ve onları yok etmek kolay değil | Sıradışı Haberler

ABD’deki uzmanlar, yok edilmesi zor olan sayıları giderek artan “süper domuzların” kuzey eyaletlerini işgal etmesinden korkuyor.

Avrasya domuzunun hayatta kalma becerilerini evcil domuzun büyüklüğü ve doğurganlığıyla birleştiren bir melez olarak Kanada“Süper domuz”, “ekolojik tren kazası” olarak tanımlanıyor.

Kanada’nın konuyla ilgili otoritelerinden biri olan Profesör Ryan Brook, domuzların hastalık yayma, mahsulleri ve yaban hayatını yok etme kapasitesiyle “gezegendeki en istilacı hayvan” olduklarını ekledi.

Profesör Brook, “Eğer henüz geçmedilerse, domuzlar sınırı geçmeye başladığında kimse şaşırmamalı” dedi.

“Soru şu: Bu konuda ne yapılacak?”

Minnesota, Kuzey Dakota ve Montana gibi kuzey eyaletleri işgali durdurmak için adımlar atıyor ancak giderek artan nüfusu kontrol etmek kolay değil.

Domuzlar akıllı ve tüylüdür, bu da onlara Kanada kışlarında hayatta kalma avantajı sağlar ve son derece hızlı ürerler.

Bir dişi domuz, bir yavruda altı domuz yavrusu doğurabilir ve yılda iki yavru yetiştirebilir; bu, yetkililer her yıl nüfusun %65’ini ortadan kaldırmayı başarsa bile, domuzların yine de büyüyeceği anlamına gelir.

Profesör Brook’a göre avcılık, sorunu daha da kötüleştirebilir; avcıların başarı oranı yalnızca %2-3 civarındadır.

Resim:
Domuzlar gezegendeki en istilacı hayvan olarak tanımlanıyor. Resim: AP aracılığıyla St. Louis Gönderim Sonrası

Bazı eyaletlerde avlanma domuzları daha temkinli ve gececi hale getirdiği için avlanmayı da yasakladı, bu da onların izini sürmeyi zorlaştırıyor.

Bunun yerine, “BoarBuster” adı verilen yer tuzakları veya helikopterlerden atılan ağ silahları değerlendiriliyor.

Bazı eyaletler aynı zamanda kitle kaynaklı “Domuzlarda Squeal” izleme programlarını benimserken, bilim adamları sodyum nitrit gibi zehirler üzerinde çalıştılar., ancak diğer türlere zarar verme riskiyle karşı karşıyadırlar.

Profesör Brook, “İleriye giden tek yol, gerçekten agresif olmanız ve alet kutusundaki tüm araçları kullanmanız gerektiğidir” dedi.

Devamını oku:
Avrupa’nın yaban domuzları neden radyoaktif?
Araştırma, domuz popülasyonunun artması nedeniyle insan hastalıkları riskinin olduğunu gösteriyor

Domuzların ABD’de, çoğunlukla da güney eyaletlerinde her yıl mahsullere verdiği zarar 2,5 milyar dolara (1,98 milyar £) mal oluyor.

Ayrıca zaman zaman insanlara saldırdıkları da bilinmektedir. Teksas’ta 2019’da bir kadın öldürüldü.

Hayvanlar Kuzey Amerika’ya özgü değil, yüzyıllardır orada dolaşıyor.

Kanada’daki sorunlar, çiftçilerin yaban domuzu yetiştirmeye teşvik edildiği 1980’li yıllara, 2001’de pazarın çökmesine ve hayal kırıklığına uğramış bazı çiftçilerin hayvanları serbest bırakmasına kadar uzanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir