Sunak, vergi beyannamelerine göre geçen yıl yarım milyon lira vergi ödedi | Siyaset Haberleri

Rishi Sunak, geçen yıl İngiltere’de 500.000 £’dan fazla vergi ödediğini ve toplam gelirinin 2,2 milyon £’a yükseldiğini gösteren kişisel vergi beyanını yayınladı.

Başbakan’ın mali işlerine ilişkin özet, parlamentonun tatilde olması nedeniyle Cuma günü öğleden sonra yayınlandı.

Politika Canlı: Sir Rod Stewart, İşçi Partisi’nin iktidarda ‘çatlamayı hak ettiğini’ söyledi

Belge, 2022-23 mali yılında 508.308 £ tutarında vergi faturası ödediğini gösteriyor; bu, bir önceki yılda ödediğinden yaklaşık 75.000 £ daha fazla.

Bay Sunak, sermaye kazançlarından (2021/22’de 1,6 milyon £’dan) yaklaşık 1,8 milyon £ ve diğer faiz ve temettülerden 293.407 £ kazandı.

Resim:
Rishi Sunak’ın vergi beyannamesi

Özete göre, yatırım gelirlerinin ve sermaye kazançlarının tamamı kör tröst olarak listelenen ABD merkezli bir yatırım fonundan geldi.

Ayrıca milletvekili ve başbakanlık görevlerinden de 139.477 £ kazandı.

Number 10, tam bir vergi beyannamesi yerine, Bay Sunak’ın Birleşik Krallık’taki vergiye tabi gelirinin, sermaye kazançlarının ve HM Revenue & Customs’a bildirildiği üzere geçen vergi yılında ödenen verginin “bir özetini” yayınladı. Muhasebe servisi Evelyn Partners tarafından hazırlanmıştır.

2021/22 yılı vergi işlerinin özeti ayrıca geçen Mart ayında yayımlandıbaşbakanın o yıl 432.493 £ vergi ödediğini gösteriyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve eşi Akshata Murty, Britanya Muhafazakar Partisi'nin Manchester, Britanya'da düzenlenen yıllık konferansında sahnede insanları selamlıyor, 4 Ekim 2023. REUTERS/Hannah McKay
Resim:
Rishi Sunak ve eşinin toplam servetinin yaklaşık 529 milyon £ olduğu tahmin ediliyor. Resim: Reuters

Son belge, Muhafazakar Parti liderinin toplam gelirinin önceki yıla göre %13 artarak yaklaşık 2 milyon £’dan 2,2 milyon £’a yükseldiğini gösteriyor.

Yıllık gelirinin yaklaşık %23’ü tutarında bir genel vergi ödedi çünkü kazançlarının çoğu, gelirden daha düşük bir oranda vergilendirilen sermaye kazançları şeklindeydi.

Sayın Sunak, 2016 yılında Tory hükümeti tarafından en yüksek sermaye kazancı vergisi oranının %28’den %20’ye düşürülmesini sesli olarak destekledi.

Sermaye kazancı vergisi, varlıklarınızın (sahip olduğunuz şeylerin) değerinden elde edilen kazançlara uygulanan bir vergidir. Gelir vergisinin en yüksek oranı olan %45’e kıyasla en yüksek oran %28’dir.

Başbakan neden vergi beyannamelerini yayınladı?

Bay Sunak ilk olarak vergi beyannamelerini Muhafazakar Parti’nin lideri olmak için yürüttüğü başarısız kampanya sırasında yayınlayacağını söyledi. Liz Kafes 2022 yazında.

Başbakan’ın parlamentodaki en zengin milletvekillerinden biri olduğu düşünülüyor ve kişisel serveti uzun süredir muhalifler tarafından “bağlantısız” olduğu gerekçesiyle kendisine saldırmak için kullanılıyor.

Devamını oku:
Sunak, Ruanda planı konusunda Piers Morgan’la ‘ahlaksızca iddiaya’ girmekle suçlandı
Rishi Sunak’ın karısı Akshata Murty kimdir ve ailesi neden bu kadar zengindir?

Bay Sunak ve Hintli bilişim devi Infosys’in milyarder kurucu ortağının kızı olan eşi Akshata Murty’nin, 2023 Sunday Times Zenginler Listesi’ne göre yaklaşık 529 milyon £ olduğu tahmin edilen toplam servetleri var.

Bayan Murty’nin ortaya çıkmasından sonra, maliye konusundaki baskı Bay Sunak’ın şansölyesiyken üzerinde birikmeye başladı. dom dışı statüsü vardı – yani uluslararası geliri üzerinden Birleşik Krallık vergisi ödemek zorunda değildi.

Ciddi bir tepkinin ardından Bayan Murthy, bu konunun “kocasının dikkatini dağıtmasını” önlemek için dünya çapındaki tüm serveti üzerinden İngiltere’ye vergi ödeyeceğini duyurdu.

Ancak başbakanın vergi ayrıntılarını açıklaması yönündeki çağrılar, tartışmalar sonrasında daha da yükseldi. Nedim Zahawi, kimdi Muhafazakar Parti genel başkanı olarak görevden alındı Ocak 2023 Milyonlarca liralık vergiyi açıklamayı başaramadığı için.

Eski bir yatırım bankacısı ve riskten korunma fonu yöneticisi olan Bay Sunak, büyük servetini eleştirenlere, “sahip olduğum her şey için gerçekten çok çalıştığını” ve bunu “siyasi karalama” olarak kullananların bu konuda hırslı olmadıklarını söyleyerek karşılık verdi. ülke.

Vergi özeti de yayınlanan Şansölye Jeremy Hunt, 2022/2023’te toplam 117.418 £ İngiltere vergisi ödedi.

Vergi öncesi toplam geliri 416.605 £ idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir