Sky veri analizi, İngiliz firmalarının ihracatının Rusya’nın Ukrayna’daki savaş makinesini neredeyse kesinlikle güçlendirdiğini ortaya koyuyor | İş haberleri

Sky News’in veri analizine göre İngiliz şirketleri, resmi yaptırım rejimini baltalayan ve Vladimir Putin’in savaş makinesini güçlendiren, neredeyse kesin olarak Rusya’ya varacak olan yüz milyonlarca poundluk ekipman ve makine ihraç ediyor.

Drone ekipmanı, optik malzemeler ve ağır makinelerin de yer aldığı ürünler, aralarında Kırgızistan, Ermenistan, Özbekistan ve diğerlerinin de bulunduğu Kafkasya ve Orta Asya’daki ülkelere gönderiliyor ve oradan da başka ülkelere iletileceği anlaşılıyor. Rusya.

Son Ukrayna savaşı: Hapishane patronlarının Navalny’nin ölümü üzerine yaptırım uygulaması sonrasında Rusya İngiltere’ye saldırdı

Rakamlar, Rusya’nın iki yıl önce Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra uygulanan ticari yaptırımların ardından Rusya’ya mal akışındaki keskin düşüşe rağmen, büyük miktarlarda hassas, “çift kullanımlı” İngiliz mallarının hâlâ Moskova’ya doğru yol aldığını gösteriyor.

Analiz, İngiltere’nin, Rusya ordusunun Ukrayna’ya karşı kullandığı silahlar için parça ve donanım tedarikini sürdürmesine yardımcı olan kayıt dışı ekonomiye katılımının boyutunun altını çiziyor

Yaptırımların uygulanmasının ardından savaşın patlak vermesinden bu yana İngiliz mallarının Rusya’ya akışı yüzde 74 oranında düştü. Halen Rusya’ya yapılan ihracatın büyük çoğunluğu gıda, tıbbi ürünler ve diğer insani yardım malzemelerinden oluşuyor.

Ağır makine, elektrikli ekipman ve araba akışı neredeyse sıfıra düştü.

Bu rakamlar, yaptırım rejiminin inanılmaz derecede başarılı olduğunu gösteriyor ve aslında bir hükümet sözcüsü şunları söyledi: “Büyük bir ekonomiye şimdiye kadar uygulanan en ağır ekonomik yaptırım paketini uyguladık.”

Ancak Britanya’nın resmi ticaret istatistiklerinin daha yakından incelenmesi alternatif bir bakış açısı sağlıyor.

İngiltere’nin Rusya’ya ihracatı keskin bir şekilde düşerken, İngiltere’nin Özbekistan’dan Gürcistan’a kadar eski Sovyet uydu devletlerine ihracatının eşi benzeri görülmemiş bir oranda arttığını gösteriyorlar.

Britanya’nın eski Sovyet uydu devleti Kırgızistan’a ihracatı yüzde 1.100’ün üzerinde inanılmaz bir oranda arttı. Bu ihracatın ağırlığını artık doğrudan Rusya’ya gönderilemeyen ağır makine ve araçlar oluşturuyor.

İngiltere'nin Kırgızistan'a ihracatı

Avrupa çapında bir sorun

IIF finans kuruluşunun eski baş ekonomisti Robin Brooks’a göre, bu bir süredir devam eden bir şey; başta Almanya ve Polonya olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri de Kafkaslar ve Orta Asya üzerinden Rusya’ya büyük miktarlarda donanım gönderiyor. Asya devletleri.

“Orta Asya ülkelerinden birinde yerleşik bir Rus uydusu olan bir yerden açıkça emir alıyorlar” dedi.

“O zaman ne olur? Belki makul bir inkar edilebilirlik vardır, belki de biliyorlardır… Kesin olarak bildiğimiz tek şey, ihracat hacimlerinde meydana gelen artışın tamamen çılgınca olduğu ve bu ülkelerdeki temel verilerle tutarsız olduğudur.

“Dolayısıyla tek mantıklı açıklama şu: Rusya.

“Batı Avrupa ve özellikle AB açısından bu durumun bir süredir devam ettiğini söyleyebilirim. Bu noktada Brüksel’de bu durum yaygın olarak biliniyor ve sanırım şu anda neden hiçbir şey yapılmadığına dair önemli bir soru var. Bunu durduracak merkezi bir AB düzeyi mi var?”

İngiliz yetkililer, sürekli olarak Birleşik Krallık yaptırım rejimini sıkılaştırmaya çalıştıklarını öne sürüyor. Bir sözcü Sky News’e şunları söyledi: “Yakın zamanda yaptırım uygulamamızı güçlendirmek için yeni bir Ticari Yaptırımlar Uygulama Ofisi kurulduğunu da duyurduk.

“Bu sert yaptırımlara herhangi bir şekilde uyulmaması ciddi bir suçtur ve büyük mali cezalar veya cezai kovuşturma yoluyla cezalandırılabilir.”

Rusya’ya komşu diğer eyaletlere ihracat

Ancak ticaretin ölçeği ve genişliği dikkat çekicidir. İngiltere’nin ihracat hacimleri sadece Kırgızistan’a ani bir artış göstermedi. Bay Brooks’a göre Rusya’ya yönelik mal ihracatında keskin bir artış kaydeden Ermenistan’da da neredeyse aynı oranda artış var.

İngiltere'nin Ermenistan'a mal ihracatı

Bu ülkelere gönderilen mallar arasında önemli miktarlarda “çift kullanım” olarak değerlendirilen ve silah olarak yeniden kullanılabilecek öğelerin bulunması iki kat endişe vericidir.

Savaş alanında Rus silahlarının kalıntıları bulundu

Avrupa Birliği’nin, Rus silahlarının savaş alanındaki kalıntılarında bulunan, kendi deyimiyle “ortak yüksek öncelikli öğeler” olan 45 mal kategorisinden oluşan bir listesi var.

Sky News’in analizi, Ukrayna vatandaşlarını öldürmek için kullanıldığı belgelenen bu malların İngiltere’nin dört Kafkasya ve Orta Asya ülkesine ihracatının savaşın başlamasından bu yana %500’ün üzerinde arttığını gösteriyor.

İngiltere'nin yaptırıma tabi öğelerin ihracatı

Analiz, bu dört Kafkasya ve Orta Asya ülkesine gönderilen malların açık ara en büyük kategorisinin “uçak, helikopter veya insansız hava araçlarının parçaları”, yani insansız hava araçları ve diğer havacılık malzemelerinin yapımında kullanılabilecek ekipmanlar olduğunu gösteriyor. birimler.

İngiliz şirketleri, bu mallardan 6 milyon £ değerindeki ürünleri dört ülkeye ihraç etti; bu, geçmişte onlara ihraç etme eğiliminde oldukları rakamın üzerinde bir rakam.

Birleşik Krallık’taki ihracatçıların gönderdiği diğer ürünler arasında veri işleme makineleri, havacılık navigasyon ekipmanları ve radyo navigasyon yardımcıları yer alıyor.

İngiltere'nin yaptırıma tabi öğelerin ihracatı

RUSI’den Tom Keatinge’ye göre: “Eğer bu tür ekipmanlar üretiyorsanız bu kesinlikle bir tehlike işaretidir… ve Kırgızistan’a ihracatta büyük bir artış var.

“Elbette durup kendinize şu soruyu sormalısınız: Neden bu? Ben dolaylı olarak Rus ordusuna kaynak mı sağlıyorum? Ve açıkça bunu yapmak istemiyorsunuz. Ve gerçekten de bunu yaparak muhtemelen Rus askeri hukukunu ihlal ediyorsunuz. yaptırımlar.

“Trajedi şu ki, Ukraynalılar ellerine geçen bir insansız hava aracını, seyir füzesini ya da iletişim ekipmanını incelediğinde, bu ekipman parçalarında AB’den, İngiltere’den ve ABD’den gelen bileşenler bulunuyor. ve Şubat 2022’den beri üretilmektedir.

“Yani bunlar yeni ihracatlar, bunlar eski ihracatlar değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir