Sony, 900 kişiyi işten çıkarma planı kapsamında Londra Playstation stüdyosunu kapatıyor | İş haberleri

Sony, etkilenenler arasında şirketin İngiltere’deki operasyonları da dahil olmak üzere Playstation bölümünde 900 iş kaybı planlarını açıkladı.

Japonya merkezli firma, teklifler kapsamında Playstation Londra stüdyosunun kapatılacağını bir e-postayla personeline bildirdi.

Sony Interactive Entertainment (SIE) tarafından 2021’de satın alınan Liverpool’daki Firesprite Stüdyosunda da iş kayıpları yaşanabilir.

En son para:
Mortgage faizleri yükselirken borçlular arasında ‘büyük belirsizlik’
Hunt, Shein patronunu gişe rekorları kıran Londra şamandırasını takip etmeye çağırıyor

Bölümün görevden ayrılan genel müdürü personele gönderdiği bir e-postada, çeşitli işlevlerdeki diğer Birleşik Krallık çalışanlarının etkileneceğini söyledi.

Mart ayında görevinden ayrılacak olan Jim Ryan, kararın “sektörün büyük ölçüde değiştiği” ve şirketin “işi önümüzde olanlara hazırlamak için kendimizi geleceğe hazırlaması” gerektiği için alındığını yazdı.

“Yerel yasalara ve istişare süreçlerine tabi olarak, küresel çapta toplam personel sayımızı yaklaşık %8 veya yaklaşık 900 kişi azaltmayı başlatma planımızı duyurmak için son derece zor bir karar verdik.

“Stüdyolarımız da dahil olmak üzere dünya genelindeki çalışanlar etkilendi” diye ekledi.

Sony’nin diğer stüdyoları arasında Spider-Man 2 ve Naughty Dog gibi oyunlar üzerinde çalışan ABD merkezli Insomniac Games yer alıyor.

Sky News, vurulan Birleşik Krallık’taki işçi sayısı hakkında daha fazla bilgi almak için şirkete başvurdu.

Firesprite’ın web sitesi 200’den fazla geliştiriciye sahip olduğunu öne sürüyor.

Karar, satış büyümesini ve oyun geliştirmedeki değişiklikleri etkileyen devam eden küresel ekonomik belirsizliğe yanıt olarak son aylarda diğer birçok teknoloji ve oyun firmasının kesinti yapmasının ardından geldi.

Şirket bu ayın başlarında, önümüzdeki mali yıldan itibaren PlayStation 5 satışlarında kademeli bir düşüş beklediği konusunda uyarmıştı.

Önümüzdeki yıl için hiçbir büyük franchise oyununun yayınlanması planlanmadı.

Bir ay önce Microsoft, Activision Blizzard’ı satın almasının ardından yaklaşık 2.000 işçiyi işten çıkaracağını açıklamıştı.

Popüler “League of Legends” çok oyunculu savaş oyununun geliştiricisi Riot Games, Ocak ayında personelinin %11’ini işten çıkaracağını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir