Sky, uydu hizmetlerindeki değişim nedeniyle bu yıl 1.000 kişiyi işten çıkaracak | İş haberleri

Sky, bu yıl İngiltere ve İrlanda’daki işgücünün yaklaşık %4’ünü oluşturan 1.000 iş kaybı planlarını açıkladı.

Sky News’in sahibi olan ve Avrupa’nın önde gelen medya ve eğlence sağlayıcılarından biri olan şirket, bu durumdan en çok mühendis ekiplerinin etkileneceğini söyledi ve istişarelere başlandı.

İş yapısının incelenmesi, daha fazla müşterinin yalnızca dijital hizmetlere yönelmesi nedeniyle uydu uzmanlarına daha az ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkardı.

En son para: Primark, yeni erişilebilir iç çamaşırı serisinin mevcut olması nedeniyle ‘üzgün’

Sky’ın bir sözcüsü şunları söyledi: “Sky Glass ve Sky Stream’in piyasaya sürülmesi, işimizde uydu yerine IP (internet bağlantısı) üzerinden TV sunma yönündeki değişimi temsil ediyor.

“Müşteriler, uzman kurulum gerektirmeyen Sky Glass ve Sky Stream’i giderek daha fazla tercih ediyor ve bu, hizmetlerimizi sunmak için ihtiyaç duyduğumuz rol sayısını değiştirmemize yol açtı.”

Sky, bu aşamada, 1000 rakamı kesinleşmediği ve daha düşük olabileceği için başka hangi rollerin etkilenebileceğini söyleyemedi.

Sky, uydu müşterilerine ve hizmetlerine bağlı kaldığını söyledi ancak müşteri alışkanlıkları değiştikçe uzman servis ve kurulumlar için ihtiyaç duyulan mühendis sayısının azaldığının sinyalini verdi.

Sky Stream müşterilerinin yaklaşık %80’inin şirkete yeni katıldığı anlaşılıyor.

Entegre TV platformu Sky Glass da orta boy ekranın 2023’te Birleşik Krallık’ta en çok satan ürün haline gelmesiyle güçlü bir büyüme kaydetti.

ABD’li dev Comcast’in sahibi olduğu Sky, zorlu ekonomide bütçeler üzerindeki daha büyük baskı nedeniyle rakiplerin de işten çıkarıldığı bir dönemde iş kayıplarını duyurdu.

Channel 4 daha bu hafta çalışan sayısını %15 oranında azaltacağını ve Londra’daki genel merkezini satacağını doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir