Sunak, Yunanistan Başbakanı’nı Parthenon mermerleri konusunda ‘görkemli davranmakla’ suçladı | Parthenon mermerleri

Rishi Sunak, Kyriakos Mitsotakis’i Parthenon heykelleri konusunda “tribün almak” için Londra’ya yaptığı son ziyareti kullanmakla suçlayarak Yunan mevkidaşı ile diplomatik çekişmesini yoğunlaştırdı.

Başbakan Çarşamba günü milletvekillerine, Salı günü Londra’da Mitsotakis ile yapılması planlanan toplantıyı iptal ettiğini çünkü Yunanistan başbakanının geziyi heykellerin geri dönüşünü savunmak için bir fırsat olarak kullanmama sözünden döndüğünü söyledi.

Bu hafta başında yaşanan tartışmanın ardından kamuoyuna yaptığı ilk açıklamada Sunak, Mitsotakis’i açıkça eleştirdi ve şunları söyledi: “Elbette, yasa dışı göçle mücadele veya güvenliğimizi güçlendirmek gibi önemli önemli konuları müttefiklerimizle tartışmaktan her zaman memnuniyet duyarız.

“Ancak toplantının amacının geleceğin önemli konularını tartışmak değil, geçmişin konularını yeniden ele almak ve yeniden tartışmak olduğu açıkken, bu uygunsuzdu.”

Çarşamba sabahı konuşan Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, İngiltere’yi heykellere yönelik muamelesinde “barbarlık” göstermekle suçladı. Skai radyosuna verdiği demeçte, “Yunanistan British Museum ile görüşmeye devam ediyor… ancak heykeller hırsızlığın ürünü” dedi.

“Hırsızlık ürünü olarak bugün British Museum’dalar. Yunanistan, heykellerin yalnızca Elgin döneminde değil, aynı zamanda da maruz kaldığı barbarlığa odaklanarak iddiasını yoğunlaştırıyor. (Londra’da) sergilendiği yıllarda,” diye ekledi ve British Museum’un yönetimi altındayken sanat eserlerinin hasar görmesine neden olan bir dizi olaya atıfta bulundu. Bunların arasında 1930’larda mermerlerin patinasını temizlemeye yönelik kötü şöhretli girişim de vardı.

Downing Street Salı günü yaptığı açıklamada, Mitsotakis’in ziyaretini MÖ 5. yüzyılda yapılan ve 19. yüzyılın başlarında İngilizlerin isteği üzerine Atina’dan kaldırılan heykeller konusunu vurgulamak için kullanması nedeniyle toplantının iptal edilmesi kararının alındığını söyledi. büyükelçi Lord Elgin.

Yunanistan uzun süredir onların geri dönüşü için çağrıda bulunuyor ve amacını ilerletmek için düzenli olarak İngiltere’ye ziyaretler gerçekleştiriyor.

Ancak Downing Street bu hafta yaptığı açıklamada, yetkililerin Yunanistan’dan Mitsotakis’in bu hafta Londra’ya yaptığı ve Keir Starmer ile de görüştüğü ziyareti sırasında bunu yapmayacağına dair bir anlaşma yaptığını söyledi.

10 numara, Mitsotakis’in Pazar günü BBC’ye verdiği röportajda heykellerin yeniden yerleştirilmesini Mona Lisa’nın ikiye bölünmesine benzeterek bu anlaşmayı bozduğuna inanıyor.

Starmer, Çarşamba günü başbakanın soruları sırasında Sunak’ı eleştirerek onu “merkezini kaybetmekle” suçladı.

İşçi Partisi lideri şunları söyledi: “Yunanistan başbakanı, bir NATO üyesi, ekonomik bir müttefikimiz ve yasadışı göçle mücadelede en önemli ortaklarımızdan biri olan kendisiyle görüşmek için Londra’ya geldi. Ancak bu toplantıyı ciddi konuları tartışmak için kullanmak yerine onu küçük düşürmeye çalıştı ve son dakikada iptal etti.”

Sunak, hem Starmer’ı hem de Miçotakis’i eleştirerek yanıt verdi ve şunları söyledi: “Bu ülkeye o konuyla ilgili spesifik taahhütler ve spesifik güvenceler verilip sonra bozulunca… Bu ona (Starmer) yabancı gelebilir ama benim görüşüm, insanlar söz verdiklerinde söz verirler. onları saklamalı.”

İçerideki iyi konumdaki Yunan kişiler, “taahhütlerin” yapıldığı yönündeki öneriyi “saçma” olarak tanımladılar ve Mitsotakis’in sadece kalbine bu kadar yakın bir konu hakkında ağzının kapalı olmasını reddetmekle kalmayıp, Downing Street’in görüşmelerden günler önce haberdar olduğunu da söylediler. Gazze, Ukrayna, göç ve iklim acil durumunun yanı sıra konuyu da içeren gündem.

Siyasi tartışmaya rağmen İşçi Partisi ve Muhafazakarlar heykellerin iadesi konusunda benzer politikalara sahip. Her iki taraf da kanunun kalıcı geri dönüşlerini yasakladığını kabul ediyor ve mevzuatta değişiklik yapma gibi bir planlarının olmadığını söylüyor.

Ancak İşçi Partisi yetkilileri, British Museum’un başkanı George Osborne’un savunduğu türde bir kredi anlaşmasını tamamlayabilmesi halinde partinin onun önünde durmayacağını söyledi.

Starmer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, tartışmanın başbakanın beceriksizliğinin bir başka örneği olduğunu söyledi. Starmer şunları söyledi: “Midas dokunuşunun tersi olan bir adama dönüştüğü açıkça görülürken, bir anda Yunan kültürüne bu kadar yoğun bir ilgi duyması ironik.”

İşçi Partisi lideri, James Cleverly’nin parlamentodaki kötü diliyle ilgili son tartışmalara atıfta bulunarak şunu ekledi: “Dokunduğu her şey… belki içişleri bakanı bana burada yardım edebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir