Sky News seçmen paneline göre Rishi Sunak, 2019’da zafer sağlayan seçmen koalisyonunu sürdürmek için mücadele ediyor | Siyaset Haberleri

Bugün başlatılan Sky News Seçmen Paneline göre, Rishi Sunak, Boris Johnson’a 2019 genel seçimlerinde kesin bir zafer kazandıran oylama koalisyonunu bir arada tutmakta başarısız oluyor.

Ülkenin durumundan duyulan derin mutsuzluk ve Muhafazakar Parti’nin kaos yıllarından kaynaklanan yorgunluk, 2019 Muhafazakar Parti seçmenlerinin en az dört rakip partiye akın edeceği veya bir sonraki seçimde evde kalacağı anlamına geliyor.

Bazıları kendilerini değişken seçmenler olarak tanımlarken, diğerleri tüm hayatları boyunca Muhafazakarları desteklediklerini söylüyor ve Muhafazakar genel merkez ve kampanya şefi Isaac Levido’nun bir sonraki seçimin anahtarı olduğuna inandığı grup bu.

Bugün başlatılan Sky News-YouGov dijital topluluk grubu, Tory seçmenlerinin beşte birinden fazlasının doğrudan İşçi Partisi’ne geçeceğini ve Seçmenler Paneli katılımcıları arasında İşçi Partisi’nin ne anlama geldiğine dair bir anlayış bulunduğunu ortaya çıkardı.

Ancak iktidar partisindeki umutsuzluğun derinliği, parti ile birçok seçmen arasındaki ilişkinin bozulduğu ve seçmenlerin yeni bir yuva arayışına girdiği anlamına geliyor.

Önümüzdeki Çarşamba günü bütçe de dahil olmak üzere önümüzdeki iki hafta boyunca Sky News, Büyük Britanya’nın her köşesinden en az 33 kişiden oluşan çevrimiçi bir grup olan Seçmenler Panelini düzenli olarak sorgulayacak.

Şu ana kadar yanıt veren 33 kişiden dokuzu muhtemelen Muhafazakar Parti’ye sadık kalacaklarını, yedisi İşçi Partisi’ne, beşi Reform’a, ikisi Liberal Demokratlara ve biri de Yeşillere gideceklerini söylüyor.

En son siyaset: Devrilen Postane başkanı ‘karalama kampanyasının’ kurbanı olduğunu söyledi

Sekiz kişi emin olmadıklarını söylüyor ancak bunlardan üçü Muhafazakar Parti’ye oy vermeyi reddediyor. Bu son anketleri yansıtıyor.

Son YouGov oylama anketi, 2019’da Tory’ye oy verenlerin yüzde 33’ünün partiye sadık kalacağını, yüzde 20’sinin Reform’a, yüzde 13’ünün İşçi Partisi’ne, yüzde 3’ünün Liberal Demokrat’a ve yüzde 1’inin Yeşiller Partisi’ne gideceğini öne sürdü.

Yüzde 29’luk bir kesim ise bilmediklerini ya da oy vermeyeceğini söylüyor. Bu, Seçmen Panelinin ulusal tabloyu fazlasıyla yansıttığını ve önümüzdeki günlerde seçmenlerin görüşlerini daha derinlemesine incelemek için kullanılacağını gösteriyor.

2019 Muhafazakar Parti seçmenlerinden oluşan panelin Cuma gününden bu yana hazırladığı düzinelerce video ve yazılı alıştırmadan alınan başlıklar şunları içeriyor:

Kamu hizmetlerinin durumuna dair bir umutsuzluk. Bir dahaki sefere Tory dışında herkese oy verecek olan Katrin, okulların “zorlandığını”, NHS’nin “yetersiz finanse edildiğini” ve nakit enjeksiyonuna ihtiyaç duyduğunu ve ekonominin “çöktüğünü” söyledi.

Şu anda oyunu nereye kullanacağından emin olmayan Helen şunları söylüyor: “Şu anda ülkenin durumu konusunda oldukça endişeliyim. Düşünmem gereken sadece ben değilim, ayrıca iki küçük çocuğum da var.”

Muhafazakar Parti’den yana kalacak olan Michael şöyle diyor: “Hükümet, doktorlara makul bir ücret artışı sağlanması konusunda geri adım atmaya istekli görünmüyor.”

Resim:
Michael, hükümetin doktorlara ‘makul bir maaş artışı’ verme konusunda isteksiz göründüğünü söyledi

Yaşam maliyetine ilişkin endişeler vergi indirimi talepleriyle örtüşmüyor. Seçmen Panelinin bir kısmı yaşam pahalılığını ve bunun getirdiği baskıları gündeme getirdi; ancak bunun kısmen Kovid-19’un ve Ukrayna’daki savaşın – her ikisinin de hükümetin kontrolü dışında – bir sonucu olduğu takdir ediliyor. Ancak bu, halihazırda Muhafazakar Parti’ye bağlı kalan az sayıda insanın ötesinde, kendiliğinden vergi indirimi taleplerine dönüşmüyor.

Muhafazakarları cezalandırma arzusu var. Son yıllardaki siyasi kaosa karşı duyulan öfke yumuşamış gibi görünmüyor ve panelistlerin çoğunluğu tarafından kendiliğinden dile getirildi. Snezzana, son seçimde oy verdiği partinin “ülkeyi ve ekonomiyi mahvettiğini” ve İşçi Partisi’ne geçeceğini söyledi.

Snezzana Muhafazakarların olduğunu söylüyor "ülkeyi ve ekonomiyi mahvetmek" ve İşçi Partisi'ne geçecek.
Resim:
Snezzana, Muhafazakarların “ülkeyi ve ekonomiyi mahvettiğini” ve İşçi Partisi’ne geçeceğini söyledi.

Yeşiller’e geçecek olan Paul, “Boris’in iktidara gelmesinden bu yana yaşanan kaosun” ardından Muhafazakar Parti’yi bir daha desteklemeyecek. Jyoti, Muhafazakar Parti’ye bir daha oy vermeyecek çünkü “Brexit ve Kovid’in hepsi felaketti” ve son zamanlarda İşçi Partisi’ni desteklemesi pek olası olmasa da, siyasi yelpazenin iki ucuna gidip Reform’u veya Liberal Demokrat’ı destekleyebilir.

• Sir Keir Starmer ve İşçi Partisi konusunda belirsizlik var. Bir dahaki sefere nasıl oy vereceğini bilmeyen Emma şöyle diyor: “Starmer, kararsız kalan biri.” İşçi Partisi’ne oy vereceğini söyleyen Tom, Sir Keir’in İşçi Partisi’ni merkeze taşıdığını ancak “manifestolarının ne içereceğinden %100 emin olmadığını” söylüyor ve şunu ekliyor: “Yetenekli bir lider mi? Bilmiyorum, biz öğreneceğim.”

• Sir Keir “kararsız” ve “inanılmaz”. Sayın Sunak “zengin”, “seçilmemiş” ve “güvenilmez”. İki ana partinin liderlerini tanımlamak için kullanılan kelimeler, katılımcılarımız tarafından büyük ölçüde affedilmez. Sayın Sunak da zayıftır, kopuktur; yetenekli ve zeki olarak görülmesine rağmen. Sör Keir’in avukat olduğu biliniyor ancak “ikiyüzlülük” ön plana çıkıyor.

• Taraflardan gelen önemli mesajların çok olmasa da bir kısmı aktarılıyor. İşçi Partisi’ne geçen David, Sir Keir’in “durumu pek iyi olmayan bir geçmişe sahip olduğunu, ailevi sorunları olduğunu” kabul eden birkaç kişiden biri.

Muhafazakar Parti’den yana tavır alan Paul, Bay Sunak’ın sloganını taklit ederek “Endişem şu ki… İşçi Partisi devreye girecek ve biz de en başa döneceğiz” dedi ve “Onlara bağlı kalmamız gerekiyor, bunu görün” dedi. planlayın”.

  David İşçi Partisi'ne geçecek
Resim:
David İşçi Partisi’ne geçecek

• Herkes bunun ‘değişim zamanı’ olduğunu düşünmüyor. 14 yılın ardından azınlık bir kesim artık değişimin zamanının gelmediğini düşünüyor. Bunu önerenlerin üçü de Muhafazakarlardan yana.

• Kesinti anları önemlidir. Sosyal medyada çokça paylaşılan anlar algıları şekillendiriyor. Yeşiller’e oy verecek olan Paul, Bay Sunak ile Piers Morgan arasındaki bahisi Bay Sunak’ın zenginliğinin kanıtı olarak gösterdi ve bunun onun “açıkça zengin olduğu anlamına geldiğini ve bunun onu insanlardan biraz uzaklaştırdığını düşünüyorum.” Son röportajı Görüşmeyi yapan kişiyle bin pound bahse girdiğini görmek hiç de hoş değildi. Özellikle insanlar maaş çekinden maaş çekine giderken onu iletişimden kopuk hale getiriyor.”

Devamını oku:
Muhafazakar Partili milletvekili Sunak’ın ‘Müslüman seçmenlere ihtiyacı olmadığı hesabını yaptığını’ iddia ediyor

Seçmenler Facebook ve Instagram mesaj yağmuruna hazırlandı

Bu topluluk grubunun sonuçları – çok az sayıda kişinin doğrudan Muhafazakar Parti’ye geçmesiyle – bazı Muhafazakar Parti destekçilerinin, İşçi Partisi’nin seçmenlerle anlaşmayı imzalamadığını öne sürerek bir sonraki seçimin kaybedilmediği sonucuna varmasına yol açabilir. Muhafazakarlar için bazı umut ışıkları var. Ancak doğrudan Muhafazakâr Parti’den İşçi Partisi’ne geçiş, sonuçta belirleyici faktör olmayabilir.

1997’deki İşçi Partisi’nin heyelanı, Tony Blair’e duyulan coşkunun artmasından ziyade, kısmen Muhafazakâr Parti’nin evde kalmasından kaynaklandı.

1992’de John Major, şimdiye kadarki tüm seçimlerde herhangi bir liderden daha fazla oy aldı ve katılımda büyük bir düşüş (1997’de %77,7’den %71,3’e) Blair’in 179 çoğunluğunun büyük bir kısmını oluşturdu. Jeremy Corbyn, 2017 ile 2019 arasında neredeyse 3 milyon oy kaybetti ve bu, Muhafazakar Parti’nin 80 oyluk çoğunluğunun oluşmasında etkili oldu.

Bu topluluk grubu hâlâ Muhafazakar seçmenlerin üçte birinden azının yaklaşan seçimlerde Muhafazakar Parti’ye sadık kalacağını öne sürüyor. Bu, başbakan için varoluşsal bir zorluk olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir