Starbucks, etik kaynak kullanımının çığırtkanlığını yaparken çiftliklerden gelen kahveyi suistimal ederek kullandığı iddiasıyla dava açtı | ABD Haberleri

Starbucks, ürünlerinin ne kadar etik kaynaklardan elde edildiğine ilişkin sahte reklam yaptığı iddiasıyla ABD’de dava ediliyor.

Dava, şirketin “%100 etik kaynak kullanımına” bağlı olduğunu söylemesine rağmen, insan hakları ve iş gücü ihlallerinin olduğu çiftliklerden kahve ve çay aldığı suçlamalarına odaklanıyor.

Washington DC’de mahkemeye açılan dava, ABD’li tüketiciler adına Guatemala, Kenya ve Brezilya’daki çiftliklerde suiistimal iddialarına ilişkin raporlara atıfta bulunan Ulusal Tüketiciler Birliği tarafından açılıyor.

Savunuculuk grubu, iddia edilen ihlallere rağmen dünyanın en büyük kahve dükkanı zincirinin bu tedarikçilerden alışveriş yapmaya devam ettiğini iddia ediyor.

Ligin genel müdürü Sally Greenberg şunları söyledi: “Her paket kahve ve kutu K-cup’ta Starbucks Starbucks, %100 etik kaynak kullanımına olan bağlılığının müjdesini veriyor.

“Fakat Starbucks’ın tedarik zincirinde ciddi insan hakları ve işçi ihlallerinin olduğu oldukça açık.”

Kendisi, davanın Starbucks’ın, tedarik zincirindeki işgücü uygulamalarının standardını yükseltmediği sürece, reklamlarında “%100 etik kahve tedarikine bağlı” olduğu yönünde iddialarda bulunmasını engellemeye çalıştığını söyledi.

Son yıllarda Brezilya’daki yetkililer, kötü niyetli ve güvenli olmayan uygulamalar iddiasıyla rapor edilen birçok Starbucks tedarikçisine kısıtlama getirdi.

Reporter Brasil haber kuruluşuna göre, bu suçlamalar arasında çiftliklerin hasat ekipmanı masraflarını işçilerin maaşlarından alması, temiz içme suyu, kişisel koruyucu ekipman ve tuvalet sağlamaması ve reşit olmayan kişileri çalıştırması yer alıyor.

Raporda, 2022’de, kahve kavurma şirketi Starbucks’ın sertifika mührünü bir ay önce alan bir adamın işlettiği bir kahve çiftliğinde, müfettişler tarafından, aralarında 18 yaş altı üç kişinin de bulunduğu 17 işçinin “modern kölelikten” kurtarıldığı belirtildi.

Resim:
New York’ta bir Starbucks kahve dükkanı. Dosya resmi

Devamını oku:
Starbucks zeytinyağlı kahveyi piyasaya sürüyor
ABD’de Starbucks’ın vanilyalı Frappuccino içecekleri geri çağrıldı
Starbucks patronları çeşitlilik baskısı nedeniyle düşünce kuruluşu tarafından dava edildi

Birçok şirket gibi Starbucks da çay ve kakao tedarik zincirlerinin bütünlüğünü sağlamak için üçüncü taraf sertifika programları kullanıyor.

Şirket, 30’dan fazla ülkede kahve tedarikini denetlemek amacıyla 2004 yılında Kahve ve Çiftçi Sermayesi (CAFE) Uygulamaları adı verilen kendi tedarik standartlarını başlattı.

Doğrulama programı, Starbucks kahve tedarikçilerini 200’den fazla çevre, işçilik ve kalite standardına tabi tutuyor. Bunları karşılayamayan çiftliklerin, düzeltici eylem onaylanana kadar şirkete malzeme tedarik etmesi yasaklanabilir.

Ancak Sky’ın ABD’deki ortak ağı NBC News’in haberine göre uzmanlar, bu tür programların ne kadar etkili olduğuna dair soruların olduğunu söylüyor.

Davada adı geçen Reporter Brasil hikayelerine ve Kenya ile Guatemala’da bildirilen iş suiistimallerine yanıt olarak Starbucks, şirketin “derinden endişe duyduğunu” ve iş ihlali iddialarını “kapsamlı bir şekilde araştıracağını”, “derhal harekete geçeceğini” belirten açıklamalar yaptı. Satın alma işlemlerinin askıya alınması veya “düzeltici eylemin sağlanması” meydana geldi.

Starbucks’ın bir sözcüsü, NBC News’in davada adı geçen çiftlikler ve şirketlerle kaynak sağlama ilişkileri hakkında yorum yapması yönündeki talebine hemen yanıt vermedi.

Ancak Starbucks, NBC News’e daha önce yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu gibi iddiaları son derece ciddiye alıyoruz ve standartlarımıza uymalarını sağlamak için çiftliklerle aktif olarak ilgileniyoruz.

“Her tedarik zincirinin düzenli olarak yeniden incelemeden geçmesi gerekiyor ve Küresel İnsan Hakları Beyanımızda ayrıntılı olarak açıklanan beklentileri karşılamak için iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya kararlıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir