Suella Braverman, istifa etmesi yönündeki baskı devam ederken aşırı sağcı protestocuları cesaretlendirmekle suçlandı | Siyaset Haberleri

Suella Braverman, Ateşkes Günü’nde Londra’da polisle çatışan aşırı sağcı protestocuları cesaretlendirmekle suçlanıyor.

Bu, Cumartesi günü Londra’nın merkezinde yapılması planlanan “nefret yürüyüşleri” ve Filistin yanlısı gösteriler de dahil olmak üzere Filistin yanlısı gösterileri markalaştıran içişleri bakanının görevden alınması çağrılarının ardından geldi. Polisi ‘çifte standart’la suçladı protestoları nasıl ele aldıkları.

Cumartesi günü, 82 kişi tutuklandı Londra’nın merkezindeki Pimlico’da. Büyükşehir Polisi başkentteki Filistin yanlısı ana yürüyüşe ulaşmaya çalışan büyük bir karşıt protestocu grubunun parçası olduklarını söyledi.

Canlı takip edin: Yüzbinlerce kişi Filistin yanlısı yürüyüş için toplandı

Saldırı silahı bulundurmak, arbede ve uyuşturucu bulundurmak gibi suçlardan 10 kişi daha tutuklandı.

Bazı şiddet sahneleri ortaya çıkarken, çok sayıda üst düzey siyasi figür içişleri bakanını suçlayarak onun istifası yönündeki çağrıları tazeledi.

İskoçya Birinci Bakanı Humza Yusuf aşırı sağın “cesaretlendiğini” söyledi Bayan Braverman X’teki bir gönderide.

Şöyle yazdı: “Aşırı sağ, İçişleri Bakanı tarafından cesaretlendirildi. Haftasını bölünme ateşini körükleyerek geçirdi. Şimdi Ateşkes Günü’nde polise saldırıyorlar.

İçişleri Bakanı, Ateşkes Günü'nde Filistin yanlısı yürüyüşlerin yasaklanmasını değerlendirecek
Resim:
Suella Braverman istifa baskısıyla karşı karşıya

“İçişleri bakanının konumu savunulamaz. İstifa etmeli.”

Metropolitan Polisi, St George bayrakları taşıyan büyük bir kalabalığın yürüdüğü ve “Ben ölene kadar İngiltere” gibi sloganlar attığı Embankment boyunca direnişle karşılaştı.

İngiliz Savunma Ligi’nin kurucusu Tommy Robinson da taksiye binip uzaklaşmadan önce bir grup taraftarı sokaklarda gezdirdi.

Bugün ortaya çıkanlar Braverman’ın içişleri bakanı olarak konumunu etkileyebilir

Whitehall’da çirkin sahneler yaşanıyor. Karşıt protestocular Londra’ya doğru ilerlerken çatışmalar çıktı, düzinelerce kişi tutuklandı ve şimdiden içişleri bakanının dili suçlanıyor.

SNP lideri Humza Yousaf, X’te şunları paylaştı: “Aşırı sağ, içişleri bakanı tarafından cesaretlendirildi”, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, düzensizliğin “kendi sözlerinin doğrudan bir sonucu” olduğunu söyledi.

Bunlar içişleri bakanını eleştirmekten çekinen insanlar değil, ancak diğerleri Suella Braverman’ın dili ile Whitehall’dan çıkan görüntüler arasında bağlantı kuracaklardır.

Geçtiğimiz hafta, üst düzey kabine bakanları, Filistin yanlısı protestoları defalarca “nefret yürüyüşleri” olarak nitelendirmesi ve Met Polisini favori oynamakla suçlaması üzerine içişleri bakanından uzaklaştı.

Şansölye, sözlerinin “kullanacağım kelimeler olmadığını” söyledi.

Gerçek şu ki, bu yorumları yapmasaydı ne olurdu bilmek mümkün değil.

Sağcı gruplar önceki haftalarda Whitehall’daydı, arbede çıktı ve polis yaralandı. Ateşkes gününde önemli karşı protestoların olması her zaman muhtemeldi.

Ancak Suella Braverman’ın sözleri durumu kesinlikle sakinleştirmiş gibi görünmüyor.

Dün gece. İçişleri Bakanı daha uzlaşmacı bir tavır takındı, ona yakın bir kaynak onun Met Polisi komiseri ile görüştüğünü doğruladı ve “polise tam desteğini” vurguladı.

Ancak önümüzdeki saatlerde daha yaygın sorunların siyasi bağlamda görülmesi gerekiyor: 10 Numara, içişleri bakanının izinleri olmadan bir makale yayınlamasından memnun değil, işi belirsizliğini koruyor.

Bugün ortaya çıkanlar, Suella Braverman’ın önümüzdeki hafta bu saatlerde hala içişleri bakanı olup olmayacağını etkileyebilir.

Protestocular Çin Mahallesi’nde polisle çatıştı.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han düzensizlik sahnelerinin “içişleri bakanının sözlerinin doğrudan sonucu” olduğunu söyledi ve bunun sonucunda polisin işinin çok daha zorlaştığını ekledi.

Gölge içişleri bakanı Yvette Cooper ise gerilimi körüklediği için Bayan Braverman’a sertçe vurarak “sakinlik” çağrısında bulundu.

Sosyal medyada “Herkes sözlerinin ve eylemlerinin etkisi üzerinde düşünmeli. Bu hafta sonu insanları bölmek ve alevlendirmek değil, bir araya getirmek hepimizin sorumluluğundadır” dedi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Binlerce kişi Filistin yanlısı yürüyüşte toplandı

Devamını oku:
Sadiq Khan’ın Deepfake sesi suç değil
Sızan mesajlar Muhafazakar milletvekilleri arasındaki iç savaşın boyutunu ortaya koyuyor
Suella Braverman’ın uzun tartışma listesi

Bayan Braverman, Ateşkes Günü arifesinde Metropolitan Polis Komiseri Sir Mark Rowley ile yaptığı toplantıda polise “tam destek” verdiğini ileri sürdü.

‘Sorumlu Rishi Sunak’

Cuma günü Rishi Sunak, bazı bakanların bazı kişilerin evsiz olduğunu iddia etmesinden sonra ondan uzaklaşmasına rağmen içişleri bakanına “tam güvenini” korudu. “yaşam tarzı seçimi”.

Gelen çağrılara karşı çıktı İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar Bayan Braverman’ı görevden alacakancak bakanlık değişikliğinin içişleri bakanının taşınmasına yol açabileceğine dair spekülasyonlar var.

Ailesi Gazze’de olan Liberal Demokrat milletvekili Layla Moran, aşırı sağcı grupların yol açtığı sorunların sorumluluğunun Bay Sunak’ta olduğunu söyledi.

Filistin yanlısı protestocular Londra'nın merkezinde yürüdü
Resim:
Filistin yanlısı protestocular Londra’nın merkezinde yürüdü

Cumartesi günü şöyle yazdı: “Londra’nın merkezindeki polis aşırı sağı kontrol altına almaya çalışırken ve herkes Suella Braverman’ı suçlamaya başlarken, kimin ona sadece işi vermekle kalmayıp onu görevden almamayı da seçtiğini unutmayın.”

“Bugün olanlardan Rishi Sunak sorumludur”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir