Sivri şapkalı tövbekarlar Sevilla’yı ele geçirdi: Andy Summers’ın en iyi fotoğrafı | Sanat ve Tasarım

BENBu görüntünün ardındaki anlamı bilmiyorsanız, kendinizi tehdit edilmiş veya korkmuş hissedebilirsiniz. Çok kötü görünüyor. Ama bunun Ku Klux Klan ya da buna benzer bir şeyle alakası yok. Yoğun dini duyguyla ilgilidir. İspanya’nın Sevilla kentinde çektim. Nisan 2019’da oraya özellikle Kutsal Haftaları olan Semana Santa’yı deneyimlemek için gittim: yedi günlük derin dini törenler ve ritüeller. Haç taşıyan ve uzun elbiseler, pelerinler ve yüzlerini kapatan sivri başlıklar giyen Nazarenolar, devasa, muhteşem bir geçit törenine katılıyor. “Nazarenos” adını Nasıra’dan alır ama aynı zamanda Los penitentes, tövbe edenler. Onların alayı bağlılık ve tövbe ile ilgilidir. Geçit töreni kilometrelerce sürüyor; bu, gezegende görebileceğiniz en etkileyici dini etkinliklerden biri.

Sokaklar tamamen dolu. Şamandıralar inanılmaz: bir ton ağırlığındaymış gibi görünüyorlar. Tepesinde Meryem Ana heykelleri bulunur ve binlerce çiçekle süslenmiştir. Tarafından taşınıyorlar Kostalerosve şamandıra başına yaklaşık 30 adam var. Önlerinde cübbeli biri onları yönlendirirken çok yavaş yürüyorlar çünkü nereye gittiklerini göremiyorlar. Onlara sadece şöyle söyleniyor: “İleriye doğru iki adım atın. Sağa doğru iki adım at.” Geçit törenine katılmak istiyorsanız yıllarca beklemeniz gerekiyor. Nazareno veya Costalero. Ve hepsi erkek; kostümlerde hiç kadın görmedim.

Olay çok kasvetli ama sarhoş edici. Aynı zamanda çok etkileyici çünkü müzik çok güzel. Atmosferi canlandıran kederli, ağıt benzeri, cenaze müziği çalan bir bando var. Çok fazla duman ve tütsü var, bu da onu çoklu duyusal bir olay haline getiriyor. Tüm bu duygulara kapılmamak elde değil.

Bunun çok güçlü bir imaj olduğunu düşünüyorum. Uğursuz görünen kostümler giymiş insanlarla dolu, bir yüzleşme unsuru var. Liderin odak noktası olduğu bir ortamda tam onların önüne geçmeyi başarmış olmam beni şaşırtıyor. O gece her açıdan fotoğraf çekmeye çalışırken çıldırıyordum. Nazarenolar Geçit töreninin belli bir noktasına geldim ve onlar durduklarında önlerinde dizlerimin üzerine çöktüm. Poz vermiyorlardı; çok yaramazdım ve bu fotoğrafı çekmek için sokağın ortasına gittim. Hızlıca yaptım ama işe yaradı.

Dünyanın her yerinde fotoğrafçılık yaptım. Nereye giderseniz gidin, macera duygunuzu geliştirmeli ve biraz riski kabul etmelisiniz. Biraz topun olması gerekiyor, aksi takdirde kaçıracaksın. Ama bu heyecanın bir parçası.

Bu beni bir fotoğrafçı olarak harekete geçiren türden şeyler. 1979’da New York’ta başladım. Polisle birlikte oradaydım. Çok fazla zamanımız vardı çünkü tek işimiz geceleri konser vermekti. Her zaman grubun fotoğraflarını çeken çok sayıda insan vardı; etrafımız genellikle fotoğrafçılarla çevriliydi. Ekipmanlarına bakardım ve bu beni teşvik etti, ben de gidip bir kamera satın aldım; gerçek lensli!

Tüm bu yıllar boyunca, özellikle de süperstarlığa yükseldiğimiz ABD’de, her şeyi içeriden fotoğrafladım. Her yere giderdik ve ben de “tuhaf Amerika” dediğimiz, nimetlerdeki her şeyi fotoğraflamaya giderdim.

Fotoğrafçılığı seyahat için harika buldum. Gitar çalmadığım zamanlarda fotoğraf çekebiliyordum. Eğer konser verecek bir yerdeysem, sadece otel odasında oturmuyorum, dışarı çıkıp kültürün içine girmeye çalışmaktan keyif alıyorum. Kamera bir yere girmenin harika bir yoludur. İnsanlar gitarist olduğum için diğer müzisyenlerin fotoğraflarını çekmek isteyeceğimi sanıyorlar. Ama bu ilgilendiğim son şey.

Fotoğrafçılık konusunda kendimi çok tutkulu hissediyorum. Beş dakikalığına kamera alıp çöpe atan bir rock’n’roll’cu değildim. Gitar çalmak gibi bir sanat dalıdır. Zamanla daha iyi olursunuz. Hala çoğu gün fotoğraf çekiyorum. Hangi şehirde olursam olayım, eşyalarımı alıp dışarı çıkmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sadece bakmıyorum – ben görmek. Ve ben olayları farklı bir şekilde ele alıyorum. Bu, dünyayı dolaşmanın daha yoğun bir yoludur.

Andy Summers’ın Bir Dizi Bakışı şu anda mevcut (teNeues). Çalışmalarının daha fazlasını şu adreste görebilirsiniz: andysummers.com Ve @andysummers_official

Andy Summers. Fotoğraf: Dennis Mukai

Andy Summers’ın CV’si

Doğmak: Poulton-le-Fylde, Lancashire, 1942
Eğitimli: Kendi kendini yetiştirmiş
Etkiler: “Robert Frank, Ralph Gibson, Lee Friedlander”
Yüksek nokta: “Polisin dünyanın her yerinde 1 numarası vardı. ABD’de 1 Numara olmak oldukça iyiydi: Aldığın Her Nefes sekiz hafta boyunca listelerin başında yer aldı. Çok zor bir işti, o kadar yoğundu ki yıllarca kim olduğunuzu unutuyorsunuz. Ama sonsuz bir heyecan yolculuğuydu”
Düşük nokta: “Boşanmak”
Üst uç: “Lens kapağını çıkarmayı unutmayın”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir