Sri Lankalı Angelo Mathews, uluslararası krikette ‘zaman aşımına uğrayan’ ilk oyuncu oldu | Dünya Haberleri

Sri Lankalı bir vurucu, Dünya Kupası’nda tartışmalı bir anda uluslararası krikette ‘zaman aşımına uğrayan’ ilk oyuncu oldu.

Angelo Mathews, rakipleriyle yaptığı mücadele sırasında saha hakemleri tarafından dağıtıldı. Bangladeş içinde Delhi gerekli iki dakika içinde ilk teslimatıyla yüzleşmeye hazır olmadığında.

35 yaşındaki çok yönlü oyuncu kalenin yanında duruyordu ve kaskındaki kayıştan memnun görünmüyordu.

Bangladeş kaptanı Shakib Al Hasan, wicket’i için itirazda bulundu ve daha sonra Mathews’a olağanüstü bir anda yürüyüş emri verildi.

Shakib’in temyiz başvurusunu geri çekmemeyi tercih etmesi üzerine, sahayı terk ettikten sonra öfkeli Mathews kaskını öfkeyle yere fırlatarak görevden alındı.

Mathews, Shakib’e gecikmenin yalnızca kaskının kırılması nedeniyle gerçekleştiğini ancak Bangladeş kaptanının fikrini değiştirmeyeceğini söylemiş gibi görünüyor.

Olay, daha önce uluslararası krikette uygulanmayan, nadiren kullanılan yasa hakkında bir tartışmaya yol açtı.

Birinci sınıf krikette yalnızca yedi kez kullanıldı – 2002’de bir vurucunun kırışıktan çıkmak üzereyken hala Batı Hint Adaları’ndan uçmakta olduğu için ‘zaman aşımına uğradığı’ zaman da dahil.

Resim:
Sri Lankalı Angelo Mathews kalesini kaybettikten sonra yürüyor

Sri Lanka’nın Charith Asalanka, takımının atışlarından sonra Mathews’un görevden alınmasının “kriket ruhu için iyi olmadığını” hissettiğini söyledi.

Dünya Kupası yorumcusu ve eski Pakistan kaptanı Waqar Younis şunları söyledi: “Gördüklerimden hiç hoşlanmadım; her zaman oyunun ruhuna inanıyorum.

“Evet, oyun kuralları çerçevesinde dışarıda olabilir ama oyunun ruhu açısından bunu beğenmedim. Çekiciliği ve draması, benim zevkime göre biraz fazla olduğunu düşündüm.”

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Arabanın barın bira bahçesine çarpması sonucu beş kişi öldü
British Steel yüksek fırınlarını kapatacak

Bir başka Dünya Kupası yorumcusu ve eski Pakistan kaptanı Ramiz Raja şunları söyledi: “Bir dereceye kadar kuralları öğrenmek ve kuralların ruhunu anlamak kriketçilerin sorumluluğundadır.

“Çoğumuz bunu yapmıyoruz ama hakemler durumun farkındaydı. Bu yapılması zor bir karardı.

“Burada kanunu geri aldınız ve ne yapmaya çalıştığınızı ve kanunun ne olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.”

Kriket Yasaları – dünya çapında kriket kuralları – sporun bir defalık yönetim organı olan Londra’daki Marylebone Kriket Kulübü (MCC) tarafından sürdürülmektedir.

Yasalara göre, krikette kurtulmanın 11 yolu vardır ve bunlardan en yaygın olanları şunlardır: yakalanmak, bowling oynamak, wicket’ten önce bacak vermek (lbw), kaçmak veya şaşkına dönmek.

Bununla birlikte, vurucuların oyundan atılmasının “zaman aşımına uğraması” da dahil olmak üzere altı – çok daha nadir – yolu daha vardır.

Diğerleri:
• Alan tıkayan
• Kendi wicket’ini vur
• Topu idare etmek
• Emekli olmuş
• Topa iki kez vurmak

MCC Yasaları, vurucunun üç dakika içinde ilk atışla yüzleşmeye hazır olması gerektiğini söylüyor; ancak bu yılki Kriket Dünya Kupası’nın oyun koşulları bunun iki dakika olmasını şart koşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir