Spor salonunda ne öğrendim? Z kuşağı inanılmaz | Fitness

BENYaşamın pek çok alanında kontrolüm dışındaki güçler tarafından Z kuşağıyla karşı karşıya geldiğimi hissediyorum. Onların şımarık ve beceriksiz olduklarını, sosyal medya bağımlısı olduklarını ve gerçek dünyayla başa çıkamadıklarını sürekli olarak hatırlatıyoruz. Yaşlı nesillerin açgözlü ve pişman olmadıklarının, onlara bir emeklilik krizi ve hızla ısınan bir gezegen miras bırakmak üzere olduklarının hepsi çok iyi biliyor. Capulets ve Montagues, TikTok ve Twitter, avokado ezicileri latte dolandırıcılarına karşı; ortak bir zemin yok. Görünüşe göre yerel spor salonum hariç.

Burada koşu bantları ve kürek makineleri arasında çocuklar bizi utandırıyor. Bir kere erken kalkıyorlar. Tam zamanlı bir işi olan yetişkin bir adam olarak ben genellikle sabah 7.30 civarında kendimi içeri sürüklerim, bu sırada çömelme rafları zaten insanlarla doludur. Öğrenciler sabah 9’da derslere giderken, sabah 8’de boşalmaya başlıyor; tarih ve siyaset diplomam sırasında bunu insanlık onuruna hakaret olarak görürdüm.

Ancak hepsi bu kadar değil: Spor salonundayken bu gençler çalışkan, duyarlı ve çalışkandırlar, iyi bilgilendirilmiş egzersizler yaparlar; hiçbir şey benim günümde herkesin yaptığı bench-and-curl patlamalarına benzemez. Geçen gün, yirmili yaşlardaki bir kişi benden onu bir dambıl presinin üzerinde görmemi istedi; gençliğimi utandıracak bir biçim ve görgü anlayışına sahipti.

Bunun neden olduğunu bilmiyorum ama şüphelerim var. Z kuşağı borç batağına düşmüş bir nesil. Üniversite için para ödüyorlar, mevduat konusunda endişeleniyorlar ve geçmiş nesillerin günahlarını telafi etmek için fosil yakıtlara olan bağımlılığımıza son vermenin bir yolunu bulmak zorundalar. İş piyasasında istikrar yok ve yapay zekadan risk sermayesi ekonomisine kadar her şey durumu daha da kötüleştiriyor.

Bu koşullar altında, akşamdan kalmalık yerine koşuşturmayı seçmeleri, duble votkanın dopamin salgısını iyi bir hava bisikleti sprintinin yüksek endorfini ile değiştirmeleri şaşırtıcı değil. Ellerindeki araçları akıllıca kullanıyorlar, öncelikleri doğru şekilde belirliyorlar, sıkı çalışmayı benimsiyorlar ve işleri hallediyorlar. Bunu yapmak zorunda olmaları hiç de adil değil, ancak onların şikayet etmeden kadeh ağız kavgası yaptığını görmek, geleceğin (deadlift-nasırlı) ellerinde olması konusunda kendimi çok daha iyi hissetmemi sağlıyor.

Joel Snape bir yazar ve fitness uzmanıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir