Steve Coogan, The Lost King filminde canlandırılan adam tarafından dava ediliyor | İngiltere Haberleri

Steve Coogan, bir üniversite yetkilisi tarafından, Richard III’ün kalıntılarının keşfiyle ilgili bir filmde nasıl canlandırıldığı konusunda iftira suçundan dava ediliyor.

Leicester Üniversitesi’nin eski kayıt memuru yardımcısı Richard Taylor, aleyhine yasal işlem başlatıyor Coogan 2022 yapımı The Lost King filmindeki canlandırmasının “aldatıcı” ve “gelincik benzeri” olduğunu iddia etmesi üzerine.

Coogan, Plantagenet kralının kayıp kalıntılarının, ölümünden 500 yıl sonra, 2012 yılında Leicester otoparkında nasıl bulunduğunun hikayesini anlatan filmi yazdı ve yönetti. Bay Taylor’ın beyazperdedeki karakterini İngiliz aktör Lee Ingleby canlandırdı.

Film, Kral III. Richard’ın kalıntılarını bulma çabalarında akademik düzene karşı çıkan amatör tarihçi Sally Hawkins’in canlandırdığı Philippa Langley’i konu alıyor.

Dava aynı zamanda Coogan’ın yapım şirketi Baby Cow ve Pathe Productions’a da karşı.

Perşembe günü Coogan’ın katılmadığı duruşmada William Bennett KC, müvekkili Bay Taylor’ın Bayan Langley’e karşı “küçümser, kibirli ve kadın düşmanı” olarak sunulduğunu söyledi.

Resim:
Mark Addy, Sally Hawkins, Harry Lloyd ve Steve Coogan, Kayıp Kral’ın 2022’deki galasında. Fotoğraf: Vianney Le Caer/Invision/AP

Avukat yazılı beyanlarında şunları söyledi: “İlgili bağlam, film boyunca devam eden ‘iyiye karşı kötü’ anlatısıdır.

“Bayan Langley, muhalefete karşı mücadele eden cesur, mazlum bir kadın kahraman, davacı ise kibirli bir kötü adam olarak tasvir ediliyor.

“İnsanların onun rolünü bilmemesini sağlamak için adımlar atmakla kalmıyor, kendisi ve üniversite için haklı olarak ona ait olan övgüyü de alıyor.”

Bay Bennett, Londra’daki Yüksek Mahkeme’ye, şu anda Loughborough Üniversitesi’nde baş işletme sorumlusu olan Bay Taylor’ın aynı zamanda “aldatıcı, gelincik benzeri bir kişi” ve “uygun bir fasulye tezgahı” olarak gösterildiğini söyledi.

Avukat daha sonra Bay Taylor’ın Richard III’ün sakatlığıyla “alay eden” ve “fiziksel deformiteyi kötülük veya ahlaki başarısızlıklarla ilişkilendiren” biri olarak tasvir edildiğini söyledi.

Bay Bennett şöyle devam etti: “Söylenen ve yapılan her şeyin önemli olduğu, basit, olay örgüsüne dayalı bir film.”

Coogan ve iki yapım şirketi iftira iddiasını savunuyor.

Devamını oku:
Steve Coogan ‘cesur’ Prens Harry’yi övdü
Coogan, Jimmy Savile karakterini canlandırmasının istismarın önlenmesine yardımcı olacağını umuyor

Alan Partridge yıldızı ve şirketleri adına Andrew Caldecott KC, yazılı başvurularında şunları söyledi: “Bu uzun metrajlı bir film, belgesel değil.

“Sıradan makul bir izleyici için filmin bir belgesel olmadığı, olayların dramatize edilmesi olduğu açıktır.

“Gerçek olaylara dayanan kurmaca film kavramı yeni değil.”

Bay Caldecott, filmin “gerçek bir hikayeye dayandığını” belirttiğini belirterek şunları ekledi: “Bu, tam olarak kelimelerin harfi harfine bir tasviri değil… ve Bayan Langley’in algısını öne sürdüğü şeklinde anlaşılacaktır.”

Avukat, Taylor’ın cinsiyetçi ya da kadın düşmanı olduğunun gösterildiğini reddetti ve “endişesinin cinsiyeti değil, Bayan Langley’in amatör statüsü ve tarihsel uzmanlık eksikliği ile ilgili olduğunu” ekledi.

Şöyle devam etti: “Film, Bay Taylor’ı ve üniversiteyi, Bayan Langley’i kazıda ve cesedin bulunmasından sonra kenara ittiği ve ona yeterli krediyi vermediği için açıkça güçlü bir şekilde eleştirse de, onun açık amacı, bu keşfi üniversitenin ilerlemesini ilerletmek için kullanmaktır. ticari çıkarlar.

“Hiçbir makul izleyici onun amacının cinsiyetçilik veya kadın düşmanı olduğu sonucuna varamaz.”

Bay Caldecott ayrıca, Bay Taylor’ın Richard III’ün sakatlığıyla alay eden biri olarak gösterilmediğini ve “kesinlikle genel olarak engelli insanlarla alay etmediğini” söyledi.

Hakim Jaron Lewis, ileriki bir tarihte iddianın ön konuları hakkında karar verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir