SpaceX lansmanı: Gizli ABD uzay uçağı, Falcon Heavy roketiyle her zamankinden daha ileri gidebilecek şekilde fırlatıldı | Bilim ve Teknoloji Haberleri

ABD hükümetine ait gizli bir uzay uçağı, dünyanın en güçlü roketlerinden birinde gizli bir göreve çıktı.

X-37B gemisi fırlatıldı NASAKennedy Uzay Merkezi’ndeki Florida bir SpaceX Şahin Ağır.

2010’dan bu yana, en sonuncusu 2020’de olmak üzere daha önce altı görevde bulunmuştu, ancak Perşembe günü kullanılan roket, onu her zamankinden daha fazla uzaya götürebilir.

Boeing’inYaklaşık olarak küçük bir otobüs büyüklüğünde ve minyatür bir uzay mekiğine benzeyen inşa edilmiş araç, şimdiye kadar Dünya’nın alt yörüngesinde, yani 1.200 milin altındaki bir yükseklikte kaldı.

Ancak birbirine bağlanmış üç roket çekirdeğinden oluşan Falcon Heavy, gezegenden 22.000 milden daha yüksekte çok daha ağır yükleri taşıma kapasitesine sahip.

X-37B’nin daha uzak konumların, hatta belki de Mars’ın yörüngesine gönderilebileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

tarafından yürütülen misyon hakkında çok az ayrıntı ortaya çıktı. BİZ Ordunun Ulusal Güvenlik Uzay Fırlatma programı kapsamındaki Uzay Gücü.

Görev, bitkilerin uzayda nasıl büyüyebileceğini test edecek

X-37B, uzayda deneyler yapmak üzere tasarlandı ve bu sefer “yeni yörünge rejimlerinin testlerini, gelecekteki uzay alanı farkındalık teknolojilerini denemeyi” içerecek.

Ayrıntılı olarak açıklanan görevlerden biri, bitki tohumlarının uzun süreli sert uzay radyasyonuna maruz kalmaktan nasıl etkilendiğini görmek amacıyla bir NASA çalışmasıdır. aya ve Mars’a olası uzun vadeli insan misyonları.

Görevi tamamlandıktan sonra X-37B’nin Dünya’ya dönmesi ve tıpkı bir uçak gibi bir pist üzerinden inmesi gerekiyor.

Ancak son görevinin iki yıldan fazla sürmesi nedeniyle 2026 yılına kadar geri dönmesi beklenmiyor.

Şu ana kadar gerçekleştirdiği altı görevde yörüngede on yıldan fazla zaman harcadı.

Teknik sorunlar ve kötü hava koşulları nedeniyle birkaç kez ertelenen lansman, iki hafta sonra gerçekleşiyor ÇinAynı derecede gizli olan Shenlong uzay uçağı da yörüngeye fırlatıldı.

İlahi Ejderha olarak da bilinen bu, yeniden kullanılabilir aracın 2020’den bu yana üçüncü göreviydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir